
Azokat az eldobható műanyag eszközöket tiltották be, amelyeket leggyakrabban találtak hulladékként az európai vízpartokon
Fotó: Pixabay
Bár már két éve tudni lehetett, hogy 2021. július 3-ától betiltják az egyszer használatos műanyag termékeket az Európai Unióban, Románia megkésett a szabályozás elfogadásával. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter a Krónika érdeklődésére közölte, hosszú folyamat, amíg minden érintettel sikerül letárgyalni az irányelvbe foglalt előírásokat, de a szaktárca mindent megtesz annak érdekében, hogy mielőbb elkészüljön a jogszabály.
2021. július 07., 19:012021. július 07., 19:01
Az Európai Unió irányelve szerint a tagállamoknak július 3-ától meg kellett volna szüntetniük egy sor egyszer használatos műanyag termék forgalmazását, ám Romániában máig nem tudott hatályba lépni a két évvel ezelőtt kiadott szabályozással harmonizáló jogszabály.
„Folyamatosan dolgozunk az Európai Unió egyszer használatos műanyag hulladék csökkentését célzó irányelvének Romániában való gyakorlatba ültetésén. Hosszú folyamat, amíg minden érintettel sikerül letárgyalni az abba foglalt előírásokat, de a szaktárca mindent megtesz annak érdekében, hogy mielőbb elkészüljön a jogszabály. Tudni kell, hogy azok a tagállamok, amelyeknek határidőre sikerült beemelniük az országos jogrendjükbe ezt a szabályozást, jóval korábban kezdték el az előkészületeket” – nyilatkozta a Krónika megkeresésére Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter. Mint rámutatott,
„Folytatjuk a munkát egy tisztább, fenntarthatóbb környezetért, és azt tervezzük, hogy a szervezőkkel együttműködve elérjük, hogy idén nyáron már legalább a fesztiválokon ne lehessen az irányelvben szereplő egyszer használatos műanyag termékeket használni” – ígéri Tánczos Barna, aki korábban arról beszélt, a műanyag hulladék mennyiségének csökkentésére irányuló intézkedéseket a megrendelt hatástanulmányok alapján, lépcsőzetesen fogják bevezetni. A román kormány ugyanakkor már 2018. július 1-től betiltotta a vékony, vagyis 50 mikron alatti és a nagyon vékony, tehát 15 mikron alatti, fogantyúval ellátott műanyag szatyrok forgalmazását.
Az Európai Unió irányelvében különben azokat az eldobható műanyag eszközöket tiltja, amelyeket leg- gyakrabban találtak hulladékként az európai vízpartokon. A tíz betiltott egyszer használatos termék: a fültisztító vattapálcika; az evőeszköz, a tányér, a szívószál és az italkeverő; a léggömb és léggömbpálcika; az élelmiszeredény; a pohár; az italtároló; a cigarettaszűrő; a műanyag zacskó; a göngyöleg; a nedves törlőkendő és egyéb egészségügyi cikkek.
Ha a fenntartható alternatíva elérhető és megfizethető, az egyszer használatos műanyag termék nem forgalmazható. A többi termék esetében a felhasználás korlátozását írja elő, például olyan címkézéssel, amely tájékoztatja a vásárlót a termék műanyagtartalmáról és káros voltáról. Az Unió azzal érvel, hogy Európában évente több mint 26 millió tonna műanyag kerül szemétbe, a nehezen lebomló műanyag a tengeri szennyezés négyötödét teszi ki. Ugyanakkor az is
Az új célkitűzések szerint 2030-ra a belső piacon minden műanyag csomagolásnak újrahasznosíthatónak kell lennie, csökkenteni kell az egyszer használatos műanyagok fogyasztását, a mikroműanyagok szándékos használatára pedig korlátozás lesz érvényben. Ez azért fontos, mert Európában az összes műanyag-felhasználás 40 százalékát csomagolásra használják.
A Greenpeace környezetvédelmi szervezet eközben arra hívja fel a figyelmet, hogy az egyszer használatos eszközökről a tartósakra kell visszaszoknunk. Meglátásuk szerint a műanyag tányért, evőeszközt, poharat nem egyszer használatos papírból, fából készült eszközökkel kellene helyettesíteni, mert azokkal is szemetet termelünk, ugyanakkor az előállításukhoz erdőket kell kivágni.
Ami pedig a műanyag szatyrokat illeti, a Greenpeace arra hívta fel a figyelmet, hogy több helyen a jogszabályban betiltott műanyag zacskók továbbra is ingyenesen elérhetőek maradtak. A környezetvédők fontosnak tartják, hogy a hatóságok rendszeresen ellenőrizzék a tilalom betartását.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
szóljon hozzá!