
Fotó: Agerpres
2009. szeptember 25., 10:222009. szeptember 25., 10:22
Miközben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az állami gazdasági ösztönzők fenntartása mellett érvel, addig Angela Merkel német kancellár a pénzügyi rendszerek reformjára hívta fel a figyelmet a csütörtökön elkezdődött G20-csúcstalálkozó apropóján. A kancellár elmondta: olyan pénzügyi szabályozásokra van szükség, amelyekkel az országok kevésbé lesznek kiszolgáltatottak egy a mostanihoz hasonló krízisben. Merkel szerint ugyanakkor fennáll a veszélye annak, hogy esetleg elszalasztják a reform lehetőségét. Mindezek ellenére a német politikus szerint jó úton járnak a G20-államok vezetői.
Axel Weber, a német jegybank elnöke és így az Európai Központi Bank (EKB) Monetáris Tanácsának tagja optimizmusának adott hangot csütörtöki nyilatkozatában, amely szerint a találkozón megállapodás jöhet létre a globális pénzügyi rendszerek átalakításáról. Az IMF azonban arra figyelmeztetett, hogy a munkaerőpiac stabilizációjáig nem szabad felhagyni a válság miatt bevezetett, kormányzati ösztönző programokkal, és ezt nyomatékosítani kell a csúcstalálkozón. Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója úgy nyilatkozott: addig kell folytatni ezeket a programokat, amíg a munkanélküliek száma csökkenni nem kezd.
A 19 legnagyobb fejlett és fejlődő gazdaság, valamint az Európai Unió mint intézmény alkotta, a világgazdasági összkibocsátás 85 százalékát adó G20-csoport vezetőinek kétnapos értekezlete csütörtökön kezdődött az Egyesült Államok északkeleti részén fekvő Pittsburgh városban. Pittsburgh lett így két nap erejéig a világpolitika legfőbb színtere. A hivatásos politikusok mellett a civil mozgalmak képviselői is nagy számban megjelentek a városban.
A hatóságok előzetes számításainak megfelelően az első demonstrációk jóval a hivatalos programok előtt meg is indultak. A rendőrség közleménye szerint a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet 14 aktivistáját különböző szabálysértések miatt őrizetbe vették.
A Húszak vezetői a Lehman Brothers amerikai befektetési bank tavaly szeptemberi csődje után világméretűvé vált gazdasági válság során most harmadszor üléseznek. Napirendjük legfőbb eleme a nemzetközi pénzügyi rendszer reformja, a jelenlegihez hasonló krízisek elkerülése érdekében.
Abban már a pittsburghi tanácskozást előkészítő, szeptember elején tartott, pénzügyminiszteri szintű tárgyalásokon egyetértés mutatkozott, hogy még nem jött el az ideje a gazdaságélénkítő költségvetési és pénzügypolitikai intézkedések visszavonásának, azzal együtt sem, hogy már vannak egyértelmű jelei a világgazdaság stabilizálódásának. A Londonba összehívott találkozón egyetértés jött létre arról, hogy csak akkor lehet szó az „exitstratégia” alkalmazásáról – vagyis a költségvetési forrásokból és jegybanki likviditásinjekciókból finanszírozott gazdaságösztönzés felszámolásáról –, ha a világgazdaság már egyértelműen ismét növekedési pályára került.
Pittsburghben a legnagyobb figyelmet kiváltó téma a banki prémiumok kérdése. A Húszak többsége olyan szabályozást javasol, amely a fix javadalmazás bizonyos százalékában maximalizálná a prémiumokat, és a rövid távú profit helyett a hosszú távú nyereségességben teszi érdekeltté a bankmenedzsereket.
A tanácskozás helyszíne a nyolcvanas évekig acélipari központ volt. Ma a high-tech és „zöld” iparágak, valamint a kutatás-fejlesztés egyik amerikai centruma. Az Economist brit gazdasági hetilap szerint a 300 ezres város az ország „legélhetőbb települése”, köszönhetően a jól fizető állások bőségének, az alacsony megélhetési költségeknek, a jó egészségügyi ellátásnak és a kiváló iskoláknak.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.