Hirdetés

Lendületet vett a koronavírus által „megfertőzött” erdélyi turizmus

Utolérhetetlen. Brassó megye továbbra is nemcsak Erdély, de Románia egyik leglátogatottabb megyéje •  Fotó: Pinti Attila

Utolérhetetlen. Brassó megye továbbra is nemcsak Erdély, de Románia egyik leglátogatottabb megyéje

Fotó: Pinti Attila

Az országos átlagot meghaladó ütemben bővült tavaly nyáron az idegenforgalom Erdélyben, a székely megyék pedig az erdélyi átlagnál is jobban teljesítettek a 2021. május és október közötti időszakban.

Krónika

2022. január 10., 15:252022. január 10., 15:25

2022. január 10., 15:432022. január 10., 15:43

Nőtt ugyan, de továbbra is jelentősen a járvány előtti szint alatt maradt az erdélyi turistaforgalom a tavalyi nyári idényben – derül ki az Erdélystat által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból. Az erdélyi statisztikai szolgálat által a megyei statisztikai hivatalok előzetes adatai mentén készített összesítés szerint

a hivatalosan bejegyzett turisztikai fogadóegységek 2 611 388 turistaérkezést regisztráltak 2021. május és október között Erdélyben, ami 1 052 911 fővel (67,6 százalékkal) magasabb, mint az előző év azonos időszakában.

Hirdetés

A vendégéjszakák száma ugyanebben a periódusban 5 578 650 volt, ami 2 185 266-tal (64,4 százalékkal) több mint a 2020-as nyári szezonban.

A növekedés az országos átlagnál (62,5 százalék, illetve 56 százalék) magasabb, ugyanakkor a turistaforgalom még mindig jelentősen, 28 százalékkal elmarad a koronavírus-járvány előtti utolsó, 2019-es nyári idénytől. Ugyanebben a periódusban a turisztikai szálláshelyek kapacitáskihasználtsága 28,8 százalékos volt, amely ugyancsak magasabb érték, mint az előző év hasonló időszakában (23,3 százalék).

A kapacitáskihasználtság kapcsán az Erdélystat közleménye megjegyzi, hogy ez a mutató a turisztikai fogadóegységek férőhelyeinek kihasználtságát mutatja, és egy adott időszakban regisztrált vendégéjszakák és a rendelkezésre álló működő férőhelyek számából (kapacitás) számolják. A működő férőhelyek száma nem tartalmazza az ideiglenesen bezárt egységek férőhelyeit, ezért a koronavírus-járvány ideje alatt a turisztikai kapacitás is csökkent. A most közzétett adatsorok szerint

egy turista átlagosan 2 napot töltött egy erdélyi szálláshelyen a nyári időszakban. Országos összehasonlításban Erdély a romániai vendégéjszakák kevesebb mint kétötödét adta (37,1 százalék).

Megsínylette az idegenforgalom a járványt

Mint az elemzés készítői rámutatnak, a koronavírus-járvány nagyon negatívan érintette az előző nyári szezon erdélyi turistaforgalmát, ami a járvány előtti szint felére esett vissza, annak ellenére, hogy a 2020. tavaszi koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások feloldása után újraindult a turizmus. A 2021-es nyári szezont az előző évhez képest kevésbé érintették korlátozások és az utazástól való tartózkodás is enyhült, így a turistaforgalom jelentősen növekedett az előző évhez képest, viszont továbbra is a járvány előtti szint alatt maradt. 2021-ben a vendégéjszakák száma még mindig 28 százalékkal elmarad a 2019-es szinttől. Ez valamivel nagyobb csökkenés, mint az országos átlag (–24,9 százalék).

Az erdélyi régiók közül 2019-hez viszonyítva a legnagyobb – 30 százalékot meghaladó – visszaesés a Bánságban, illetve a közép-erdélyi régióban történt, miközben a legkisebb a Partiumban (–19,1 százalék).

Brassó megye teljesítménye kiemelkedő

A nyári időszakban az erdélyi turistaforgalom nagy részét, a turistaérkezések 39,3 százalékát és a vendégéjszakák 34,6 százalékát a dél-erdélyi megyékben regisztrálták.

Brassó megye továbbra is nemcsak Erdély, de az egész ország egyik leglátogatottabb megyéje, egymaga adta az ország teljes turistaérkezéseinek 9 százalékát a nyári idényben.

•  Fotó: Székelyhon Galéria

Fotó: Székelyhon

További 17,3 százalékkal járult hozzá az erdélyi vendégéjszakák számához a két közép-erdélyi megye (Kolozs és Maros), valamint 17 százalékkal a Partium és 15,2 százalékkal a Bánság.

Az erdélyi szálláshelyek kapacitáskihasználtsága a nyári szezonban 28,8 százalékos volt, amely elmarad az országos átlagtól, viszont magasabb az előző év azonos időszakában regisztrált értéknél. A mutató a partiumi régióban a legmagasabb, 35,9 százalékos aránnyal, míg Észak-Erdélyben a legalacsonyabb (20,7 százalék).

Felpörgött a turizmus a Székelyföldön

A Székelyföldön a nyári szezonban 176 176 turistaérkezést (amiből 79 212 Kovászna, illetve 96 964 Hargita megyében) és 540 392 vendégéjszakát (323 350 Kovászna, illetve 217 042 Hargita megyében) regisztráltak.

Az előző év azonos időszakához viszonyítva ez az erdélyi átlagnál jóval magasabb, 80,1 százalékos növekedést jelent a turisták, valamint 74,7 százalékos növekedést a vendégéjszakák számában.

A két székelyföldi megye közül a mérsékeltebb növekedés Kovászna megyében történt (59,7 százalék a vendégéjszakák számában), miközben Hargita megyében több mint duplájára nőtt a forgalom (103,2 százalék).

Ezzel Székelyföld a teljes erdélyi turistaérkezések 6,8 százalékát és a vendégéjszakák 9,7 százalékát adta, ami enyhe bővülést jelent az előző évekhez mérve.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Növekvő tendenciát mutatott a székelyföldi szálláshelyek kapacitáskihasználtsága is. Ez az érték a 2021-es szezonban 31,6 százalék, míg egy évvel korábban 26,6 százalék volt. A mutató Kovászna megyében az erdélyi megyék közül továbbra is kiemelkedő, 40,1 százalékos, miközben Hargita megyében az előző évi 17,8 százalékról 24,1 százalékra növekedett.

A Partiumban is az átlagosnál nagyobb volt a növekedés

A másik jelentős arányban magyarok lakta erdélyi, a Bihar, Szatmár és Szilágy megyékből összesített partiumi régióban az erdélyi átlagnál magasabb növekedést regisztráltak: 357 913 turistaérkezést és 946 557 vendégéjszakát.

Ez az elemzés készítői szerint továbbra is elsősorban a kiemelkedő Bihar megyei vendégforgalomnak köszönhető, amely a régió vendégéjszakáinak 80 százalékát adja.

Az előző év nyári időszakához viszonyítva a régió turisztikai forgalmának növekedése 77,1 százalék a turistaérkezések és 67,3 százalék a vendégéjszakák számában. A szálláshelyek kapacitáskihasználtsága (35,9 százalék) növekedett a régióban az előző évhez viszonyítva, és az erdélyi és országos átlag fölött van.

•  Fotó: Bálint Eszter Galéria

Fotó: Bálint Eszter

Közép-Erdély viszi a prímet

Az elmúlt nyári időszakban a két közép-erdélyi megyében (Kolozs és Maros) volt a legjelentősebb vendégforgalom-növekedés. A turistaérkezések száma 495 163 (ami 78,4 százalékkal több, mint egy évvel korábban), és a vendégéjszakák száma 965 252 volt (ami 82,5 százalékos növekedést jelent).

Ugyanakkor a régióban az erdélyi átlagnál magasabb a szálláshelykapacitás-kihasználtság mértéke is: 30,9 százalék (Kolozs megyében 28 százalék, Maros megyében pedig 34,7 százalék). Ezek az értékek az előző évhez viszonyítva ebben a régióban is jelentős növekedést mutatnak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
Hirdetés
Hirdetés