
2010. október 08., 09:242010. október 08., 09:24
Romániát csak olyan nagy kiterjedésű országok előzik meg, mint az Amerikai Egyesült Államok, Kína, Brazília vagy Argentína, míg a rangsorban egy sor hagyományos nagy kukoricatermelőt utasítunk magunk mögé, köztük Ukrajnát, Spanyolországot és Oroszországot. Az idei termés mintegy 1,3 milliárd eurót ér, ha világpiaci áron, azaz tonnánként 142 euróért számoljuk.
A mezőgazdasági minisztérium adatai szerint a gazdák egyelőre csak a termés felét takarították be, de az már látszik, hogy tavalyhoz képest kétszer nagyobb a termés. A hazai gazdák átlagban mintegy négy tonna tengerit takarítanak be hektáronként, sőt egyes területeken a hozam eléri a tíz tonnát is hektáronként.
Összehasonlításként, az előzetes becslések szerint, az Egyesült Államokban idén 303 millió tonna kukoricatermés várható, míg Kínában 162 millió tonna, Brazíliában 54, Argentínában pedig 15 millió tonnára számítanak.
Románia első az Európai Unióban, ami a kukoricatermesztés összterületét illeti. Az Unióban összesen 8,6 hektáron termesztenek kukoricát, ennek a területnek harminc százaléka található Romániában. Ennek ellenére az ország csak az Unió össztermelésének 16 százalékát adja, amiatt, hogy alacsony, mindössze 4 tonna a hektáronkénti hozama, míg az Unióban átlagban 6,5 tonna kukorica termett idén egy hektáron.
Egy szatmárnémeti termelő arról számolt be, hogy idén jóval nagyobb bevételre tesz szert, mint tavaly. „Jó termésünk volt, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy milyen rossz idő volt az utóbbi időben. Hektáronként 8 tonna hozamot értem el. Kedvezőbb az idei felvásárlói ár is. Ha tavaly négyszáz lejért adtam el a kukorica tonnáját, idén hatszáz lejért tudom eladni” – mondta a nyolcvan hektár földet művelő gazda.
A kukoricatermelő gazdák egyébként általában 142 euróért hirdették meg portékájukat, miközben a betakarítás még nem ért véget. Ugyanakkor a gazdák azt remélik, októbertől nőni fog a kukorica ára. Annak ellenére, hogy idén többet keresnek, a romániai gazdák még mindig az uniós átlagár alatt kénytelenek értékesíteni a gabonát.
A párizsi tőzsdén kétszáz euróért jegyzik a kukorica tonnáját. A kereskedők ezt ki is használják, 160, 170 euróért felvásárolják az árut, majd kétszáz euróért túladnak rajta. Ugyanez érvényes a napraforgóra is, ezt Konstancán 330–340 euró árban behajózzák, majd Nyugat-Európában 410 euróért értékesítik.
Az országban idén 2,2 millió hektáron termesztettek kukoricát, a 9 millió tonna termést 142 euró per tonna áron tudják értékesíteni. Összehasonlításként: búzát idén 2 millió hektáron termesztettek, a hektáronkénti hozam pedig 2,7 tonna volt, a búza tonnánkénti ára pedig 150 euró. Napraforgót ugyanakkor nyolcszázezer hektáron termesztettek idehaza, hektáronként 1,7 tonna hozammal, az 1,4 millió tonna napraforgó tonnáját pedig 333 euróért tudták értékesíteni.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.