
Fotó: Krónika
A közvélemény-kutatás kiértékelése során ugyanakkor arra is fény derült, hogy miközben néhány évvel korábban a románok igen könnyen bedőltek a különböző árejtéseknek, mára egyre jellemzőbb rájuk márkahűség az egyes termékek kiválasztásában.
A legtöbb pénz
A statisztikák ugyanakkor arra a szomorú valóságra is rámutatnak, hogy a romániai lakosság a legtöbbet cigarettára költ. A 2007-es év folyamán 1,5 millió euró folyt be dohányipari termékek eladásából, ami 20 százalékkal nagyobb, mint a 2006-os számadat. A söreladás ugyanakkor jócskán meghaladja az üdítőitalokét és az ásványvízét, tavaly 30 százalékkal adtak el több sört, mint az előző évben. Az élelmiszer-ipari termékek iránti érdeklődés háttérbe szorul a káros szenvedélyekkel szemben. Az ételek közül különben a hazai lakosság a legnagyobb összegeket szalámira, sajtra és csokoládéra költi.
Ha egy romániai úgy dönt, hogy hipermarketben vásárol be, akkor elsősorban üdítőt, sört, szalámit, mosóport, ásványvizet, cigarettát, sajtot, joghurtot, kávét és tejet vesz. Különben a romániai családok költségvetésük 81 százalékát költik el hiper- vagy szupermarketekben, míg 19 százalékot a sarki boltban, élelmiszerüzletben.
Fontos a minőség,
Amint a felmérés rámutat, bevásárláskor a romániaiak élelmiszerekből, gyümölcsökből és zöldségekből, ha csak tehetik, hazait vásárolnak. Miközben alig három éve kulcsfontosságú a termékek ára volt, ma már a vásárlók inkább a minőséget helyezik előtérbe. Ez a váltás a szakemberek szerint főként a fizetések növekedésével magyarázható. Mindez azonban még nem jelent teljes váltást. A termékeiket diszkontárakon kínáló boltok, mint a Plus vagy a Penny Market, mindig igen nagy népszerűségnek örvendenek, s a szupermarketek között ezek gyarapodnak a leggyorsabb ütemben. „A románok még mindig igen érzékenyek az árakra. De ez a tényező egyre kevésbé fontos. Lényeges továbbá a bolt kiválasztásában a lakástól való távolság, a beltér hangulata, valamint a termékek minősége” – értékelte a felmérés eredményeit Bogdana Baltasar, a Nielsen menedzsere.
A közvélemény-kutatás arra is választ ad, hogy mi a titka annak, hogy a vásárlók ugyanoda visszatérjenek. Mint kiderül, ha egy üzlet tiszta, higiénikus, hűségprogramokat kínál a vevőknek, változatos a termékskálája, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy a vásárlók újra meg újra meglátogatják.
Egyre hűségesebbekké
A korábbi évek trendjeihez képest a hazai lakosság egyre nagyobb hányada kezd ragaszkodni bizonyos márkához vagy termékhez. Igaz, még mindig elég alacsony az igazán hűségesek aránya: öt hazai vásárlóból egy megy át másik boltba, ha a rendszeres bevásárlásai színhelyén nem találja meg kedvenc kávémárkáját. A többiek inkább másik márkát vesznek meg. A testápolási termékek esetében a hazaiak 49 százaléka márkahűséges, a tejtermékek és üdítőitalok esetében ez a számarány 34 százalékos.
Egyelőre nem megy csődbe
Bár egyre több romániai vásárol be a hiper- és szupermarketekben, a sarki boltok sem maradnak kliensek nélkül. Egy üdítőért, tejért, egy doboz cigarettáért, édességért, egy csomag kávéért ugyanis sokan még mindig beugranak a lakásukhoz legközelebb eső élelmiszerüzletbe. Július végén egyébként 38 hipermarket működött Románia területén. Piacvezetőnek a Carrefour és Real számított, 15-15 bolttal. A szupermarketek száma is nőtt a tavalyhoz képest, elérve a 123-at.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.