
2009. február 06., 09:262009. február 06., 09:26
A Tăriceanu-kormány még mandátuma alatt elkészítette azt a sürgősségi kormányhatározatot, amely kimondta volna a földterületnek állami tulajdonból és a Mezőgazdasági Kísérleti Állomás kezeléséből a nagyváradi önkormányzat köztulajdonába és kezelésébe kerülését, kedden azonban demokrata-liberális párti (PDL) képviselők kérésére visszaküldték a határozattervezetet az alsóház közigazgatási bizottságához.
A tervezetet az előző szenátus már jóváhagyta, azonban a kampányidőszak miatt nem került a képviselőházba – tájékoztatott csütörtökön Ilie Bolojan, Nagyvárad polgármestere. „Nem hittem volna, hogy az új kormány megakadályozza az ipari park létrehozását, hiszen a tervezett létesítmény nagyon fontos Nagyvárad gazdasági fejlesztése szempontjából” – hangoztatta Bolojan, aki egyúttal arra is emlékeztetett, hogy a helyi önkormányzat minden szükséges lépést megtett, tavaly decemberben a terület megkapta az ipari park státust, létrejött a parkot kezelő kft., és kidolgozták a működési szabályzatot is.
A szenátus közigazgatási bizottsága, amelynek Nagyvárad korábbi polgármestere, Petru Filip az elnöke, január 27-én újra napirendre tűzte a kérdést, mivel nem tudták, hogy az előző kormány idején már jóváhagyták a telek tulajdonosváltását. Erről a bizottság titkára tájékoztatta Filipet, ám Bolojan úgy tudja, a volt polgármester eleve kijelentette, hogy a területet nem adhatják át a városnak, mivel azzal kapcsolatosan perek vannak folyamatban, és nem tisztázott a telkek helyzete.
Három pert valóban indítottak – ismerte el Bolojan –, annak ellenére, hogy telekkönyvi kivonatokkal tudják igazolni, az ipari park 121 hektárja közül egy sem igényelhető vissza. Tárgyaltak a peres felek jogi képviselőivel, ennek nyomán egyetlen, nyolchektáros terület áll jelenleg is per alatt. Bolojan nem nevesítette, kinek állhat érdekében a Pic üzletközpont melletti területrész megszerzése, azt azonban kijelentette, hogy hosszú évekig „megengedhetetlen” kapcsolatban állt a váradi polgármesteri hivatal egyes ingatlanfejlesztőkkel.
Bolojan arról is beszámolt, hogy a hét elején személyesen utazott Bukarestbe, hogy előremozdítsa az ügyet. Mint elmondta, telefonon hívta fel Ştefan Seremi demokrata-liberális párti képviselőt, aki az elöljárónak elismerte, hogy nem volt az ülésteremben, mikor párttársai a tervezet viszszautalását kérték. A polgármester fővárosi útja során valamennyi Bihar megyei honatya támogatását kérte az ipari park mielőbbi kialakításának érdekében.
Mint tájékoztatott, Seremi mellett tárgyalt az RMDSZ-es Derzsi Ákossal és a nemzeti liberális párti Lucia Vargával is. „Meggyőződésem, hogy a normális demokrata-liberális képviselők támogatni fognak, felismerik, hogy az ipari park Nagyvárad érdeke. Bolojant meg lehet támadni az OTV-ben, de annak, aki a város érdekei ellen támad, nem bocsátunk meg” – szögezte le a polgármester arra utalva, hogy az egyik taxiscég – miután az önkormányzat betiltotta működését – a bukaresti bulvártévében indított ellene lejárató kampányt.
Petru Filip egyébként az egyik román nyelvű internetes oldal kérdésére kategorikusan cáfolta, hogy az ő közbenjárására kérték a PDL-és képviselők a rendelet visszaküldését, és azt is tagadta, hogy bármilyen érdekeltsége fűződne a Borsi út menti területhez.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.