2008. július 18., 00:002008. július 18., 00:00
Az ezer euró körüli négyzetméterenkénti áron kínált apartmanokat szinte azonnal sikerült értékesíteniük, azonban – tették hozzá a vállalat vezetői – akkor még felszállóágban volt a helyi ingatlanpiac. Jelenleg egy központi fekvésű, negyven lakrészes, luxuslakásokat is magában foglaló társasházon dolgoznak, amit – bár csak ősszel esedékes az átadás – 95 százalékban már sikerült értékesíteniük. Állítják, van pénz a városban, és az emberek hajlandóak többet áldozni egy garantált minőségű ingatlanra.
Nem tudnak engedni
„Januárban, amikor a visszaesés megkezdődött a piacon, több ingatlanközvetítőt is bevontunk az értékesítésbe, viszont egyetlen lakást sem sikerült eladnunk. Akkor tört meg a jég, amikor az ingatlan félkész állapotba került, és a vásárlók a saját szemükkel láthatták, milyen beosztásúak lesznek a lakások, és meggyőződhettek, hogy a felhasznált alapanyagok minősége sem hagy kívánnivalót maga után”, magyarázták a Krónika érdeklődésére a cég vezetői. Kifejtették: nincs módjuk arra, hogy az ezer euró körüli négyzetméterenkénti árból engedjenek, mert akkor nem érné meg dolgozni. A piac így is elég nagy nyomást gyakorol rájuk, az építőanyagok tavaly óta ugyanis közel 60 százalékkal drágultak, az euróban meghatározott vételárba pedig be kell kalkulálniuk a valuta árfolyam-ingadozásait is, hisz tavaly még negyven lej körül mozgott az euró árfolyama, idén viszont 35 lejre csökkent. Az áraik szerintük nem nagyok, figyelembe véve, hogy a 70-es években épült lakótelepi apartmanokért 700–800 eurót kérnek négyzetméterenként. Elmondásuk szerint a befektetők helyzetét a bankok politikája is nehezíti, ugyanis a pénzintézetek csakis úgy folyósítanak hitelt, ha az ingatlan már a vevő nevén van, így az építtetők kénytelenek megelőlegezni a munkálatok költségeit. A Godan Construct úgy igyekszik ezt áthidalni, hogy már a tartószerkezet megépítése után megpróbál szerződést kötni a vevőkkel, akiktől előleget vesz fel, a vételár fennmaradó részét pedig több részletben fizetteti ki az ügyfeleikkel. A céget felkereső ügyfelek jó része 50 ezer euró körüli megtakarított pénzzel rendelkezik, illetve ennek megfelelő hitelkerettel, és többségük ezért az árért szeretne lakást vásárolni.
150 lakrész
A Zirmer Bud Kft. az utóbbi évek során megépített 130 apartmannal a város egyik legnagyobb ingatlanbefektetőjének számít. Vasile Bud tulajdonos szerint a jelenleg 700 eurós négyzetméterenkénti áron kínált lakások közel 30 százaléka még mindig nem talált gazdára, de ennek ellenére bizakodik. A cég néhány hónapja szerzett engedélyt részleges városrendezési tervére a város legnagyobb lakókomplexumának megépítéséhez, amelyben egy tizenöt emeletes, körülbelül 150 lakrészes ingatlan felhúzása szerepel a Golescu híd lábánál. Bud szerint – bár a négyévesre tervezett beruházás esetén nehéz jóslatokba bocsátkozni – az itt épülő apartmanokat 800 euró körüli négyzetméterenkénti áron fogják majd kínálni. Ennél olcsóbban semmiképp sem adhatják, hiszen egy négyzetméter beépítése több mint 650 eurójukba kerül. „Sajnos, az emberek többsége 300–350 eurós fizetésére nem tud annyi hitelt felvenni, amiből egy kényelmes, új lakást vásárolhat” – sommázta a cégvezető. Bud kifejtette, megpróbálnak a nagyközönség anyagi lehetőségeihez igazodni, hogy a szerényebb jövedelműek számára is elérhető áron kínáljanak lakásokat. Szerinte ez úgy lenne megoldható, ha kisebb alapterületű apartmanokat is terveznének a jövőben, melyek kisebb összegű befektetést igényelnek, így az eladási ár csökkenthető lenne.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?