
Fotó: A szerző felvétele
2008. június 19., 00:002008. június 19., 00:00
A romániai fogászok pontosan olyan anyagokat használnak, mint nyugati kollégáik, viszont az orvosok munkabére és a rendelők fenntartási költsége nagyságrendekkel kisebb. Például egy korszerű implantátumért Nyugat-Európában több ezer eurót elkérnek, Romániában ez legfeljebb néhány száz euróba kerül. Az ország nyugati határának közelében levő magánrendelőkben dolgozó fogorvosok kliensköre ma már szinte kizárólag külföldiekből áll a nyári szabadságolás idején, hisz most már lényegében nálunk is ugyanolyan színvonalú ellátásban részesülhetnek, mint például Németországban, a beavatkozások ára azonban sok esetben nem haladja meg a külföldön fizetendő összeg ötödét sem. A kezelésre érkezők sem kizárólag az innen elszármazottak már, akik a nyári rokonlátogatással kötik egybe a fogkezelést, hanem egyre többen vannak azok, akik kizárólag e célból látogatnak hazánkba. „Internetes honlapokon nézegettem a németországi fogászati beavatkozások árait, és elszörnyedtem – mesélte a Krónikának egy szatmárnémeti származású, Németországban élő hölgy. – Inkább hazajárok fogorvoshoz, mert lényegesen kevesebbe kerül, és meggyőződtem, hogy itthon is számos olyan rendelő van már, ahol lényegében ugyanazt a kezelést tudják nyújtani, mint Nyugaton.”
Lejárató szórólapok
A németországi fogorvosok jelentős ellenkampányt folytatnak, hogy megtarthassák pácienseiket, a fogorvosszövetség, illetve a fogyasztóvédelmi hatóság például újságokban vagy televíziós beszélgetős műsorokban pocskondiázza a kelet-európai ellátást, hangsúlyozva, hogy felelőtlenség az embernek az egészségén spórolnia – ecsetelte riportalanyunk a külföldi orvosok hozzáállását. Mint mondta, tudomása van arról, hogy külföldön gyakran osztogatnak olyan szórólapokat, melyekben arra hívják fel az emberek figyelmét, hogy a Romániában készült fogakhoz nem azokat az anyagokat használták fel, amelyeket az orvosok mondanak, illetve hogy a kelet-európai higiénia nem felel meg az elvárásoknak. Azonban az elvégzett munka magáért beszél, leghitelesebben pedig éppen a volt páciensek vallanak erről. Sok internetes fórum létezik, ahol az emberek megvitatják Kelet-Európában szerzett fogászati tapasztalataikat, és az esetek nyolcvan százalékában nagyon elégedetten nyilatkoznak mind a magyarországi, mind a romániai ellátásról.
A fogorvosok mindössze egyetlen, a fogászati turizmus ellen felhozott kifogásnak adnak helyet: szerintük egy komolyabb kezelést valóban nem egy rövidke nyári kiruccanás alatt kellene végeztetni, mert az orvosnak ennél jóval hosszabb ideig kellene követnie a páciens állapotát ahhoz, hogy valóban biztosra menjen. Ez főleg akkor kívánatos, ha az orvos a beteg érdekeit tartja elsősorban szem előtt, és igyekszik minél etikusabban eljárni. „ Egy lecsiszolt fogból csupán biztonsági okokból nem etikus eltávolítani az ideget, mert ez a fog élettartamát megrövidíti” – mondta a Krónika kérdésére dr. Leiher Leonóra szatmárnémeti fogorvos (képünkön), aki szintén arról számolt be, hogy nyáron a pácienseinek jóval több, mint fele olasz vagy német állampolgár, akik között volt már például olyan, aki egy autó árát spórolta meg egy átfogó kezelés során. „Az orvos számára egyszerűbb volna elvégezni a gyökérkezelést, mert akkor nem léphetnének fel egyhamar újabb problémák, viszont ez nem korrekt a pácienssel szemben. Idővel érzékennyé válhatnak a csiszolás után, ezért ajánlatos őket pár hétre ideiglenes koronával ellátni, vagy a végleges munkát ideiglenesen felragasztani. Ha tünetmentesek maradnak ez idő alatt, végleges ragasztásra kerülhet sor, ha pedig szüksegessé válik a gyökérkezelés, az megejthető az új fogmű kompromittálása nélkül” – tette hozzá. Ilyenkor alaposan elmagyarázza a pácienseknek, milyen rizikóval jár az indokoltnál rövidebb idő alatt végzett beavatkozás, és gyakran azt javasolja, hogy a végleges ragasztást már végeztessék el otthon, miután a gyógyuláshoz szükséges idő eltelik. Leiher Leonóra egy másik, lehetséges problémáról is említést tett, éspedig arról, amikor egy frissen rendbe tett fogsorról csak egy-két hét elteltével derülhet ki, hogy tökéletesen illeszkednek-e a szemben lévő fogak. Ilyenkor egyszerű csiszolással megoldható a dolog, viszont ha a páciens nem fordul időben orvoshoz, baj lehet belőle.
Kezelés és szabadidős programok
Míg a Szatmár megyei magánklinikákat többnyire a Németországba települt erdélyiek vagy az olaszországi vendégmunkások látogatják, Kolozsváron vannak már olyan rendelők, melyeknek turisztikai cégek szerzik be és szállítják a külföldi pácienseket. „Egyetemista koromban praktizáltam egy szájsebészeti magánklinikán, ahol elsősorban implantátumok behelyezésével foglalkoztunk, ide menetrendszerűen hozták buszokkal a nyugat-európaiakat kezelésre – mesélte Baranyai Róbert fogorvos. – Ez egy közismert egyetemi tanár klinikája volt, aki jóval drágábban dolgozott, mint hazai kollégái, azonban még így is nagyon keresett volt.” A pacientúra bővítésével foglalkozó cégek pedig – az orvosi ellátás beütemezésén kívül – szállást és szórakoztató programokat is szerveznek a fogászati turizmus nyugati résztvevői számára.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?