
Jobb, ha nálunk van. Csaknem félmillióan nem vették még át a munkakönyvüket
Sokaknak csak a nyugdíjazáskor jut eszükbe felkutatni a 2010 előtt ledolgozott éveket igazoló munkakönyveket, holott ezeket már tíz évvel ezelőtt elkezdték eljuttatni tulajdonosaikhoz. A munkaügyi felügyelőségeken még számos dokumentum „hányódik”, és várja, hogy tulajdonosuk jelentkezzék.
2021. február 06., 09:112021. február 06., 09:11
Országos szinten mintegy 450 ezer munkakönyvet tartogatnak a munkaügyi felügyelőségeken, arra várva, hogy a tulajdonosuk jelentkezzen ezekért. A területi felügyelőségek időszakosan próbálják felkutatni az érintetteket, tájékoztatnak, hogy a 2010. december 31. előtt ledolgozott éveket a munkakönyvvel lehet igazolni.
Az országos munkaügyi felügyelőség a külföldön dolgozókat is figyelmezteti, hogy ne hanyagolják el a munkakönyveiket, mert ezzel tudják igazolni a Romániában ledolgozott éveiket.
Mint ismeretes, a munkakönyvek intézményét felszámolták, amikor 2010 végén beindult az alkalmazottak elektronikus nyilvántartási rendszere (REVISAL). Akkor az volt a terv, hogy a papíralapú dokumentumokat megkapják az alkalmazottak, tehát mindenki hazaviszi a saját munkakönyvét, ám ez nem valósult meg maradéktalanul.
Az Avocatnet.ro jogi portál arra figyelmeztet, hogy
A 2010 után ledolgozott évek bizonyítása már egyszerűbb, ezt a munkaadó vagy a munkaügyi felügyelőség igazolja.
A jogi portál szerzője emlékezet ugyanakkor az egy évvel ezelőtt történt Konstanca megyei botrányra, amikor egy a nyugdíja újraszámolását kérő nő azzal szembesült, hogy a munkakönyveket egy csarnokban tárolták nem megfelelő körülmények között, kitéve a rongálódás, a megsemmisülés veszélyének.
– mutatott rá megkeresésünkre Ördög Lajos, a Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség vezetője. Kifejtette, a kallódó dokumentumok előkerítése nem minden esetben egyszerű, hiszen ezek több helyen lehetnek, nincs mindegyik feltétlenül a munkaügyi felügyelőségen.
„Az emberek általában akkor ébrednek fel, ha a nyugdíjba vonuláskor vagy versenyvizsgán, ahol a tapasztalatot kell igazolni, szükség van a munkakönyvre. Ha a dokumentum nincs náluk, első lépésben a munkaadóhoz fordulnak, ahol 2010 előtt dolgoztak, ha ott sincs, a munkaügyi felügyelőséghez” – részletezte a főfelügyelő.
Ha a nevük nem szerepel a listán, még mindig kérhetik a felügyelőség segítségét, mert tudnak eligazítást adni, hogy esetleg hol keresse, például ha korábban munkanélküliségi segélyben részesült, a dokumentum akár ott is maradhatott a munkaerő-elhelyező ügynökségnél. Ha nem találják a dokumentumot, kezdődnek a gondok, de ilyenkor is van megoldás, mondta Ördög Lajos.
Ezekben az esetekben a 2010 előtti munkaadótól kell igazolást kérni, hogy a érintett hány évig, milyen munkakörben és mekkora fizetésért dolgozott náluk. Ha a céget azóta felszámolták, a felszámoló cég adhat ilyen igazolást. Ha már az sincs, az országban működő több archiválócég valamelyikétől lehet bizonylatot kérni, de ez már pénzbe kerül, néhány száz lejtől akár kétezer lejig is terjed az ára, mutatott rá a munkafelügyelőség vezetője.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!