
Fotó: Thomas Campean
A munkanélküliek gyakran próbálkoznak azzal, hogy egészségügyi okokra hivatkozva utasítsák vissza a felajánlott állást, hogy ne veszítsék el a szociális segélyt és a társadalombiztosítást – hívta fel a figyelmet keddi sajtótájékoztatóján Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója.
2019. július 24., 11:152019. július 24., 11:15
2019. július 24., 11:262019. július 24., 11:26
Mint rámutatott, a törvény sem fogalmaz egyértelműen, ezért az orvosi kamara és az ügynökség is javasolja, hogy tisztázzák, egyértelműsítsék a fogalmakat.
A vonatkozó jogszabály értelmében alkalmazáskor és a munkanélküli státus elnyeréséhez is szükséges az orvosi igazolás, amiben az orvos az egészségi állapotról tájékoztat. Kelemen elmondása szerint azonban
A szakember rámutatott, első lépésben megkapják az orvosi igazolást, hogy a munkanélküli egészséges, aztán amikor felkínálnak számára egy állást, újabb dokumentummal rukkol elő, hogy gerincsérve van, nem tud emelni, nem javallott hogy állva végezze a munkát, magas vérnyomásra panaszkodik. „Nyilvántartásba vesszük, az első igazolás 30 napra érvényes, és kötelesek bejelenteni minden változást. Elmennek egy állásajánlatra, érdeklődnek, hogy mi a feladat, milyen az időbeosztás, mennyi a fizetés, ha nem tetszenek a körülmények, hoznak egy orvosi igazolást, hogy nem alkalmasak arra a beosztásra” – részletezte az igazgató. Hozzátette, a betegek vagy például a várandós nők sem kötelezhetőek a megerőltető munka elvégzésére. Az igazolás kiállításakor az orvos vállalja a felelősséget, hogy a személy azonnal munkába állhat, de a különböző munkakörökre más erőnlétre, egészségi állapotra van szükség, ezért az ügynökség nem vonja kétségbe az igazolások jogosságát – szögezte le az igazgató.
– szögezte le érdeklődésünkre Seres Lucia, a háziorvosok szövetségének Kovászna megyei elnöke, aki éppen ezért arra inti az orvosokat, hogy ne engedjenek a páciensek részéről érkező nyomásnak. „Hatalmas a nyomás a betegek részéről, elmennek az orvoshoz, panaszkodnak, hogy fáj a derekuk, nem tudnak dolgozni, de ez nem azt jelenti, hogy munkaképtelenek. A munkaképtelenséget a munkaorvos vagy az elbírálóbizottság állapíthatja meg” – fejtette ki Seres Lucia. Hozzátette, valóban kellene módosítani a törvényt, hiszen a háziorvostól nem kellene munkára való alkalmasságra vonatkozó igazolást kérniük. A háziorvos ugyanis
A második lépésben a munkaorvos állapítja meg, hogy bizonyos munkakörre alkalmas, vagy sem, hiszen nem ugyanazokat a feltételeket kell teljesítenie egy repülőpilótának és egy takarítónőnek – szögezte le a szövetség elnöke. Hangsúlyozta, az orvosok egy része enged a nyomásnak, a páciensek gyakran erőszakosak, követelik az igazolást, panaszkodnak, hogy fájdalmaik vannak, nem tudnak dolgozni, de a diagnózist csak megalapozottan lehet felállítani, paraklinikai vizsgálatokkal alátámasztva, különben az orvosnak kell vállalnia a felelősséget, ha bebizonyosodik az ellenkezője. „Ez egy valós probléma, arra kérem a kollégáimat ,minden esetben nagyon körültekintően járjanak el, amikor kiállítanak egy igazolást” – üzeni az orvosnő a háziorvosoknak.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!