
Fotó: Agerpres
2010. január 05., 09:132010. január 05., 09:13
Már január 13-án elfogadhatja a parlament az ország 2010-es költségvetését – jelentette ki tegnap Gheorghe Flutur, a Demokrata-Liberális Párt (PDL) alelnöke azt követően, hogy a nagyobbik kormánypárt vezetése tegnap a büdzsé beterjesztésével kapcsolatos gyorsított parlamenti procedúráról egyeztetett.
A képviselők tegnaptól nyújthatták be módosító indítványaikat a költségvetés kormány által beterjesztett változatához, és csütörtökön este nyolc óráig várják a további módosító javaslatokat. Az illetékes szakbizottságok is összeülnek a napokban, hogy a december 29-én a parlament két kamarájának házbizottságai által elfogadott ütemterv szerint már január 11-én elkezdődhessen a tervezet parlamenti vitája.
Mint arról már beszámoltunk, a költségvetés mihamarabbi elfogadása rendkívül fontos az ország számára, mivel a kormánnyal készenlétihitel-megállapodást kötött Nemzetközi Valutaalap (IMF) csupán akkor hajlandó átutalni az esedékes hitelrészleteket, ha elkészült a büdzsé, és az tartalmazza a hitelmegállapodásban feltételül szabott megszorításokat is. Az IMF, a Világbank és az Európai Unió küldöttségét 20-ára várják Bukarestbe. Gheorghe Flutur tegnap úgy vélte, amennyiben sikerült betartani a menetrendet, 13-án már meg is lehet a költségvetés. Emlékeztetett, hogy a módosító indítványokat benyújtó honatyáknak azt is meg kell jelölniük, milyen forrásokból finanszíroznák az általuk javasolt változtatásokat.
Ludovic Orban (képünkön), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alelnöke korábban kevésbé mutatkozott optimistának Fluturnál, szerinte január 15. lehet a költségvetés végszavazásának reális időpontja. Orban tegnap közölte, pártja alapvető módosításokat készül benyújtani a büdzséhez, és amennyiben a parlament ezeket elveti, a liberálisok nem szavazzák meg a költségvetést.
Orban a PNL álláspontját közvetítve hevesen bírálta a kormány által benyújtott költségvetéstervezetet, mondván, az az elmúlt húsz év legrosszabb büdzséje, amely képtelen megoldani az ország gondjait. „Áldozati költségvetésről van szó” – vélte Orban. Rámutatott: a tervezet azért nem jelent megoldást a problémákra, mert több százezer munkavállaló elbocsátásán alapszik, és állandósítja a gazdasági válságot. Leszögezte, a PNL többek között az átalányadó eltörlését javasolja, valamint azt, hogy a nyugdíjpont értékét emeljék az átlagbér 45 százalékára. Emellett azt is indítványozzák, hogy az oktatásra a hazai össztermék 6, az egészségügyre 4, a kutatásra 1, a védelemre pedig 2 százalékát irányozzák elő.
Nem csupán az ellenzék borúlátó a büdzsé kapcsán: Sebastian Vlădescu pénzügyminiszter tegnap arról beszélt, a költségvetés alapján nem csupán a 2010-es, de a 2011-es év is nehéz lesz majd. Rámutatott, Európában a romániai költségvetés a legkisebb GDP-arányosan számítva, ráadásul több pontban is a túlköltekezés jegyeit mutatja. Itt többek között a bérkiadásokat említette, amelyekre a büdzsé 9 százalékot szán, miközben ennek az aránynak 7 százalékosnak kellene lennie.
Leszögezte: a büdzsé sarokszámait nem szabadon választották, azokat külső tényezők diktálták. Megnyugtatott ugyanakkor, hogy a pénzügyi tárca rendelkezik az európai uniós támogatással megvalósítandó programokhoz szükséges önrésszel. Közölte, idén lényegesen több uniós pénz érkezik az országba, mint korábban. A büdzsétervezetben a kormány enyhe, 1,3 százalékos gazdasági növekedéssel, illetve 3,7 százalékos éves inflációval számol, és meghagyja az 19 százalékos áfa, a 16 százalékos egységes személyi jövedelemadókulcs és a társadalombiztosítási hozzájárulás szintjét, emellett a nyugdíjpont értéke sem változik. Az átlagnyugdíj ugyanakkor a tervezet szerint 2,2 százalékkal növekedik, és továbbra is adómentes marad az újrabefektetett nyereség.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.