
Fotó: Agerpres
2010. január 05., 09:132010. január 05., 09:13
Már január 13-án elfogadhatja a parlament az ország 2010-es költségvetését – jelentette ki tegnap Gheorghe Flutur, a Demokrata-Liberális Párt (PDL) alelnöke azt követően, hogy a nagyobbik kormánypárt vezetése tegnap a büdzsé beterjesztésével kapcsolatos gyorsított parlamenti procedúráról egyeztetett.
A képviselők tegnaptól nyújthatták be módosító indítványaikat a költségvetés kormány által beterjesztett változatához, és csütörtökön este nyolc óráig várják a további módosító javaslatokat. Az illetékes szakbizottságok is összeülnek a napokban, hogy a december 29-én a parlament két kamarájának házbizottságai által elfogadott ütemterv szerint már január 11-én elkezdődhessen a tervezet parlamenti vitája.
Mint arról már beszámoltunk, a költségvetés mihamarabbi elfogadása rendkívül fontos az ország számára, mivel a kormánnyal készenlétihitel-megállapodást kötött Nemzetközi Valutaalap (IMF) csupán akkor hajlandó átutalni az esedékes hitelrészleteket, ha elkészült a büdzsé, és az tartalmazza a hitelmegállapodásban feltételül szabott megszorításokat is. Az IMF, a Világbank és az Európai Unió küldöttségét 20-ára várják Bukarestbe. Gheorghe Flutur tegnap úgy vélte, amennyiben sikerült betartani a menetrendet, 13-án már meg is lehet a költségvetés. Emlékeztetett, hogy a módosító indítványokat benyújtó honatyáknak azt is meg kell jelölniük, milyen forrásokból finanszíroznák az általuk javasolt változtatásokat.
Ludovic Orban (képünkön), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alelnöke korábban kevésbé mutatkozott optimistának Fluturnál, szerinte január 15. lehet a költségvetés végszavazásának reális időpontja. Orban tegnap közölte, pártja alapvető módosításokat készül benyújtani a büdzséhez, és amennyiben a parlament ezeket elveti, a liberálisok nem szavazzák meg a költségvetést.
Orban a PNL álláspontját közvetítve hevesen bírálta a kormány által benyújtott költségvetéstervezetet, mondván, az az elmúlt húsz év legrosszabb büdzséje, amely képtelen megoldani az ország gondjait. „Áldozati költségvetésről van szó” – vélte Orban. Rámutatott: a tervezet azért nem jelent megoldást a problémákra, mert több százezer munkavállaló elbocsátásán alapszik, és állandósítja a gazdasági válságot. Leszögezte, a PNL többek között az átalányadó eltörlését javasolja, valamint azt, hogy a nyugdíjpont értékét emeljék az átlagbér 45 százalékára. Emellett azt is indítványozzák, hogy az oktatásra a hazai össztermék 6, az egészségügyre 4, a kutatásra 1, a védelemre pedig 2 százalékát irányozzák elő.
Nem csupán az ellenzék borúlátó a büdzsé kapcsán: Sebastian Vlădescu pénzügyminiszter tegnap arról beszélt, a költségvetés alapján nem csupán a 2010-es, de a 2011-es év is nehéz lesz majd. Rámutatott, Európában a romániai költségvetés a legkisebb GDP-arányosan számítva, ráadásul több pontban is a túlköltekezés jegyeit mutatja. Itt többek között a bérkiadásokat említette, amelyekre a büdzsé 9 százalékot szán, miközben ennek az aránynak 7 százalékosnak kellene lennie.
Leszögezte: a büdzsé sarokszámait nem szabadon választották, azokat külső tényezők diktálták. Megnyugtatott ugyanakkor, hogy a pénzügyi tárca rendelkezik az európai uniós támogatással megvalósítandó programokhoz szükséges önrésszel. Közölte, idén lényegesen több uniós pénz érkezik az országba, mint korábban. A büdzsétervezetben a kormány enyhe, 1,3 százalékos gazdasági növekedéssel, illetve 3,7 százalékos éves inflációval számol, és meghagyja az 19 százalékos áfa, a 16 százalékos egységes személyi jövedelemadókulcs és a társadalombiztosítási hozzájárulás szintjét, emellett a nyugdíjpont értéke sem változik. Az átlagnyugdíj ugyanakkor a tervezet szerint 2,2 százalékkal növekedik, és továbbra is adómentes marad az újrabefektetett nyereség.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?