
2010. július 14., 14:492010. július 14., 14:49
„Jelenleg nem folynak tárgyalások erről. Mi azért léptünk be a kormánykoalícióba, hogy kormányozzunk. De ha nem veszik figyelembe a válságkezelési javaslatainkat, ha nem fogadják el ezeket, ha a költségvetési tervezet, amelyet október 15-éig be kell mutatni a parlamentnek, nem tartalmazza az általunk javasolt intézkedéseket, akkor a 2010-es utolsó negyedévi Szövetségi Képviselők Tanácsa figyelembe kell hogy vegye ezt a lehetőséget is.
Mert részt akarsz venni a kormányzásban, felvállalod a rokonszenv elvesztését a népszerűtlen intézkedések bevezetésével, de ha azok az intézkedések, amelyeket be kell vezetni, nem feltétlenül szükségesek, és nem azok, amelyeket mi javasoltunk vagy mi támogatunk, akkor újra kell gondolnod a teljes tevékenységedet” – részletezte Lakatos. Szerinte az RMDSZ-nek a kormányzati tevékenységgel szembeni elégedetlenségei egyebek közt a gazdaságélénkítő intézkedések hiányából fakadnak. Arra a kérdésre, hogy az RMDSZ-es képviselők támogatnának-e egy esetleges bizalmatlansági indítványt, amelyet az ellenzék kezdeményezne, Lakatos nemmel válaszolt.
„Mi megpróbálunk minden intézkedést elfogadtatni a költségvetés parlamenti vitájáig. Ez lesz a koalíció szakítópróbája, nem a bizalmatlansági indítvány. Ha nem támogatja a parlamenti többség a büdzsét, le kell cserélni a kormányt” – szögezte le.
Lakatos bejelentését követően a Mediafax hírügynökség több RMDSZ-es honatyát is megszólaltatott a kérdésben. Közülük Fekete András Levente, a szövetség szenátusi frakcióvezetője elmondta, az alakulaton belül eddig még nem tárgyaltak komolyan a kormányból való kilépésről, azonban hozzátette, természetes, hogy vannak, akik ezt támogatnák. Állítása szerint a szövetség újratárgyalná és újraelemezné a kormányzati partnerséget, ha a koalíciós partnerek nem fogadják el az RMDSZ ötleteit, amelyek alapvetően jók lennének Romániának. Fekete elmondta, ő a kormányban maradás mellett van, főleg hogy egy esetleges kilépést gyávaságnak és haszonlesésnek minősíthetnének.
| Amennyiben a kormány nem teljesíti minden, személyzet- és költségcsökkentéssel kapcsolatos vállalását , akkor elképzelhető, hogy a Boc-kabinet ismét megtapasztalhatja, hogy demokrata-liberális honatyák is megszavaznak majd egy esetleges bizalmatlansági indítványt – jelentette ki tegnap Traian Igaş, a PDL szenátusi frakcióvezetője. „Van egy egyezség a kormány és a PDL-frakciók között: mi támogatjuk a kabinetet, de az a feltételünk, hogy gyorsan és hatékonyan cselekedjenek. Mi tartottuk magunkat vállalásunkhoz, az a kérésünk, a kormány, a miniszterek is tegyék ezt. Ha mégsem így történik, nehezen elképzelhető, hogy a kollégák megértők lesznek” – szögezte le Traian Igaş. |
„Elmondtam a marosvásárhelyi SZKT-n is, hogy ha nem javul a kormányzati munka, akkor nincs értelme támogatnunk ezt a kormányt. Evidens, hogy ezt a döntést nem egyik napról a másikra kell meghozni, elemeznünk kell a helyzetet, s azt követően döntenek majd a kompetens fórumok” – fogalmazott hasonlóképpen Erdei Dolocki István képviselő, aki szintén úgy látja, hogy ha nem veszik figyelembe az RMDSZ javaslatait, akkor nincs értelme kormányon maradni.
Gyerkó László szenátor eközben mindössze annyit jegyzett meg, hogy a kormányból való kilépésről még nem esett szó a szövetségen belül. „Nem mondhatok véleményt, amíg nem tárgyaltam az RMDSZ vezetőivel. Vásárhelyen az SZKT-n ez a téma még nem került szóba” – jelentett ki Gyerkó.
A koalíciós partner demokrata-liberálisok köréből lapzártánkig Sulfina Barbu képviselő kommentálta az RMDSZ szándékát. Mint hangsúlyozta, veszteség lenne, ha a szövetség kivonulna a kormányból. „Az RMDSZ mint kormánytag egy sor olyan intézkedéssel állt elő, amelyek segítenék az üzleti környezetet, illetve a kis- és közepes vállalkozásokat.
Ezeket megvizsgáljuk. Ha további olyan javaslatokkal jönnek, amelyek gyakorlatba ültethetőek, mi készek vagyunk olyan döntéseket hozni, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy 2011 már a gazdasági növekedés éve legyen” – fogalmazott Barbu, aki szerint a jövő év költségvetés-kidolgozását követően az RMDSZ-nek nem lesz oka kilépni a kormánykoalícióból.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.