
Fotó: Facebook/Dacia
Románia immár az Európai Unió hatodik legnagyobb személygépkocsi-gyártó országa; tavaly 20,6 százalékkal bővült az autóipar termelése, ami a legnagyobb fejlődés az uniós „top 10-ben”. Az eredmény még inkább kimagasló annak ismeretében, hogy a teljes öreg kontinensre tekintve az újautó-gyártás nemhogy nőtt, hanem visszaesett. Románia az évente legyártott új járművek száma tekintetében már 2020 óta maga mögött tudja az autóiparáról híres Magyarországot, tavaly pedig Olaszországot is megelőzte.
2023. február 21., 12:412023. február 21., 12:41
Az Európai Gépjárműgyártók Szövetsége (ACEA) az S&P Global Mobility nemzetközi adatelemző cég statisztikáira hivatkozva közölte a 2022-es év autóipari termelésére vonatkozó jelentését. Eszerint Európában tavaly 1,6 százalékkal visszaesett a személygépkocsi-gyártás – nagyrészt az ukrajnai és oroszországi piac bedőlése miatt.
Az Európai Unió autóipari érdekeit képviselő egyesület jelentése szerint – melyet az Economica.net portál idézett – 2022-ben javultak az ellátási láncban azt megelőzően tapasztalt problémák, ám a félvezetőhiány továbbra is gondok okoz a gyártóknak. A 7,1 százalékos bővülés ugyanakkor viszonylagos, hiszen ha nem 2021-hez, hanem 2020-hoz viszonyítjuk a tavalyi „termést” (10,76 millió autó), akkor látható, hogy utóbbi nem éri el a 2020-ban jegyzett 10,77 milliós darabszámot. A pandémia előtti 2019-es évhez képest pedig még mindig 24 százalékos a visszaesés (akkor 14,09 millió gépkocsit gyártottak az EU-ban).
Az uniós lista élén hagyományosan Németország áll: tavaly 3,33 millió gépkocsi gördült ki gyáraiból (2019-ben még 4,49 millió). Az éllovast Spanyolország (1,7 millió), Csehország (1,19 millió) és Szlovákia követi – utóbbi az egyetlen uniós tagország, amelyben csökkenést jegyeztek (0,96 millió). Az ötödik helyen Franciaország áll 0,94 millió új autóval.
Egy évvel korábban Romániában – a mioveni-i Dacia- és a craiovai Ford-gyárban – csupán 420 755-öt, Itáliában pedig 447 673-at állítottak össze.
Fotó: ACEA
A nyolcadik helyen Magyarország áll: 441 776 új autó gördült ki a gyárkapukon, ami hatszázalékos növekedést jelent a korábbi évhez képest. 2021-ben ugyanakkor az anyaországi termelés csupán kevesebb mint 4000 darabbal maradt el a romániaitól – szemben a tavalyi több mint 65 ezerrel –, és 2020-ban is hasonló volt a különbség, mintegy 4500 darab.
Az Unió 2022-es top 10-es listáját Svédország (257 446) és Belgium (235 385) zárja. Világviszonylatban továbbra is Kína kimagaslóan vezet (23,17 millió autó), miközben az Egyesült Államokban 2022-ben 7,06 millió, Japánban pedig 6,62 millió új autót gyártottak. Tavaly a világon összesen 68 161 802 új gépkocsi készült el az ACEA adatai szerint, ami 7,9 százalékos növekedést jelent 2021-hez képest.

Az év első hónapjában 9,65 százalékkal nőtt a gépkocsigyártás Romániában a tavalyi hasonló időszakhoz képest – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének (ACAROM) adataiból.

2022-ben 4,1 százalékkal csökkent a forgalomba írt új személygépkocsik száma Európában, Románia viszont 6,7 százalékos növekedést regisztrált tavaly – közölte az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA).
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
szóljon hozzá!