
Fotó: Veres Nándor
Korlátozások nélkül részesülhetnek kiszolgálásban az éttermekben, kávézókban, léphetnek be a mozikba, színházakba, behetnek részt kulturális és sporteseményeken a koronavírus ellen beoltottak – ez a lehetőség körvonalazódik a romániai vendéglátóipar és a hatóságok elképzelése szerint.
2021. április 05., 21:172021. április 05., 21:17
2021. április 05., 21:242021. április 05., 21:24
Bukaresti sajtóértesülés szerint a szállodai, étterem- és vendéglátó-ágazat (HoReCa) képviselői, valamint az egészségügyi, illetve a gazdasági minisztérium illetékesei a napokban munkacsoport létrehozásáról döntöttek az újrakezdés módozatairól. Daniel Mischie, a szállodákat és vendéglőket üzemeltető munkáltatók szövetségének (HORA) elnöke hétfőn az Economedia.ro gazdasági portálnak úgy nyilatkozott, az egyeztetések célja annak a forgatókönyvnek a kidolgozása, hogy a védőoltással immunizált polgárok miként mentesülhetnek a korlátozások alól a vendéglátóipari egységekben, valamint a különböző eseményeken.
Az ötlet amúgy német mintán alapszik: a berlini hatósgok azt tervezik, hogy felmentést kapnak a járványügyi korlátozások alól az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) által okozott betegség (Covid-19) ellen védőoltással rendelkezők, akik mindenféle megkötés nélkül mehetnek majd például fodrászhoz vagy a korlátozások lazítása révén ismét megnyíló boltokba, és külföldi út után nem kell karanténba vonulniuk.
„Az ötlet nagyon egyszerű és korrekt. Az éttermekben például két, egymástól elkülönülő részt alakítanánk ki, akárcsak korábban a dohányzók és nemdohányzók számára. A beoltottaknak vagy a negatív koronavírus-teszttel rendelkezőknek külön helyiségekbe lenne bejárásuk, ahol nem lennének semmiféle megszorítások. Máshol kapnának helyet a beoltatlan személyek, és akik nem mutatnak fel negatív tesztet, és rájuk vonatkoznának a jelenleg is érvényes megszorítások, például csak 6 személy ülhet egy asztalnál, ezek között pedig kötelező a 2 méter távolság” – nyilatkozta Daniel Mischie az Economediának. Az ágazati illetékes úgy véli, hasonló mechanizmus alapján ad otthont majd Románia idén a labdarúgó-Európa-bajnokság négy mérkőzésének, amelyre csak beoltott vagy negatív vírustesztet felmutató szurkolók nyernek bebocsátást.
A HORA elnöke szerint a majdani szabályok gyakorlatba ültetését a közös uniós egészségügyi igazolás, az úgynevezett „zöld tanúsítvány” teszi majd lehetővé, amely a legfrissebb elképzelések alapján június 15-től lesz érvényes digitális és papír változatban mind a 27 tagállam számára. A QR kóddal ellátott igazoláson szerepelni fog a tulajdonos neve, születési dátuma, az útlevele száma, illetve az, hogy kapott-e oltást és hogy milyen típusút, valamint, hogy átesett-e a fertőzésen és vannak-e antitestjei. Aki nem kapott oltást és nem is volt beteg, annak a PCR-teszt eredménye szerepel majd az igazoláson.
Ennek némileg ellentmond Florin Cîţu miniszterelnök hétfői nyilatkozata, miszerint az országon belül az európai oltási igazolvány nélkül vakációzhatnak majd a polgárok. „Romániában nem fogják bevezetni a zöld igazolványt, a románok anélkül fognak vakációra indulni. Azért lesz ez a minisztériumközi bizottságunk, hogy biztosítsuk a szabályok betartását, de a zöld igazolvány nélkül” – jelentette ki a kormányfő azon a sajtótájékoztatón, amelyen bejelentette, hogy Románia június elsején lazít a járványügyi korlátozásokon, és megteszi az első lépést a normalitás felé.

A bukaresti kormány minisztériumközi bizottságot alakít, amelynek az lesz a feladata, hogy június elsejétől biztosítsa a visszatérést a normális élethez – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Florin Cîțu miniszterelnök.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!