
A pénzöszvérek az átutalt összegekért cserébe jutalékot kapnak
Fotó: Pinti Attila
A romániai lakosság 39 százaléka vállalna olyan munkakört, ami megkövetelné, hogy pénzutalásra használják bankszámlájukat, és ezáltal pénzöszvérré (money mule) válnának – derül ki az ING Bank megrendelésére készített felmérés eredményeiből.
2020. július 21., 14:482020. július 21., 14:48
2020. július 21., 14:572020. július 21., 14:57
Magas a romániai lakosság körében azoknak az aránya, akik készek lennének pénzöszvérekké válni, vagyis hozzáférést adnának másoknak bankszámláik és személyes adataik használatára. Az ING Bank megrendelésére, az Unlock Market Research közvélemény-kutató által készített felmérés tanúsága szerint ugyan minden 10 megkérdezettből 9 azt mondta, hogy nem lenne hajlandó pénzöszvérnek állni, és 10-ből 8-an úgy hiszik, hogy ezért a tevekénységért börtönbüntetés járhat, 10-ből 4-en mégis belemennének abba, hogy bankszámlát nyissanak vagy a már meglevőhöz hozzáférési jogosultságot adjanak pénzátutalások végrehajtásához.
Mint a felmérés készítői is fogalmaznak,
A money mule konstrukciókkal különben a leginkább a 18–34 éves korosztályt lehet elcsábítani, legyenek egyetemisták vagy munkások, akik kistelepüléseken élnek, nem túl műveltek, jövedelmük pedig alacsony vagy átlagos.
A megkérdezettek 96 százaléka amúgy azt mondta, hogy nem ismernek pénzöszvéreket, 93 százalékukat pedig nem is keresték meg azzal, hogy hasonló célra nyisson bankszámlát vagy engedje már meglevő számláját különböző tranzakciók lebonyolítására használni.
A bankok ugyanakkor már figyelmeztetnek a money mules jelenségre. Például az OTP Bank Románia honlapján, a biztonsági tanácsok rovatban magyarul is olvashatunk a pénzöszvér jelenségről. Mint fogalmaznak, a pénzöszvérek azok a személyek, akik
A leginkább veszélyeztetett személyek a munkanélküliek, a diákok és a nehéz pénzügyi helyzetben levő emberek.
A személyeket (a potenciális pénzöszvéreket) jellemzően e-mailben vagy a közösségi hálókon keresik meg bizonyos szervezetek/ vállalatok vezetői. A megkeresett személyeknek munkaajánlatot adnak egy fiktív vállalatnál. Persze, az állásajánlat nem valós.
Az állásajánlat szerint az lenne a dolguk, hogy bemenjenek egy bankba, és ott saját nevükben nyissanak bankszámlát, majd utólag azt kérik, hogy a fiktív szervezetektől a számlára beérkező pénzösszegeket utalják tovább. A pénzöszvérek az átutalt összegekért cserébe jutalékot kapnak.
– figyelmeztet az OTP Bank Románia.
A pénzintézet azt tanácsolja a polgároknak, hogy kerüljék el az együttműködést azokkal a személyekkel, akik azt kérik, hogy helyettük végezzen el bizonyos banki műveleteket, ne nyissanak ismeretlen személyek számára saját bankszámlát, illetve ne válaszoljanak olyan üzenetekre vagy hívásokra, amelyek azt kérik, hogy bizonyos pénzösszegért cserébe végezzen el tranzakciókat más személyek helyett.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!