
Késésben. Az ExxonMobil és az OMV még nem döntött a tengeri beruházás elindításáról
Fotó: E-nergia.ro
Az amerikai ExxonMobil sajtóértesülések szerint egy harmadik partnert is bevonna a fekete-tengeri földgázkitermelésbe. A román kormány cáfolja, hogy az amerikai vállalat ki akarna szállni az üzletből.
2019. július 17., 12:092019. július 17., 12:09
2019. július 17., 12:162019. július 17., 12:16
Román kormányzati körökből cáfolták azt a sajtóértesülést, miszerint az ExxonMobil amerikai olajvállalat ki akarna szállni a fekete-tengeri gázkitermelésből. Az ExxonMobil arról tájékoztatta a bukaresti kormányt, hogy újabb partnert vonna be az osztrák OMV Petrom mellé a Fekete-tenger Neptun elnevezésű kontinentális talapzatában rejlő, 42 és 84 milliárd köbméter közöttire becsült gázmennyiség kitermelését célzó beruházásba.
Az amerikaiak még nem nevezték meg, hogy melyik vállalatot szeretnék bevonni. A hatóságok becslése szerint ez hosszas, több hónapot eltartó folyamat lesz, hiszen
ez utóbbinak pedig jogában áll elemezni a beruházás pénzügyi és egyéb adatait. Erről az Agerpres állami hírügynökség adott hírt nem sokkal azután, hogy a a G4media.ro hírportál közölte: az amerikai olajvállalat ki akar szállni a projektből.
Viorica Dăncilă miniszterelnök nemrég kérdésünkre azt válaszolta, folytatják a tárgyalásokat az ExxonMobillal a fekete-tengeri földgáz kitermelésének megkezdése ügyében. A kormányfőt annak kapcsán kérdeztük marosvásárhelyi látogatásakor, hogy a projekt a további optimista nyilatkozatok ellenére sem kezdődött még el. Dăncilă elmondta, korábban többször is találkozott az amerikai ExxonMobil vállalat képviselőivel.
– hangsúlyozta a miniszterelnök.
Megkérdeztük az üggyel kapcsolatban Călin Popescu-Tăriceanu szenátusi elnököt is, aki korábban azt mondta, a kormánynak különös figyelmet kell szentelnie a koncessziós szerződés meghosszabbítására, hiszen a két vállalat azért halogatja a döntést a tengeri gázmező kitermeléséről, mert lejár a megállapodás. „Arra kértem az energiaügyi minisztert, hogy vizsgálja ki a helyzetet, s tárgyaljon az ExxonMobil–OMV-konzorcium képviselőivel is, hogy tisztán lássunk az ügyben. A gázkitermelésnek 2024 első harmadában kell elkezdődnie, de a mi érdekünk az, hogy előrehozzuk a kitermelés megkezdésének időpontját” – tájékoztatott érdeklődésünkre Marosvásárhelyen Tăriceanu.
de Tăriceanu szerint a kormány alárendeltségébe tartozó, ásványkincseket kezelő ügynökségnek is engedélyeznie kell a kitermelési megállapodás meghosszabbítását.
Az ExxonMobil és az OMV alkotta konzorcium még nem döntött a beruházás elindításáról. Bár a román gazdasági miniszter áprilisban arról beszélt, hogy a beruházók napokon belül bejelenthetik a projekt elindítását, azóta sem történt elmozdulás a kitermelés ügyében. Az OMV–Petrom vállalat a május elején közzétett első negyedéves jelentésében megállapította:
A parlament 2018 végén fogadta el az offshore törvénycsomagot, amely egyebek mellett arra kötelezte a termelőket, hogy a Fekete-tengerből kinyert gáz legalább felét belföldön adják el, és felemelte a gázkitermelés adóját. A fekete-tengeri gáztermelés megkezdésében Magyarország is érdekelt, ez ugyanis alternatívát jelenthetne az Oroszországból származó földgázimportra. Tavaly magyar vállalatok kötötték le a fejlesztés alatt álló, a két ország gázhálózatát összekötő román–magyar interkonnektor teljes, évi 4,4 milliárd köbméteres szállítási kapacitását.
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter márciusi marosvásárhelyi látogatásán újságírói kérdésre válaszolva elmondta: Magyarország mindent megtett azért, hogy a fekete-tengeri lelőhelyekről kitermelendő romániai forrásokból földgázt vásárolhasson: magyar cégek kötötték le a két ország közötti összekötő (interkonnektor) kapacitásának jelentős részét,
Hozzátette, nem szólhat bele az energiaszektort érintő román szabályozásokba, csak jelezni tudja az osztrák és amerikai cégeknek, hogy Budapest érdekelt a termelés megkezdésében.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!