
Fotó: Agerpres
2010. október 19., 09:342010. október 19., 09:34
Az oktatásban dolgozók eközben a szaktárca épülete előtt szerveztek tiltakozó akciót, kérve, hogy a tanügyi alkalmazottak jobb besorolást kapjanak a készülő törvényben, azaz fizetésük esetében ne a tervezett 4,95-ös, hanem 7-es szorzót alkalmazzanak, ami lehetővé tenné, hogy méltányos fizetést kapjanak a kezdő oktatók is. A témában már pénteken egyeztettek a szakszervezetek és a szaktárcák képviselői, akkor azonban azzal hagyták félbe a tárgyalásokat, hogy mindkét félnek meg kell vizsgálnia a körvonalazódó megoldásjavaslatokat. A pénteki találkozón amiatt is nézeteltérés alakult ki a felek között, hogy januártól a közalkalmazottak megkapják-e a júliusi, félévre tervezett 25 százalékos bércsökkentés előtti béreiket vagy még nem nőnek a fizetések. Korábban ugyanis az alkotmánybíróság is úgy döntött, hogy ellentmond az ország alaptörvényeinek az, ha nem emelik a 2010 júniusi szintre a közszférában dolgozók bérét.
A hétfői találkozót követően Daniel Funeriu reményét fejezte ki, hogy sikerült a tanárok számára méltányos megoldást találni. „A tanárok az elsők, akiknek normális körülmények közé kell kerülniük, amikor Románia is normális paraméterek közé kerül” – fogalmazott az oktatási tárcavezető.
Ugyan a szaktárca épülete előtt tegnap tüntetést szerveztek, Funeriu közlése szerint a tanárok 99 százaléka tegnap megtartotta óráit.
Az erdélyi és partiumi megyékből sem érkezett számottevő híradás arról, hogy szünetelt volna a tanítás. Szatmárnémetiben például mindössze japánsztrájkba kezdtek a Doamna Stanca Gimnázium oktatói. A Bihar megyei oktatók a Szabad Tanügyi Szakszervezet kezdeményezésére holnap 14 órakor vonulnak Nagyvárad utcáira, a tiltakozó megmozduláson mintegy 3 ezer oktató részvételére számítanak. Gheorghe Blaj, a szakszervezet Bihar megyei szervezetének elnöke elmondta, a tanárok az oktatási törvénnyel, az egységes bérezést szabályozó jogszabállyal, illetve a nyugdíjtörvénnyel egyaránt elégedetlenek, mint ahogy kifogást emelnek a bérek csökkentése ellen, illetve az ellen is, hogy a törvényszéki úton elnyert többletösszegeket sem fizették ki nekik.
Beszterce-Naszód megyében eközben a szociális ellátási és gyermekvédelmi igazgatóság alkalmazottai tagadták meg tegnap a munkát, mert indoklásuk szerint nagyon alacsonyak a béreik.
Hargita megyében a Csíkszereda hidegvízzel történő ellátását és csatornázását biztosító vállalat, a Harvíz alkalmazottai kezdtek japánsztrájkba amiatt, hogy nem kapnak étkezési utalványokat. Geréd Zoltán, a vállalat alkalmazottait tömörítő szakszervezet vezetője elmondta, az utalványok szeptember elsejétől történő megvonásáról egyoldalúan döntött a vezetőség, anélkül, hogy konzultált volna a munkavállalókkal. „Igen alacsonyak a bérek, az utalványok nagyon sokat segítettek” – fogalmazott Geréd, aki ugyanakkor ígéretet tett, csak japánsztrájkról van szó, a város lakosai nem maradnak víz nélkül, mivel nem fogják beszüntetni a munkát. Viszont hozzátette: reméli, hogy megoldódnak gondjaik, ellenkező esetben a későbbiekben döntenek majd arról, hogy milyen további tiltakozási formákat választanak. Zólya László, a Harvíz igazgatója úgy nyilatkozott, tárgyalni fognak a gondokról, s reméli, hogy megoldás születik.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.