
Fotó: Agerpres
2010. január 08., 08:492010. január 08., 08:49
Egyre biztosabbnak tűnik, hogy nem nőnek idén a nyugdíjak, miután csütörtökön az RMDSZ is bejelentette, hogy megszavazza a kormány által beterjesztett formában a 2010-es évi költségvetést, ami egyebek mellett a nyugdíjpont értékének befagyasztását is tartalmazza. Amint arról lapunkban beszámoltunk, a kormány 732,8 lejes szinten tartaná az idei évre is a nyugdíjpont értékét.
Ez a gesztus az ellenzék nemtetszését váltotta ki, a parlament munkaügyi bizottságában pedig szociáldemokrata és nemzeti liberális szavazatokkal sikerült is kieszközölni szerdán egy olyan módosítást, miszerint a nyugdíjpont értéke 826,2 lejre nőhetne. A demokrata-liberálisokból, RMDSZ-esekből, illetve független honatyákból álló, a nemzeti kisebbségek képviselői által támogatott kormánynak azonban van akkora támogatottsága a parlamentben, hogy ez a módosító javaslat ne menjen át a végszavazáson.
Gondot jelentett viszont egy nappal korábban az, hogy az RMDSZ bejelentette, a szövetség politikusai is irreálisnak tartják a nyugdíjpont értékének az átlagbér 45 százalékára történő emelését, viszont nem támogatják a nyugdíjak befagyasztását, így csakis akkor szavazzák meg a büdzsét, ha a nyugdíjpont értékét legalább az inflációs rátával indexálják.
| Különadót róna ki a jelentős vagyonnal rendelkező polgárokra Sebastian Vlădescu. A pénzügyminiszter csütörtökön helyezte ezt kilátásba, azonban leszögezte, a vagyonadó kivetése nagyon sok akadályba ütközik, mivel nagyon sok olyan személy él az országban, akik papíron ugyan ingatlantulajdonosok, ám megélhetési nehézségekkel kell nap mint nap megküzdeniük. Vlădescu ugyanakkor a legnagyobb vagyonok megadózásáról is beszélt, hangoztatva, hogy ez bevett gyakorlat már több fejlett országban. Példaként Franciaországot említette, ahol egyfajta szolidaritási adót kell fizetniük azon polgároknak, akiknek vagyona meghaladja a 790 ezer eurót. |
Sebastian Vlădescu azonban csütörtökön is egyértelműen leszögezte, a rendelkezésre álló pénzösszegek semmiképpen sem teszik lehetővé a nyugdíjak emelését, amennyiben pedig a parlament mégis elfogadná az erre irányuló módosító javaslatot, akkor ő kénytelen lesz lemondani pénzügyminiszteri tisztségéről. „Nem maradhatok a pénzügyi tárca élén, ha a költségvetést a gazdasági állapotokat figyelmen kívül hagyó javaslatokkal borítjuk fel. Ha két-három százalékkal nagyobb lenne a büdzsé, az egészségügynek és oktatásnak is juttatnánk” – nyilatkozta.
A tárcavezető kiemelte: 2007-től kezdve ellenezte a nyugdíjemelést, mivel az nagy veszélyeket rejt.
| Egyenlő bánásmódot kérnek a szakszervezetek a minimálbér tekintetében. A magánszférában tevékenykedő alkalmazottakat tömörítő érdekvédelmi szervezetek azt nehezményezik, hogy miközben a kormány 705 lejre emelte a közszférában a garantált minimálbér értékét, addig a magánszektorban a tavalyi 600 lejes szintre fagyasztotta be azt. A CNSLR Frăţia szakszervezeti tömbhöz csatlakozott, faipari, autógyártói, üveg- és kerámiafeldolgozói, kereskedelmi, építkezési, illetve turisztikai szakszervezetek csütörtökön az államfőhöz, a miniszterelnökhöz, a munkaügyi tárcavezetőhöz, valamint a parlamenthez intézett levélben adtak hangot elégedetlenségüknek, s kérték a probléma mielőbbi orvoslását. Amint arról lapunkban beszámoltunk, a korábbi Boc-kabinetnek sikerült megállapodásra jutnia a szakszervezetek képviselőivel a minimálbér emeléséről, azonban a munkáltatói szövetségek a jelenlegi gazdasági helyzetre hivatkozva ellenezték ezt a lépést. Végül a kormány által kidolgozott, jelenleg parlamenti vita tárgyát képező büdzsétervezet a magánszektor számára 600 lejes legalacsonyabb minimálbérrel számol. |
„Amennyiben a parlament elfogadja a nyugdíjemelést és az egészségügyi biztosítás összegének tízszázalékos csökkenését, keressenek más pénzügyminisztert, aki ezt véghez is tudja vinni” – szögezte le Vlădescu.
Úgy tűnik azonban, hogy a demokrata-liberálisok és az RMDSZ képviselőinek csütörtöki egyeztetésén elhárult az utolsó akadály a nyugdíjbefagyasztást is tartalmazó költségvetés elfogadása elől. Kelemen Hunor művelődési miniszter, az RMDSZ ügyvezető elnöke a tárgyalásokat követően ugyanis bejelentette: az ülésen arra a következtetésre jutottak, hogy valóban nincs amiből finanszírozni a nyugdíjpont értékének emelését.
„A nyugdíjpont értéke azon a szinten marad, ahogy a költségvetés-tervezet előirányozza. Mindenki elégedetlen. Sem az RMDSZ, sem a PDL honatyái nem elégedettek, de ebben a pillanatban nincs amiből finanszírozzunk egy nagyobb értékű nyugdíjpontot. Egyszerűen lehetetlen. Csak akkor tudnánk megtenni, ha növelnénk a költségvetési hiányt, ami pedig újabb hitelek igénylését vonná maga után” – részletezte Kelemen Hunor.
| A 2010-es évi költségvetés mintegy 100 ezer közalkalmazott elbocsátásával számol – jelentette ki csütörtökön Sebastian Vlădescu pénzügyminiszter. Szerinte a gazdaságot inkább ilyen népszerűtlen cselekedetekkel kell megpróbálni helyreállítani, mintsem az egekig ugorjon az infláció mértéke. „Ha nem hozzuk meg a szükséges intézkedéseket, akkor a gazdaság kiigazítja magát. Nem szeretném, ha ez a kiigazítás az infláción keresztül történne meg. Inkább választom az olyan népszerűtlen intézkedéseket, mint a fizetések befagyasztása vagy a közalkalmazotti elbocsátások” – részletezte a pénzügyi tárcavezető. |
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.