
Az érintett dél-erdélyi szakasz augusztus elején elkészült, de az állami hatóság minőségi problémákat észlelt
Fotó: Pro Infrastructura Egyesület
Folytatódik a hercehurca a dél-erdélyi autópálya már megépített, a hatóságok szerint azonban minőségileg nem megfelelő szakaszán: az országos közútkezelő társaság felbontotta a szerződést a kivitelező spanyol konzorciummal.
2019. augusztus 28., 14:422019. augusztus 28., 14:42
2019. augusztus 28., 16:082019. augusztus 28., 16:08
Felbontotta a szerződést a dél-erdélyi A1-es autópálya elkészült, de át nem vett, Marosillye (Ilia) és Holgya (Holdea) közötti 21 kilométeres szakaszának kivitelezőjével szerdán a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR). A hírt a romániai útépítéseket monitorozó, és a kivitelezőkkel jó kapcsolatokat ápoló Pro Infrastructura Egyesület jelentette be közösségi oldalán.
Az MTI emlékeztet, hogy a bukaresti szállításügyi minisztériumnak alárendelt CNAIR augusztus 12-én tartotta a pályaszakasz műszaki ellenőrzését, és minőségi okokra hivatkozva elutasította a Teloxim Con Kft., Comsa Rt., Aldesa Construcciones Rt., Arcadis Eurometudes Rt. spanyol konzorcium által épített 21 kilométeres szakasz átvételét. Egy nappal később Răzvan Cuc miniszter azt közölte, hogy 10 nap haladékot adott a kivitelezőnek a jelzett hibák kijavítására, valamint arra, hogy elfogadja a garancia kitolását a szerződésben rögzített négy évről tíz évre. Egy héttel később a tárcavezető úgy nyilatkozott: ha az útépítő nem végzi el a kért javításokat, felbontják a szerződést, és a CNAIR saját költségen végezteti el ezeket. Akkor azt is bejelentette a miniszter, hogy augusztus végéig megnyitják az autópálya-szakaszt.
A Pro Infrastructura Egyesület szerint azonban a szerződésbontás nyomán bizonytalanná vált, hogy mikor nyitják meg a forgalom előtt az érintett szakaszt. „Az azonban bizonyos, hogy a román állam elveszíti a négy éves garanciát, ugyanakkor több évig elhúzódó pereskedés elé néz, amelynek végén a hatóságok a román adófizetők pénzéből fedezik majd a több millió lejes kártérítést az építtető javára” – vélekedik az útépítéseket nyomon követő civil szervezet. A spanyol konzorcium egyébként nem egyezett bele a garancia kitolásába, és ahhoz sem járult hozzá, hogy az átvett Déva melletti szakaszon meginduljon a forgalom. Ehhez ugyanis egy olyan csomópontot kellene igénybe venni, ami már az át nem vett pályaszakaszhoz tartozik. Răzvan Cuc zsarolási kísérletnek tekintette és megengedhetetlennek nevezte, hogy a cégcsoport nem tette lehetővé a forgalom megindítását az átvett 22 kilométeres szakaszon.
A Csanádpalota–Nagylak-határátkelőhelytől Nagyszebenig tartó A1-es autópálya két megépült szakasza között jelenleg 44 kilométeres szakaszon kell letérni a pályáról a régi országútra. A 21 kilométeres Marosillye–Holgya-szakasz átadásával ez a távolság 13 kilométeresre csökkenne. A vitatott pályaszakasz építése 2013-ban kezdődött, és a munkálatokat 2016 májusáig kellett volna elvégezni. A CNAIR korábbi közlése szerint az útépítési szerződésben áfa nélkül 579,92 millió lejes kivitelezési díjban állapodtak meg a spanyol cégcsoporttal. Az összeg 85 százalékát az Európai Unió kohéziós alapjából, a fennmaradó részt a román költségvetésből biztosították.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
szóljon hozzá!