
Befürödtek? Sok turisztikai, vendéglátóipari vállalkozás arra panaszkodik, túl későn jut hozzá a juttatáshoz, így önállóan kell orvosolnia gondjait
Fotó: Bálint Eszter
Másfél évvel a korlátozó intézkedések bevezetése után igényelheti az állami támogatást a járvány miatt leginkább bajba került HoReCa-ágazat, a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők. Ez korántsem jelenti azonban, hogy idén pénzt is látnak belőle.
2021. június 25., 08:322021. június 25., 08:32
2021. június 25., 09:352021. június 25., 09:35
A gazdasági mentőcsomagról februárban fogadta el a kormány a 2020/224-es számú sürgősségi rendeletet, és 60 nap állt a gazdasági tárca rendelkezésére, hogy kidolgozza a módszertant. Most bejelentették: június 29-én megnyitják az elektronikus platformot, ahol regisztrálhatnak a vállalkozók, majd kérhetik a 2019-ben és 2020-ban megvalósított üzleti forgalom közti különbség legtöbb 20 százalékának a megtérítését. A platform tíz munkanapon át, július 12-éig lesz elérhető, meghosszabbítási lehetőséggel. Az elektronikus felület kedden 10 órától működik a Granturi.imm.gov.ro oldalon.
László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke a Krónikának elmondta:
Külföldre kevesen utaztak, még sok vakációs jegy volt forgalomban, így a belföldi turizmus jobban teljesített, elsősorban a panziók voltak keresettek. Ezért a vállalkozók egy része nem tud pályázni a támogatásra, nem teljesítik a feltételeket, hiszen kis mértékben, vagy egyáltalán nem csökkent a forgalmuk, és akad, aki jobban teljesített. Lázár szerint a bejelentkezés egyszerű folyamat, arra elég az idő, a második lépésről pedig online felkészítőt szerveznek.
A támogatási rendszer kifutási dátuma 2021. december 31., míg a jóváhagyott összegek folyósítása a pénzügyi keret függvényében történik legkésőbb 2022. június 30-ig. A támogatásban részesülőknek vállalniuk kell, hogy az összeg folyósítása után legalább egy évig fenntartják tevékenységüket. Ha az állami segély összege meghaladja a 200 ezer eurót, akkor ezt két évig nem függeszthetik fel.
Év végéig nem kell ágazatspecifikus adót fizetni a HoReCa-ágazatban
December 25-éig nem kell ágazatspecifikus adót fizetniük a HoReCa-szektorban tevékenykedő vállalkozásoknak, erről csütörtöki ülésén döntött a kormány. Június végén járt volna le annak a korábbi intézkedésnek a hatálya, amellyel – a koronavírus-járvány indokolta korlátozások miatt – mentesítették a szállodák, vendéglők, kávézók tulajdonosait az ágazatspecifikus adó befizetése alól, a csütörtöki döntéssel azonban meghosszabbították ennek érvényességét december 25-éig – ismertette a kabinet ülését követően Florin Cîţu miniszterelnök.
A kormányrendelet módszertanában az szerepel, hogy a támogatási rendszerre szánt keret megközelítőleg 500 millió eurónak megfelelő lej lesz, ez becslések szerint 74 ezer kedvezményezett támogatására elég.
Debreczeni László adószakértő lapunknak rámutatott, hogy az eredeti elképzeléssel ellentétben nem a kérések leadásának sorrendjében ítélik meg a támogatást: minden vállalkozás megkapja a neki járó összeget, ha megfelel a feltételeknek. Abban az esetben, ha a jóváhagyott kérések összértéke meghaladja a keretet, a teljes összeget elosztják a támogatásra jogosultak között. A vállalkozók arra panaszkodnak, hogy a támogatás megkésett, mire pénzt látnak, a cégek egy része csődbe jut, a maradék pedig önerőből kénytelen orvosolni gondjait.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!