Hirdetés

Lendületben az erdélyi idegenforgalom, átlag feletti növekedés a két székely megyében

Élen. Brassó megye Erdélyben első, míg országosan a harmadik helyen áll •  Fotó: Pixabay.com

Élen. Brassó megye Erdélyben első, míg országosan a harmadik helyen áll

Fotó: Pixabay.com

Nyáron pezsdül fel inkább az erdélyi turizmus az Erdélystat statisztikai szolgálat friss elemzése szerint. A legnépszerűbbek a dél-erdélyi megyék, de jelentős növekedést regisztráltak a Székelyföldön is.

Bálint Eszter

2020. január 09., 14:212020. január 09., 14:21

2020. január 09., 14:272020. január 09., 14:27

Tovább nőtt az erdélyi turizmus a nyári idényben – derül ki az Erdélystat erdélyi statisztikai szolgálat által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból. A megyei statisztikai hivatalok előzetes adataiból az Erdélystat által készített összesítés szerint a 2019-es nyári (május–októberi) turisztikai szezonban, Erdélyben a turistaérkezések száma 3,1 százalékkal, a vendégéjszakáké 4,8 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. A növekedés üteme enyhén meghaladja az országos átlagot (3,1 százalék, illetve 4,6 százalék). Ugyanebben a periódusban a turisztikai szálláshelyek kihasználtsága 37 százalékos volt, amely 2,6 százalékpontos javulást jelent az előző évhez viszonyítva.

A növekedésből a két magyar többségű székely megye átlag feletti szinten kivette a részét: az előző évhez képest a 2019. május–október közötti időszakban 10,2 százalékkal több turista érkezett, és 9,9 százalékkal több vendégéjszakát regisztráltak Székelyföldön.

Hirdetés

Hasonlóan kimagasló növekedést regisztráltak az észak-erdélyi régióban is (6,9 százalék, illetve 13,3 százalék).

A nyár a csúcsidény Erdélyben

Az Erdélystat adatsorai szerint a hivatalosan bejegyzett turisztikai fogadóegységek 3 548 901 turistaérkezést regisztráltak 2019. május–október között Erdélyben, ami 106 417 fővel (3,1 százalékkal) magasabb, mint az előző év azonos időszakában. A vendégéjszakák száma ugyanebben a periódusban 7 752 288 volt, ami 354 602-vel (4,8 százalékkal) több mint a 2018-as nyári szezonban. Egy turista átlagosan 2,2 napot töltött el egy erdélyi szálláshelyen a nyári időszakban. Országos összehasonlításban Erdély a romániai turistaérkezések és vendégéjszakák kétötödét adta (42,8 százalék és 38,8 százalék).

A havi szintű adatok alapján az év egészét tekintve az erdélyi turizmus a nyári hónapokban teljesít a legjobban – a vendégek száma egész évben csak júliusban emelkedik hatszázezer, valamint augusztusban hétszázezer fölé Erdélyben.

A dél-erdélyi megyék turistamágnesek

Az erdélyi statisztikai intézet által most közzétett elemzés szerint a téli időszakhoz hasonlóan a nyári idényben is az erdélyi turistaforgalom legnagyobb részét (turistaérkezések 38,7 százalékát és a vendégéjszakák 33,7 százalékát) a dél-erdélyi megyékben regisztrálták. Brassó megye 777 746 turistaérkezéssel és 1 524 768 vendégéjszakával Erdélyben az első, míg országosan a harmadik helyet foglalja el a megyék rangsorában (Konstanca megye és Bukarest mögött). További 18,9 százalékkal járult hozzá az erdélyi vendégéjszakák számához a két közép-erdélyi megye (Kolozs és Maros), valamint 16,8 százalékkal a Bánság és 15,1 százalékkal a Partium. Az észak-erdélyi és székelyföldi megyék részesedése 10 százalék alatti.

Az erdélyi szálláshelyek kapacitáskihasználtsága a nyári szezonban 37 százalékos volt, amely enyhén elmarad az országos értéktől (40,2 százalék), viszont 2,6 százalékponttal magasabb, mint az előző év azonos időszakában. E tekintetben Erdélyből a partiumi megyék teljesítettek a legjobban, 44,6 százalékos aránnyal, míg az észak-erdélyi megyék a legrosszabbul (27,7 százalék).

Két számjegyű növekedés a Székelyföldön

Székelyföldön a nyári szezonban 227 741 turistaérkezést (amiből 85 402 Kovászna és 142 339 Hargita megyében) és 743 921 vendégéjszakát (421 643 Kovászna és 322 278 Hargita megyében) regisztráltak. Az előző év azonos időszakához viszonyítva ez 10,2 százalékos növekedést jelent a turisták számában, és 9,9 százalékos növekedést a vendégéjszakák számában. Különösen Kovászna megye mutatott jelentős emelkedést ebben az időszakban (16,8 százalék és 13,1 százalék).

Ezzel Székelyföld a teljes erdélyi turistaérkezések 6,4 százalékát és a vendégéjszakák 9,6 százalékát adta, ami enyhe növekedést jelent az előző évekhez mérve.

Növekvő tendenciát mutat a székelyföldi szálláshelyek kapacitáskihasználtsága is az előző idényhez viszonyítva. Ez az érték a 2019-es nyári szezonban 39 százalék, míg egy évvel korábban 34,7 százalék volt. A mutató Kovászna megyében a tavalyihoz hasonlóan kimagasló, 57,1 százalékos értéket mutat, amivel országos szinten is az első helyen van.

Enyhe visszaesés a Partiumban

Mint az Erdélystat által szerdán közölt adatokból megtudhatjuk, a másik jelentős arányban magyarok lakta erdélyi régióban, a Bihar, Szatmár és Szilágy megyékből összesített partiumi régióban, a székelyföldi vendégforgalom valamivel kevesebb mint dupláját regisztrálták: 418 036 turistaérkezést és 1 170 402 vendégéjszakát. Ez elsősorban a kiemelkedő Bihar megyei vendégforgalomnak köszönhető (329 912 turistaérkezés és 1 026 630 vendégéjszaka).

Az előző év nyári időszakához viszonyítva a régió enyhe csökkenést mutatott a vendégek számában (–1,2 százalék), ugyanakkor kis mértékű növekedést a vendégéjszakák számában (2,2 százalék). Ez a régión belüli súlyából adódóan valójában a Bihar megyei turizmus alakulását tükrözi (–3,5 százalék, illetve 1,3 százalék). Ugyanakkor a régióbeli Szilágy megye jelentős növekedést könyvelhetett el ebben a szezonban (14,4 százalék, illetve 12,2 százalék).

A szálláshelyek kapacitáskihasználtsága ebben a régióban is növekedett, és az erdélyi és országos átlag fölött (44,6 százalék) volt, amely elsősorban az országos szinten is kimagasló Bihar megyei értéknek köszönhető (53,1 százalék).

Az átlag felett Közép-Erdély

Az elmúlt nyári időszakban a közép-erdélyi régióban (Kolozs és Maros) valamivel az erdélyi átlag feletti vendégforgalom-bővülést tapasztalhattunk. A turistaérkezések száma 764 151 (ami 4,8 százalékkal több, mint egy évvel korábban) és a vendégéjszakák száma 1 467 298 volt, ami 7,3 százalékos növekedést jelent.

A régiót alkotó mindkét megye szálláshely-kapacitás kihasználtsága is kevéssel az erdélyi átlag fölött volt: Kolozs megye 40,6 százalékos, Maros megye pedig 45,5 százalékos.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés