2009. augusztus 10., 12:242009. augusztus 10., 12:24
A világgazdasági válság okozója, az amerikai ingatlan- és jelzálogpiac jobban van: az egyik legnagyobb amerikai jelzáloghitel-intézet, a Freddie Mac a hét végén profitot jelentett a második negyedévről. A Szövetségi Lakáskölcsön Részvénytársaság – Federal Home Loan Mortgage Corporation, avagy közkeletű, de hivatalosan is elfogadott nevén: Freddie Mac – 768 millió dolláros adózott eredményt ért el a második negyedévben egyszeri tételek nélkül, és ezt könyvelési változtatásokon kívül alapjában a lakáspiac javulásával, az ingatlanárak némi emelkedésével és az ebből elért, magasabb kamatokkal magyarázta.
Az első negyedévben még majdnem 10 milliárd dollár volt a hiány adó után a Freddie Macnél. A beszámolóban úgy vélték, egyelőre nincs szükségük további állami támogatásra, bár a jövőben ezt nem lehet kizárni, mivelhogy a válság utóhatásaként még csak most nő igazán a munkanélküliség, és ez újabb fizetésképtelenségeket okozhat a jelzálogadósok körében. A Freddie Mac részvényesei azonban még nem járnak jól: egyszeri tételekkel együtt még mindig vesztesége volt a cégnek a második negyedben is, 374 millió dollár, miután a cég több mint 1,1 milliárd dollárt fizetett ki osztalékként az amerikai kormánynak a múlt ősszel kapott tőkeinjekció miatt. A Freddie Mac társintézményénél, a Fannie Mae-nél – Federal National Mortgage Association (Országos Szövetségi Jelzáloghitel Társulás) – még kevésbé biztató a helyzet: ez a cég a múlt héten 14,8 milliárd dolláros veszteséget jelentett a második negyedévről, és azonnal bejelentette igényét további 10,7 milliárd dollárnyi támogatásra az amerikai pénzügyminisztériumnál. Igaz, a Fannie Mae 55 milliárd dollárt számolt el kockázati tartalékra a második negyedévben, míg a Freddie Mac csak 25 milliárdot.
A két cég úgynevezett kormány szponzorálta vállalkozás, vagyis magántőkével, magáncégként működnek, de törvényben rögzített alapokmánnyal és céllal, a Fannie Mae eredetileg 1938 óta, a Freddie Mac 1970 óta. Ketten az Egyesült Államokban kint lévő hitelállomány mintegy felét birtokolják saját követelés vagy garancia formájában, követeléseik és garanciáik egyszersmind az amerikai hazai össztermék (GDP) több mint egyharmadának felelnek meg. A másodlagos piacon felvásárolják az elsődleges hitelező pénzintézetektől a jelzálog-követeléseket, ezeket csoportosítják, és rájuk építve származékos termékeket – jelzáloghitellel fedezett értékpapírokat – terítenek a szabadpiacon, ily módon növelve és biztosítva az elsődleges jelzálog-hitelezés tőkeforrását. A tavaly ősszel pusztítóvá vált amerikai hitelválság közepette az amerikai kormány állami felügyelet alá helyezte a Freddie Macet és a Fannie Mae-t, összeomlásukat megelőzendő és tőkefeltöltés és rossz kintlevőségek felvásárlása formájában. 100 milliárd dollárt bocsátott rendelkezésükre, gyakorlatilag készfizető kezességet vállalva a tartozásaikra. Az állami támogatási keretet az új amerikai kormány februárban 200 milliárd dollárra emelte. Ebből a Freddie Mac eddig 51 milliárd dollárt, a Fannie Mae 46 milliárdot használt fel.
A washingtoni Fehér Házban már gondolkodnak a két intézmény további sorsán, de konkrét javaslatok jövő február előtt nem várhatók. Sok mindenről szó lehet, akár arról, hogy állami ügynökségbe szervezik a két céget, de akár arról is, hogy feldarabolják és privatizálják őket, mondták Obama elnök szóvivői.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.