Hirdetés

Megszűnik a minimáladó, marad az egységes adókulcs

Emil Boc kormányfő a hét végén megpróbált pontot tenni a hazai adópolitika esetleges átfogó változtatásával kapcsolatosan az elmúlt időszakban elhangzott nyilatkozatok végére, igyekezete azonban felemásra sikeredett. A miniszterelnök bejelentette: kabinetje ősztől eltörli a mi-nimáladót, ugyanakkor alapvető célkitűzésének tekinti a 16 százalékos egységes adókulcs megőrzését – ennek módosítása kapcsán azonban léteznek „forgatókönyvek” a kormány asztalán.

Rostás Szabolcs

2010. július 16., 13:512010. július 16., 13:51

Boc a romániai kis- és közepes vállalkozások 2010-es fehér könyvének pénteki bemutatóján jelentette be, hogy a 16 százalékos, a 2004-es parlamenti választások után bevezetett egységes adókulcs továbbra is alapvető eleme a kormány gazdaságpolitikájának, ugyanakkor ősztől megszűnik a minimáladó. „Ősztől eltöröljük a minimáladót. Már korábban is elmondtam, hogy ez az adónem kifejtette az általunk várt hatást, így nem látjuk értelmét, hogy megőrizzük” – szögezte le a kormányfő. Adriean Videanu gazdasági miniszter elmondta: a minimáladó várhatóan október 1-től vagy november 1-től szűnhet meg.

Mint ismeretes, a sokak által átalányadónak nevezett illetéket 2009. május elsejei hatállyal, Gheorghe Pogea pénzügyminisztersége idején vezette be a jobbközép Demokrata-Liberális Párt (PDL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) alkotta nagykoalíció. Az erről szóló szabályozások értelmében a minimáladó alsó határa 2200 lej a legfeljebb 52 ezer lejes éves összbevétellel rendelkező cégek, felső határa pedig 43 ezer lej a több mint 129 millió lejes bevételt elérő társaságok esetében.

A profitot termelő vállalkozások 16 százalékos adót fizetnek, ennek összege nem lehet kisebb az esetükre érvényes mi-nimáladó szintjénél. Hivatalos adatok szerint az illeték bevezetésének időpontja és 2010 júniusa között 1,1 milliárd lej (260 millió euró) folyt be az államkasszába a minimáladónak köszönhetően. A romániai kis- és közepes vállalkozásokat tömörítő országos tanács becslése szerint ugyanakkor ennek jóval a kétszeresére, mintegy 2,8 milliárd lejre rúg az illeték bevezetése miatti bevételkiesés, a minimáladó hatására ugyanis 2009-ben mintegy 133 ezer cég felfüggesztette tevékenységét. Markó Béla RMDSZ-elnök, kormányfőhelyettes különben már múlt keddi bukaresti sajtótájékoztatóján meglebegtette az illeték eltörlését, közölve: a szövetség gazdaságösztönző javaslatait is magában foglaló kormányzati intézkedéscsomag értelmében várhatóan az ősz folyamán megszüntetik a minimáladót, és beindul a kis és közepes vállalkozások kedvezményes hitelezése is.

Videanu új adófilozófiát hirdetne

Emil Boc pénteken leszögezte, a hatóságok megőrzik a 16 százalékos egységes adókulcsot, úgy értékelik ugyanis, hogy a progresszív adózás nem hozna a jelenleginél több pénzt az államkasszába. A miniszterelnök ezáltal gyakorlatilag pénzügyminiszterének, Sebastian Vlădescunak üzent, aki egy héttel ezelőtt úgy vélekedett: Romániának 2011 januárjától le kellene mondania az egységes adókulcsról, és vissza kellene térnie a hat évvel ezelőtt megszüntetett progreszszív adózási rendszerre. Az ötletet Markó Béla egyáltalán nem vetette el, sőt közölte: bár nem tárgyaltak erről a koalícióban, sem pedig az RMDSZ-ben, ő személy szerint komolyan megfontolandónak tartja a progresszív adózás 2011-től történő bevezetését, mivel egyetért a nagy vagyonok, a több ingatlannal és luxusautókkal rendelkezők megadóztatásával, szerinte ugyanis válsághelyzetben „kiemelten azok szolidaritására van szükség, akik az idők során nagy jövedelemre tettek és tesznek szert”.

Emil Boc azonban pénzügyminiszterének és helyettesének egyaránt visszavágott a hét végén. „A 16 százalékos egységes adókulcsot megőrizzük. Őszintén szólva a progresszív adózás nem hozna több pénzt a költségvetésbe, úgy, ahogy azt egyesek hiszik. Létezett progresszív adó Romániában, és a bruttó hazai össztermék (GDP) 30-31 százalékát volt képes begyűjteni. Az egységes adókulcs 2005-ös bevezetésével nőtt az adóbevételek szintje, tehát nincs okunk megszüntetni az egységes adókulcsot, mivel ez a gazdasági stabilitás, az átláthatóság egyik jele” – magyarázta a miniszterelnök. A megyei prefektusokkal folytatott tegnapi távértekezlet után, újságírói kérdésre válaszolva ugyanakkor Boc már úgy fogalmazott: a kormány nem tárgyalt az egységes adókulcs növeléséről vagy csökkentéséről, az megmarad a jelenlegi 16 százalékos szinten, elismerte viszont, hogy a kabinetben több forgatókönyv is szóba került már ezzel kapcsolatban. Adriean Videanu gazdasági miniszter úgy véli, Romániának új adófilozófiára van szüksége, tiszta, összefüggő rendszerre és a gazdasági fellendülés az ország egyedüli esélye. „A progreszszív adórendszernek nincs semmiféle gazdasági értéke, legfeljebb a szociális védelem tekintetében van jelentősége. Ez az adózási forma még inkább a szürke gazdaság felé tolná a nagy jövedelmeket, és semmivel sem javítaná az alacsony bérűek helyzetét. A PDL és a kormány kiáll az egységes adókulcs megőrzése mellett, mert fontos gazdaságélénkítő elem” – hangoztatta a tárcavezető.

Hitel is, nem is

Emil Boc miniszterelnök szerint a kormánynak jelenleg nem áll szándékában tárgyalásokat kezdeményezni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egy lehetséges újabb hitel felvételéről, ám ha mégis sor kerülne egy újabb nemzetközi kölcsön lehívására, azt szerinte kizárólag infrastruktúra-fejlesztésre kellene fordítani. Mint arról már beszámoltunk, Jeffrey Franks, a Valutaalap romániai küldöttségének vezetője július elején, az újabb hitelrészlet átutalásáról született döntés után kijelentette: a washingtoni pénzintézet a bukaresti kormány jelzésére vár annak érdekében, hogy megkezdjék a tárgyalásokat egy esetleges új, Romániának nyújtandó hitelcsomagról szóló megállapodásról. (Románia tavaly márciusban kötött finanszírozási megállapodást az Európai Unióval, a Nemzetközi Valutaalappal és más nemzetközi pénzintézetekkel, a hitel összértéke közel 20 milliárd euró).

Franks szerint Románia esetében elővigyázatossági vagy készenléti megállapodás jöhetne szóba a jövő év folyamán, a román kormánynak azonban mindkét esetben újabb kötelezettségeket kellene vállalnia a strukturális reformok gyakorlatba ültetése terén. Újságírói kérdésre válaszolva tegnap Emil Boc közölte, kormányának jelenleg nem áll szándékában tárgyalásokat folytatni egy újabb kölcsönről. „Amennyiben mégis sor kerülne egy újabb hitelfelvételre, azt kizárólag infrastruktúra-fejlesztésre fordítanánk, ez jelenti ugyanis az egyedüli megoldást a munkahelyteremtésre és a költségvetési bevételek növelésére” – állapította meg a kormányfő.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés