
Nyaralás koronavírus-világjárvány idején. Olykor a rend őrei is kilátogatnak a tengerparti strandokra Konstancán
Fotó: Pataky István
RIPORT – Konstanca ma már nemcsak egy kikötőváros. A nemzetközi szinten is ismert Neversea zenei fesztivál helyszíne, a történelmi belváros közvetlen közelében lévő plázs elegáns, elfogadható tisztaságú és nem zsúfolt.
2020. augusztus 01., 08:292020. augusztus 01., 08:29
2020. augusztus 01., 08:342020. augusztus 01., 08:34
Techirghiol vagy Konstanca – e két helyszín merült fel, amikor tengerparti nyaralásunkat tervezgettük. Miért ez a kettő? Először is vonattal közlekedünk, ami kizárja az olyan rejtettebb, hangulatosabb helyeket, mint például az ismerősi körömben igencsak népszerű Dunaszentgyörgy (Sfântu Gheorghe), a Duna Fekete-tengeri torkolatánál. Techirghiolt jól ismertük, voltunk ott néhányszor az utóbbi években, csendes, barátságos hely, rendezett stranddal a sós tónál. Hátránya, hogy Eforie Nordra kell autózni vagy buszozni a tengeri fürdőzéshez. Tapasztalatból tudjuk, ott is lehet találni kevésbé zsúfolt partszakaszt, mégis a jelenlegi vírushelyzetben elvetettük ezt a verziót.
Konstancán ugyan jó néhány évvel ezelőtt töltöttünk hosszabb időt, de sok jót olvastunk azóta a városról. Széles plázsokat alakítottak ki, és – ami most a legfontosabb szempont – nem fedezték még fel maguknak a turisták.
A vonat pontosan érkezett be a konstancai állomásra, onnan nagyjából nyolcpercnyi taxizás után érkeztünk meg a neten foglalt szállásunkra, tíz lej fejében. A háromszintes épület mindegyik lakása turistákra vár, gyakorlatilag szálloda, hivatalosan viszont külön kiadott szobákat bérelnek az oda érkezők.
Fotó: Pataky István
A napi 300 lejért kiadott szoba tágas volt, a fürdőszoba is, a kis teraszről kilátás nyílt az öt percnyi sétára lévő tengerre, na meg egy omladozó épületre. Sok ilyet látni Konstancán, a restitúciós perek elhúzódása vagy az önkormányzat felelőtlenségének szomorú látványaival sok helyen találkoztunk a régi belvárosban, mégsem ez a jellemző.
Az úgynevezett Félsziget, azaz a kikötőváros történelmi központját az utóbbi három-négy évben újították fel. Sétálóutcák keresztezik egymást, a leghosszabbik és legismertebb a Tomis utca, tele régi épületekkel és teraszos vendéglőkkel. Találtunk itt is a századfordulós házak közé beékelt kommunista retteneteket, omladozó félben lévőket is, de összességében meglepően rendbe szedett városrésszel találkoztuk.
Rendezett plázs. Hétköznapokon nem zsúfolt a konstancai part, hétvégén viszont felpezsdül az élet
Fotó: Pataky István
Persze azért Konstanca a Balkán része, annak minden varázsával és hátrányával. Ma is működő mecsetek, egykoron görögök lakta városrész, a kultúrák keveredésének nyomai. Ehhez társul a hiányos utcai tisztaság. Nem véletlen az óvatos megfogalmazás, mert nem szemetes a belváros, de itt-ott előtűnik egy üres telek, ahol szépen felgyűlt a hulladék. Az utcák kövezetein látszik, a mosás, esetleg fertőtlenítés ritkaságszámba megy.
Kilenc napot töltöttünk Konstancán, s minden délben és este éttermek teraszain étkeztünk, így volt alkalmunk egyértelmű képet kialakítani a kikötőváros gasztronómiájáról. Változatos, minőségi ételek, korrekt árak, barátságos személyzet – a várakozásainkat meghaladó vendéglátás.
Kipróbáltunk minden igényt kielégítő török és görög éttermet is. Mindez kis vírushelyzetes szépséghibával: szinte alig találkoztunk olyan vendéglővel, ahol megfelelően használták a pincérek a maszkot. Sok helyen egyáltalán nem fedték orrukat, szájukat, a kesztyű sem volt túl népszerű a felszolgálók körében. Az asztalok közötti távolságot nagyjából betartották. Rendőrségi ellenőrzést egyetlen napon észleltünk, akkor a vendéglátósok vélhetően fülest kaptak, mert hirtelen megszaporodott a maszkos pincérek száma.

A tengerparti üdülőtelepeken is kötelező lesz 18 és 24 óra között a védőmaszk használata a turisták által látogatott, zsúfolt szabadtéri helyeken, például a sétányokon – döntött csütörtökön a Konstanca megyei katasztrófavédelmi bizottság.
Ritka a napi menü, de azért találtunk 19 lejért kétfogásosat. Egy tengerre néző, elegáns vendéglőben a klasszikus fokhagymás, paradicsomos pácban sütött harcsáért puliszkával 40 lejt kértek. A plázson lévő étkezdében tekintélyes adag sült szardellát lehetett enni, körettel 23 lejért. Egy korrekt adag gírosz 17 lej.
Fotó: Pataky István
A plázs széles, homokos, a mamaiaihoz hasonló. Az öblösre alakított partszakaszra viszonylag hosszú lépcsőkön lehet lejutni. Ezeken a lejáratokon láttuk a legtöbb szemetet, ezt a részt ottlétünk alatt senki nem takarította. A plázs viszont alapvetően tiszta. És ami legalább ennyire fontos, nem zsúfolt. Hétköznapokon az egy napra 20 lejbe kerülő napozóágyak több mint fele üresen maradt. Kifejezetten figyelnek az ágyak közötti másfél–kétméteres távolság betartására. Bő tér van „lepedős”, törülközős napozóknak. Itt innovatív megoldásokat is láttunk:
Többnyire konstancaiak járnak ide napozni, hétvégén viszont már jobban megtelik a part, de kényelmetlen zsúfoltságról akkor sem beszélhetünk.
A szépen kialakított kis bárokban a sört 7-8 lejért csapolják. Ami szintén meglepő, hiszen a korábbi években ilyet nem tapasztaltunk a román tengerparton: mindenki ad számlát.
Összességében jó szívvel ajánljuk mindenkinek Konstancát. Kicsit balkáni, kicsit ellentmondásos, de ebben a külföldmentes, vírusos időben az egyik legjobb választás a tenger-imádóknak.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!