Hirdetés

Időt adnának a villanyáram-szolgáltató kiválasztására, lépni kell, ha nem akarunk többet fizetni

Nagy a zűrzavar. Mivel a cégek nem léptek időben, több időt kapnak a polgárok a megfelelő villanyáram-szolgáltató kiválasztására •  Fotó: Pál Árpád

Nagy a zűrzavar. Mivel a cégek nem léptek időben, több időt kapnak a polgárok a megfelelő villanyáram-szolgáltató kiválasztására

Fotó: Pál Árpád

Nem kell a jelenlegi árszintél jóval drágább, egyetemes szolgáltatási árat fizetnie a villanyáram-szolgáltatásért annak, aki március 31-éig új szerződést köt, hanem esetében az időközben választott szabadpiaci árat visszamenőleg, már január 1-jétől alkalmazzák, amennyiben életbe lép az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) által közvitára bocsátott rendelettervezet. Nagy-Bege Zoltánnal, a hatóság alelnökével az energiapiaci liberalizáció során felmerült gondokról és a szerződéskötés folyamatáról beszélgettünk.

Bíró Blanka

2021. január 06., 07:592021. január 06., 07:59

2021. szeptember 10., 12:142021. szeptember 10., 12:14

Március 31-ig tolná ki a határ­időt az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE), amíg a lakossági fogyasztók szabadpiaci szerződést köthetnek a jelenlegi vagy az új szolgáltatóval anélkül, hogy ez drágulást eredményezne – erősítette meg kedden a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, a hatóság alelnöke. Mint részletezte, a hétfőn közvitára bocsátott tervezethez jövő csütörtökig várják a módosító javaslatokat, és pénteken a szabályozó tanács elé terjesztik jóváhagyásra.

korábban írtuk

Március 31-éig meghosszabbíthatják a határidőt, ameddig szerződést köthetünk a kiválasztott áramszolgáltatóval
Március 31-éig meghosszabbíthatják a határidőt, ameddig szerződést köthetünk a kiválasztott áramszolgáltatóval

A felmerült gondok nyomán március 31-éig meghosszabbíthatja az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság azt a határidőt, ameddig a lakossági fogyasztók kiválaszthatják a számukra legelőnyösebb árat kínáló szolgáltatót a versenypiacon.

A jogszabályjavaslat lényege, hogy aki március végéig szerződést köt, nem kell az egyetemes szolgáltatási árat fizetnie, hanem az időközben választott szabadpiaci árat visszamenőleg, már január 1-jétől alkalmazzák.

Hirdetés

Ez azért fontos, mert – mint ismeretes – az egyetemes szolgáltatási rendszerben 13–26 százalékkal drágábban számlázzák az áramot a szolgáltatók, tehát március 31-ig érdemes szolgáltatót választani, szerződést kötni a meglevő vagy egy új szolgáltatóval. A drágulás az inaktív fogyasztókat érinti, akik maradnak a szabályozott szerződésen, az egyetemes szolgáltatási áron – hívta fel a figyelmet az ANRE alelnöke, hangsúlyozva, választani kell egy ajánlatot a jelenlegi szolgáltató kínálatából, vagy új kereskedővel kell szerződni, mert az egyetemes szolgáltatói árnál minden kereskedő szabadpiaci ára kedvezőbb.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Késnek az értesítések, az árajánlatok

A március 31-ig történő halasztás több ok miatt is indokolt – húzta alá Nagy-Bege Zoltán is. Elmondta, hétfőn egyeztettek a szolgáltatókkal, kiderült, hogy hatalmas az érdeklődés, próbálják elkerülni, hogy tömegek gyűljenek össze a kapcsolattartó fiókoknál, tekintettel a járványügyi korlátozásokra. A halasztással ugyanakkor időt adnak a fogyasztóknak, hogy tájékozódjanak, majd tudatosan döntsenek.

Az ANRE ezen a héten beindít egy telefonvonalat, a call centerben kizárólag az energiaár-liberalizációval kapcsolatos kérdésekre válaszolnak.

Az időre mindenképpen szükség van, mert a fogyasztók többsége nem tudja, milyen árat, csomagokat kínál a jelenlegi szolgáltatója. Az ANRE alelnöke felidézte, a kereskedőknek 2020 folyamán két tájékoztatót kellett volna kiküldeniük, a második, decemberben esedékes értesítéssel pedig már meg kellett volna érkeznie a szabadpiaci árajánlatnak, feltüntetve az egyetemes fogyasztói árat is, amivel folytatódik a szerződéses viszony, abban az esetben ha a lakossági fogyasztó nem tesz semmit, és nem köt új szerződést.

Bár ezt a szolgáltatóknak decemberben kellett volna megtenniük, a kötelezettség januárra is érvényes. A hatóság várja a jelentéseket, hogy december folyamán hány értesítőt és ajánlatot küldtek ki, kivizsgálják a helyzetet, amennyiben pedig a szolgáltatók nem tettek eleget a kötelezettségeknek büntetésre számíthatnak – mutatott rá Nagy-Bege Zoltán. Arra is felhívta a figyelmet, hogy azok a háztartási fogyasztók, akik már a szabadpiacon vannak, nem kapnak értesítést.

A számla bal felső sarkán van feltüntetve, hogy „szabadpiaci a szerződés” (piața concurențială),

tulajdonképpen már decemberben meg kellett volna kapniuk, s ezek a fogyasztók nem kapnak új ajánlatot.

A hivatalos statisztikák szerint Romániában mintegy 8 millió lakossági fogyasztó van, közülük 2 millió már a szabadpiacon, tehát 6 millió háztartási fogyasztót kellett volna decemberben kiértesíteni.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

Az ár a döntő tényező

Nagy-Bege Zoltán kérdésünkre arra is kitért, hogy – amint a hatóság honlapján elérhető ár-összehasonlítóban is megjelenik – változó vagy fix árat lehet választani. Ugyanakkor a szerződés időtartamát is ki lehet választani,

három hónaptól akár három évig terjedő időtartamra lehet megállapodást kötni.

Aki a leszerződött időszakra a fix árat választja, nem érheti meglepetés, hogy a szolgáltató utólag módosítja a díjszabást. Vannak ugyan a szerződésben kitételek, hogy bizonyos körülmények között módosulhat a megállapodás, vagy akár az ár, de bármilyen módosításról a szolgáltató legalább 30 nappal korábban köteles értesíteni a fogyasztót, aki eldöntheti, hogy elfogadja azt, vagy keres másik szolgáltatót.

Többnyire ahol fix árat választ a fogyasztó, az árat nem módosítják, hiszen a kereskedők hosszú távra szerződik az energiát, hogy az árat tartani tudják.

korábban írtuk

Nem indul zökkenőmentesen az árliberalizáció: több hatóság is vizsgálja a villanyáram-szolgáltatókat a felmerült gondok miatt
Nem indul zökkenőmentesen az árliberalizáció: több hatóság is vizsgálja a villanyáram-szolgáltatókat a felmerült gondok miatt

Az energetikai minisztérium január 15-e után arról dönthet, hogy sürgősségi kormányrendelettel hosszabbítja meg azt a határidőt, ameddig a lakosság a versenypiacról kiválaszthatja a számára legelőnyösebb ajánlattal kecsegtető villanyáram-szolgáltatót.

Személyesen, online vagy telefonon

Mint a hatósági illetékes részletezte, minden kereskedő legalább három lehetőséget biztosít a szerződéskötésre: személyes, online vagy telefonos megoldást. Nagy-Bege Zoltán elmondta, az egyeztetések során az derült ki, hogy

a szolgáltatók csak telefonos időpont-egyeztetés után fogadják személyesen az ügyfeleket, hogy elkerüljék a torlódást.

Online a kereskedő honlapján a megfelelő ajánlatot kiválasztva lehet szerződést kötni, akinek erre nincs lehetősége, telefonon is intézkedhet, fel lehet hívni a szolgáltató telefonközpontját, az ügyfélkód alapján azonosítják a telefonálót, tájékoztatják a lehetőségeiről, az ajánlatokról, majd regisztrálják az opcióját, és a következő számlával kiküldik az új szerződést, amit aláírva postán lehet visszaküldeni, vagy személyesen bevinni a kapcsolattartó fiókba.

„Megpróbáltuk úgy lefedni a lehetőségeket, hogy minden fogyasztónak legyen esélye szerződést kötni, vagy kereskedőt váltani” – ecsetelte Nagy-Bege Zoltán. Arra is kitért, hogy egy megkereséses ügyintézés van, a kiválasztott szolgáltató vállalja a bürokratikus procedúrát, például a régi szerződés felbontását. Az új szolgáltatók kérhetnek viszont tulajdonjogot igazoló dokumentumot vagy a személyazonossági igazolvány másolatát.

korábban írtuk

A fogyasztók 90 százaléka nem tud a villanyáram árliberalizálásáról
A fogyasztók 90 százaléka nem tud a villanyáram árliberalizálásáról

A hatóságok nem tájékoztattak megfelelően, így a fogyasztók több mint 90 százaléka nem tudja, hogy 2021. január 1-től liberalizálják a villanyáram árát – olvasható az ágazati szakembereket tömörítő Intelligens Energia Egyesület (AEI) közleményében.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés