
Fotó: Ilusztráció
2010. március 31., 09:402010. március 31., 09:40
A tulajdonos nem fektetett be semmit, az épületekre lakat került, a turisták elmaradtak. A brassói vállalkozó utoljára 2007-ben ajánlotta fel a málnási önkormányzatnak a létesítményeket, akkor 700 ezer eurót kért. Kasléder József polgármester a Krónika kérdésére elmondta, múlt héten találkozott az üzletemberrel, megkezdték a tárgyalásokat az esetleges adásvételről, bár az árról még nem esett szó. Az elöljáró szerint a turisztikai létesítményeket kormányprogrammal fel lehetne újítani, és így újra be lehetne azokat kapcsolni a turisztikai körforgásba.
Mint részletezte, erről már tárgyaltak Elena Udrea idegenforgalmi miniszterrel is. Ahhoz azonban, hogy finanszírozást lehessen igényelni, a helyi önkormányzatnak meg kell szereznie az ingatlanok tulajdonjogát. A polgármester elmondása szerint még nem tudják, honnan lesz pénz a vételárra, de ha kell, részletekben fizetik ki. Kasléder ugyanakkor bizakodó, szerinte a lényeg, hogy legyen akarat az eladásra és a vásárlásra is. Ioan Niculae azonban visszafogottabb. Mint hangoztatta, ő hajlandó eladni málnási tulajdonait, de szerinte a községnek nincs annyi pénze, hogy kifizessék ezek ellenértékét. A vállalkozó elismerte, nem fektetett be semmit Málnásfürdőn, viszont – hangsúlyozta – kifizette az állam felé felhalmozott adósságokat.
„Málnásfürdőn is ugyanaz a helyzet, mint a sepsiszentgyörgyi Bodok Szálló esetében, én eladnám, de nem akad, aki megvenné” – fogalmazott Niculae. Az önkormányzat eközben próbál változtatni a kialakult helyzeten, visszaadni Málnásfürdő egykori fényét, kihasználni a meglevő természeti adottságokat. Már évekkel ezelőtt elkészítették egy élményfürdő terveit, a becslések szerint több mint 19 millió euróba kerülő beruházást részben európai uniós pályázatokból valósítanák meg. A tervezett költségeket és bevételeket figyelembe véve a befektetés 12 év alatt térülne meg. A gazdasági válság miatt azonban a potenciális beruházók elmaradtak, így egyelőre, de – hangsúlyozta Kasléder – nem végleg mondtak le az aquapark megvalósításáról. Inkább kivitelezhetőnek tartják ezzel szemben a kalandpark kiépítését, amely a Málnás-patak völgyének felső részében helyezkedne el, négy kilométer távolságra a falut átszelő 12-es országúttól.
A fejlesztésnek helyet adó 13,8 hektár terület az önkormányzat tulajdonában van. A kalandparkba sípálya, menedékház, szánkópálya, túrasípálya, kerékpárpálya, drótkötélpálya, nyári bobpálya, tanösvény, gyermekjátszópark várná a turistákat. A beruházás értéke 35 millió euró, ami nyolc év alatt megtérül. Kasléder József szerint feltétlenül tenni kell valamit, ellenkező esetben a fürdőtelep leépülése folytatódik, villái sorra összeomlanak, gyógyforrásai lassan elapadnak. Málnásfürdő térségében végződik a Dél-Hargita hegység vonulata, a vulkanikus eredetű kőzeteket átvágó törésvonalak mentén gazdag ásványvíz- és szén-dioxid-feltörések vannak, amelyek mofettákat hoznak létre. A 18. században a Semsey család kezdte a fürdő kiépítését egy gerendákkal bélelt medencével, amelyet Lobogónak neveztek el. 1893-ban adták át a kétmedencés Herkules-fürdőt. Az üdülőtelep 1989 után teljes hanyatlásnak indult.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?