
Fotó: A szerző felvétele
2010. február 16., 08:232010. február 16., 08:23
Júniusban még csak fák, kövek és sziklák voltak az egyenlőtlen területen, valamint merész tervek Nagy János fejében. A gyergyócsomafalvi befektető – aki négy évvel ezelőtt is kivette a részét az első helyi sípálya létesítésében – mára újabb hóágyúzott és letaposott sípályákkal várja a télisportok kedvelőit. A három hete üzemelő Snowpark egyelőre egy 680 méteres, duplacsákányos felvonóval és három pályával rendelkezik.
A kezdők egy 1100 és egy 1400 méteres kék pálya között választhatnak, a haladók egy 650 méteres pirosat vehetnek igénybe. A helybéli vállalkozó elképzelései szerint a kínálat folyamatosan bővülne: a felvonó mellett egy 60 méteres totyogót szeretne kialakítani, ahol a gyermekek barátkozhatnának a lesiklás örömeivel. Ugyanakkor a közeljövőben a pályák felső részében, a helyiek által Csaták útjának ismert 1150 méteres magasságban két túrapályát készül létrehozni a sífutás hódolóinak.
„Amint a Snowpark neve is mutatja, nem egyszerű sípályákban gondolkodunk. Egy héthektáros, családias hellyé szeretnénk varázsolni ezt, a Délhegy lábánál fekvő részt, ahol mindenki megtalálhatja majd a maga kedvenc lesiklófelületét. A gyermekeknek, külön pályán, egy síóvoda keretében ingyenes oktatást biztosítanánk, a hódeszkázóknak meg egy félcsőpályát készülünk kialakítani” – sorolta a Krónikának terveit Nagy János.
A mikorra kérdésre válasza egyszerű: „A sízőktől függ. Ha jönnek, van bevételünk, amiből fejlesszünk, ha nem, akkor nem lesz pénzünk a további beruházásokra”. Nagy János nem szégyelli bevallani: az eddigi beruházások felemésztették az anyagi tartalékait, és a június óta tartó erőltetett menettől ő maga is tíz kilót fogyott. „Mindez, ami látható, az aljban lévő kisvendéglővel és a fenti teázóval együtt, nagyjából négy ember és az erőgépek munkája. Csak mi hittünk abban, hogy az idei szezonra elkészülhet, a legtöbben, még a legközelebbi ismerősök is kételkedtek ebben” – részletezte.
A december végére elkészült Snowpark csak a karácsony utáni esőzések miatt nem fogadhatta vendégeit már a két ünnep között. Annak ellenére, hogy Nagy János létesítménye csak három hete működik, a beruházó elégedett, mint elmondta, hétvégenként máris sokan keresik fel pályáit. Ezenkívül kedden és csütörtökön is lehet sízni délutánonként, 13 és 17 óra között. Az egész napos bérlet ára 30 lej, a félnaposé 20 lej, egy felvonásért pedig 3 lejt kell fizetni. A gyerekek 50 százalékos kedvezményben részesülnek.
Felszerelést egyelőre nem lehet bérelni, de Nagy János szerint hamarosan ez a gond is elhárul. A Csomafalva központjától mintegy 11 kilométerre fekvő Snowparkhoz egy darabig aszfaltozott, majd javarészt erdei út vezet, amelynek állandó takarítását az önkormányzat vállalta fel. Pályaszállás egyelőre nincs, de a közelben egyre több kulcsosház, a faluban pedig panzió kiadó.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?