2010. február 11., 14:482010. február 11., 14:48
A tisztségviselő nem \"új ember\" ebben a hivatalban, hiszen tanácsosa volt a korábbi biztosnak, Erős Viktornak. A CNVM a magyarországi Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) a testvérintézménye, bár ez utóbbi több funkciót lát el, nevezetesen a bankfelügyeletet, a tőkepiaci, a nyugdíjpénztári, a biztosítási felügyeletet, illetve a pénzmosás elleni tevékenységeket. Romániában ennek az öt területnek különálló szakhatóságai vannak, a CNVM a tőkepiaci felügyelettel összefüggő, meglehetősen összetett feladatokat végzi.
Králik Lóránd kifejtette: a romániai tőkepiac gyengén kapitalizált, az értéktőzsdén mintegy 80 céget jegyeznek, ezen kívül működik a tömegprivatizáció során létrejött RASDAQ piac, amelyen csaknem kétezer vállalatot jegyeznek. Králik Lóránd szerint az országban sok a \"független\" brókercég, amely nem bankoktól vagy multinacionális csoportoktól függ. Míg például Magyarországon tíznél is kevesebb ilyen cég van, Romániában több mint hetven működik egy jóval kisebb piacon - tette hozzá.
Addig nincs is baj, amíg ezek a brókercégek megélnek a piacon, és lojális konkurencia folyik közöttük - mutatott rá -, a válság idején azonban, amikor nehezebb helyzetbe kerülnek, mind az egymás közötti viszony, mind a befektetőkkel való kapcsolat minősége romlik. Ilyen körülmények között a tőkepiaci felügyeletnek olykor határozottan kell fellépnie. Tavaly hat brókercég szüntette be tevékenységét, ebből háromnak a CNVM vonta be az engedélyét különféle szabálytalanságok miatt.
A biztos szólt arról, hogy a brókercégek ügyfeleinek nagy része azt hiszi önmagáról, hogy elég jól tájékozott, kiigazodik a bonyolult szabályrendszerben, azonban 98-99 százalékuk nincs tisztában azzal, hogy milyen jogokat biztosít számukra a romániai törvénykezés. Bizonyos brókercégek ezzel vissza is élnek, nem adják meg számukra a megfelelő tájékoztatást - mondja a biztos, hangsúlyozva, hogy emiatt Romániában a befektetővédelem erősítése elsőbbséget élvező feladat.
Králik Lóránd fontosnak nevezte, hogy a romániai önkormányzatok bátrabban éljenek a kötvénykibocsátás eszközével, amelynek számos előnye van a banki finanszírozással szemben. A tőkefelügyeleti biztos sajnálattal állapította meg, hogy Székelyföldön, a magyar többségű területen, ahol főleg a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) tisztségviselői vezetik a helyhatósági intézményeket, egyetlen önkormányzati kötvénykibocsátás sem történt. Az önkormányzati vezetők számára, úgy tűnik, sokkal kényelmesebb az államtól várni a \"leosztott pénzeket\", - jegyezte meg, hozzátéve, hogy a forráshiányos időkben, amikor költségvetési megszorítások vannak, a kötvénykibocsátás lehetősége felértékelődik.
Egyébként már van olyan bank, amely a kötvénykibocsátáshoz kapcsolódó komplett finanszírozási csomagokat kínál önkormányzatoknak - fűzte hozzá. Akik élnek ezzel, például európai uniós pályázatokhoz megteremhetik így az önrészt, illetve felhasználhatják úthálózat, csatornahálózat fejlesztéséhez, különféle közmunka-beruházásokhoz. Ha például több önkormányzat összefog, a szindikált kötvénykibocsátást akár regionális turisztikai fejlesztéseknél is alkalmazhatják - mondta Králik Lóránd.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?