Hirdetés

Moldvai bojkott a sztráda ellen? – Idén csak az előtanulmány „áttanulmányozására” futja

Méltányosságot kérnek. Cătălin Urtoi számos megmozdulást szervezett az A8-as autópályáért •  Fotó: Facebook/Catalin Urtoi

Méltányosságot kérnek. Cătălin Urtoi számos megmozdulást szervezett az A8-as autópályáért

Fotó: Facebook/Catalin Urtoi

Belülről szabotálták az A8-as, Moldvát Erdéllyel összekötő autópályaprojektet – jelentette ki a Krónikának Cătălin Urtoi, a közlekedésügyi miniszter frissen kinevezett tiszteletbeli tanácsosa. A jászvásári szakember hozzátette: nem az erdélyieken múlott, hogy a sztrádaterv évek óta egy helyben topog. Az idén sem kell csodákra várni: mindössze az előtanulmány áttanulmányozására futja, azt is csak egy 200 kilométeres szakaszon.

Szucher Ervin

2020. január 31., 19:202020. január 31., 19:20

Az érdekek eddig úgy kívánták, hogy az Egyesülésnek is nevezett, Ungheni-t Jászvásáron és Németvásáron (Târgu Neamţ) keresztül Marosvásárhellyel összekötő autópálya ügye teljesen megrekedjen. A projektet belülről bojkottálták, innen, Moldvából – állítja Cătălin Urtoi.

A lapunknak nyilatkozó közlekedési miniszteri tanácsos egyelőre nem szeretne személyeket vagy érdekcsoportokat megnevezni, kérdésünkre mindössze annyit mondott, hogy kollégáival közel járnak a korrupciógyanús ügy felgöngyölítéséhez. Aztán amint megbizonyosodnak arról, hogy kik tettek keresztbe a tervnek, a nyilvánosság elé tárják. Szerinte már abból is le lehet szűrni bizonyos következtetéseket, hogy kiknek volt érdeke a különböző más tervekkel Moldva lakosságát megosztani.

Hirdetés

Míg évekkel ezelőtt a Kárpáton túliak közül mindannyian az Ungheni–Jászvásár–Marosvásárhely-autópálya megépítéséért lelkesedtek, ma már vannak, akik az azóta papíron megjelent A7-es, Bákó és Brassó közötti sztrádát részesítik előnyben.

Újabban meg a bukovinaiak és észak-moldvaiak inkább a Szatmárnémeti–Nagybánya–Dés–Beszterce–Dornavátra–Szucsáva gyorsforgalmi út projektjét karolnák fel. A civilben mérnökként dolgozó és az Împreună pentru A8 nevű egyesületet irányító Urtoi szerint az aktatologatással, hazudozással és gáncsoskodással tíz esztendőt és rengeteg pénzt veszített el az ország, de mindenekelőtt annak legszegényebb régiója, Moldva.

•  Fotó: Facebook/Catalin Urtoi Galéria

Fotó: Facebook/Catalin Urtoi

Nem akarnak újabb Bechtel-ügyet

Kérdésünkre, hogy a Németvásár–Jászvásár, magán­szféra bevonását célzó PPP-típusú szerződés felbontása nem veti-e vissza még inkább a folyamatot, Lucian Bode tárcavezető tanácsosa nemmel válaszolt. „Miután betűről betűre áttanulmányoztam azt a változatot is, ki merem jelenteni, hogy mind az országra, mind Moldvára nézve, a magántőke bevonása hátrányos lett volna. A szociáldemokrata kormány által elképzelt PPP-konstrukció egy újabb Bechtel-ügyhöz vezetett volna” – szögezte le Cătălin Urtoi. Mint emlékezetes, miután a szociáldemokrata kormány lemondott az A8-as sztráda megépítéséről, és az ország két történelmi régióját egy egészen más útvonalon, Bákó és Brassó között futó sztrádával szerette volna összekötni,

2019 tavaszán Doina Fedorovici, a PSD alelnöke arról beszélt, hogy PPP-rendszerben, azaz az állami finanszírozás mellé magántőke bevonásával mégiscsak nekilátnának a Marosvásárhely–Jászvásár–Ungheni több mint háromszáz kilométeres pálya építésének.

A PSD-s politikus azt is tudni vélte, hogy a három nagyobb szakaszra osztott, és a Székelyföldet nyugatról kelet irányába átszelő pályát a végéből, azaz a Prut mellőli moldáv határtól kezdik építeni. A pártvezér a tavaly májusban még rendkívül derűlátó volt; azt nyilatkozta, hogy 2020-ban elkezdődhetnek a munkálatok.

Urtoi szerint a legésszerűbb az uniós alapok lehívása volna, csakhogy mindaddig, amíg a minisztérium nem rendelkezik egy tiszta, átlátható tervvel, hiába is próbálkozna pályázni.

Idézet
Egy évtizede beszélünk a Moldva és Erdély közötti útszakaszról, de a mai napig sem tudjuk, mennyibe kerülne annak megépítése. Ilyen az, amikor a szekér a lovak elé kerül: ahelyett, hogy már túl lennénk a megvalósítási tanulmányok elkészítésén és a tervezési szakaszon, mi az építkezés finanszírozásáról vitázunk”

– sérelmezte az eddig civil aktivistaként tevékenykedő mérnök. Meglátása nemcsak az A8-asra érvényes, hanem az összes térképre rajzolt nyomvonalra. Állítását Lucian Bode miniszter is megerősítette azzal a kijelentéssel, miszerint a dokumentációval csak 2021-re készülnek el. „Jelen pillanatban mi sem tudjuk, mi mennyibe kerül” – ismerte el a tárcavezető a hét elején.

•  Fotó: Krónika Galéria

Fotó: Krónika

Bevonják a székelyföldi zöldeket

Az előtanulmányok újrakészítésébe a közlekedési minisztérium bevonná a környezetvédőket is. A tárca illetékesei már felvették a kapcsolatot a Transgreen kutatást végző marosvásárhelyi Milvus Egyesülettel, amely az állatok mozgását tanulmányozta a Marosvásárhely–Gyergyóditró-nyomvonal mentén. A szakemberek főként a nagyvadak élőhelyére, a Bucsinra fókuszáltak, ahol tíz kilométerenként, főként a majdani utat keresztező völgyekbe helyeztek el kamerákat.

A gazdag képanyagból kiderült, hogy a sztrá­da minden fajnak keresztezi a természetes életterét.

„Ugyanúgy, mint Nyugaton, Romániában is zöldátkelőket kell építeni, hogy az élelmet kereső állatokat ne szorítsuk ki a természetes életterükből. Érdekes módon a nagyobb gondok nem is hegyvidéken vannak, hanem a dombokon és mezőkön. A Bucsinon több völgyhídon haladna át a pálya, ami azt jelenti, hogy az állatok az út alatt mennének át annak egyik vagy másik oldalára. Lapályon viszont szükségszerű a zöldhidak megépítése” – mutatott rá Vízi Júlia, a civil szervezet szóvivője.

A Milvus szakemberei által végzett felmérés alkalmával kiderült, hogy az előző előtanulmányt végző cég nem csupán az állatokra nem gondolt, a környék falvaival sem számolt.

Több polgármester a zöldaktivistáktól szerzett tudomást arról, hogy településük területét a sztráda úgy vágja ketté, hogy a gazdáknak vagy erdőtulajdonosoknak akár húsz vagy harminc kilométert is kell kerülniük ahhoz, hogy területeiket bejárhassák. Egyébként a már meglévő romániai autópályákra jellemző, hogy költségmegtakarítás miatt sem lehajtókból, sem átkelőkből nem készült elég.

•  Fotó: Facebook/Catalin Urtoi Galéria

Fotó: Facebook/Catalin Urtoi

Az első tesztet állta a kormány

Kérdésünkre, hogy milyen garanciát lát arra, hogy a Ludovic Orban vezette kormány jobban odafigyel Moldvára, mint tette azt a PSD-s vezetés, a jászvásári szakember beismerte, hogy semmi.

Idézet
Biztosíték erre nem létezik. Csak azt tudom mondani, ami tapasztalok: a közlekedésügyi tárca mostani vezetői komolyan veszik a feladatukat, és kézzel fogható eredményt próbálnak felmutatni”

– fogalmazott. A politikai akarat és az adott szó első tesztje a PPP-konstrukció visszamondása volt. A kormány állta az ígéretét, kedden este meghozta az Urtoi és társai által javasolt döntést. A magántőke bevonásáról szólva, Ionel Dancă kancelláriafőnök kifejtette, a szociáldemokrata kormány csak időt szeretett volna nyerni, és ezzel lényegében „eltemette” az A8-as autópálya projektjét. Ezzel szemben a jászvásári útügyi igazgatóság leváltott vezetője, a helyi szociáldemokraták egyik alapembere, Mugurel Laicu a kormány lépését egyenesen nemzetárulásnak minősítette.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés