
Fotó: Krónika
Néhány nappal ezelőtt keltezett átiratában a szaktárca arra figyelmezteti a magyar Nemzeti Közlekedési Hatóságot: a céget engedéllyel ellátó szervként foganatosítson sürgős intézkedést a Budapest–Csíkszereda útvonalon menetrend szerinti járatokat üzemeltető fapados társaság ellen, amelyet az elmúlt időszakban a román útügyi hatóság kétszer is megbírságolt. Lizeta Volcinschi, a minisztérium főosztályvezetője a Krónikának elmondta, az Orangewayst amiatt büntették meg, mert járműveire a bejelentett állomásokon kívül is felvett utasokat, és a személyszállítás során többször észleltek késést.
Lizeta Volcinschi kérdésünkre elismerte, hogy ezek a kihágások nem súlyosak, viszont szerinte több alkalommal megismétlődtek, emiatt a román útügyi szervek ideiglenesen megtilthatják a magyarországi busztársaság járműveinek az országba történő belépését. A bukaresti minisztérium a közúti személyszállítás engedélyezését szabályozó 1992/684-es számú, 2001-ben módosított uniós szabályzatra hivatkozva kérte a magyar szakhatóságtól az Orangeways elleni fellépést. A bukaresti átirat hátterében az Erdélyi Közúti Szállítók Egyesületének (EKSZE) feljelentése áll, az erdélyi és székelyföldi városokból Budapestre menetrend szerinti autóbuszjáratokat üzemeltető társaságok ugyanis kalózcégnek tartják, és törvénytelen működéssel vádolják a Kedves Ferenc, Magyarország 23. leggazdagabb üzletembere tulajdonában lévő Orangewayst. Mint arról lapunkban már beszámoltunk, a csíkszeredai Orbán László vezette EKSZE a napokban leszögezte: az erdélyi közúti szállítók készek akár barikádokkal is megakadályozni a magyarországi személyautók és haszonjárművek áthaladását a hazai utakon, ha a magyar hatóságok nem vonják vissza az Orangeways Zrt. engedélyeit. A számos személyszállítási céget tömörítő egyesület szerint a budapesti társaság nem fizet állomásdíjat Romániában, és dömpingárakat alkalmaz; a szervezet utóbbi panaszát különben a román szállítási minisztérium a Versenytanácshoz irányította. Ezzel szemben tegnap Kovács Miklós, az Orangeways vezérigazgatója lapunknak elmondta: a társaság egyik járata éppen a román közúti hatóság által lefolytatott ellenőrzés miatt késett 30 percet. „A bukaresti átirat ügyében a magyar hatóságok mondják ki a végső szót, viszont a ránk kirótt büntetések nyilvánvalóan nem súlyosak. Mi továbbra is a legmagasabb minőségi színvonalon, legálisan, jóhiszeműen folytatjuk tevékenységünket, ami ellenben nem mondható el az Orbán úr vezette egyesületről, amelyet piacféltés motivál. Hiszen miközben az Orangeways Romániában maradéktalanul eleget tesz kötelezettségeinek, az erdélyi szállítók Budapesten nem fizetnek megállóhelydíjat, nem tartják be a pihenőidőt, sőt fénymásolóval hamisított engedélyekkel közlekednek, veszélyeztetve a közúti biztonságot” – nyilatkozta lapunknak Kovács Miklós, hozzátéve: az Orangeways a magyarországi közlekedési hatóságokhoz fordult segítségért az ügyben, ugyanakkor jogi intézkedéseket fontolgat az EKSZE ellen.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?