
Fotó: Krónika
Az 1964 és 1978 között született romániaiak, akik a kommunizmus idején voltak gyermek- és fiatalkorúak, a gazdaság motorjai – derül ki abból a felmérésbõl, amelyet a Graffiti BBDO reklámügynökség készíttetett, és amelyet tegnap hoztak nyilvánosságra. A Mercury Research közvélemény-kutató által készített internetes felmérés során összesen 18 európai, észak-amerikai, ázsiai és afrikai ország polgárait kérdezték meg. A kutatás készítõi a vásárlóerõ alapján három reprezentatív csoportba osztották a felmérés során megkérdezett személyeket: az elsõt X, a másodikat Y, a harmadikat pedig Baby Boomer generációnak nevezték el, hogy ezen felosztás alapján határozzák meg, melyik csoport milyen márkatípusokat kedvel.
Az X generációba az 1964 és 1978 között született személyek tartoznak, az Y generációba az 1979 és 1990 közöttiek, míg a Baby Boomer generáció tagjai 1991-tõl napjainkig látták meg a napvilágot.
Romániában összesen háromszáz személyt kérdeztek meg, fõként az X generáció vásárlási szokásaira koncentrálva. Ez az a generáció ugyanis, amely életébõl legalább tíz évet a kommunista személyi kultusz éveiben élt, amikor az országba nem juthattak be az ismert nyugati márkák. A felmérésbõl kiderül: jelenleg ezen, 30 és 44 év közötti generáció tagjai rendelkeznek a legnagyobb vásárlóerõvel, õk képviseltetik magukat a legnagyobb számban a privát szférában, õk fogyasztják a legtöbb márkát, és õk vesznek részt a legtöbb nyilvános eseményen. Ebben valamelyest eltérnek nyugat-európai és észak-amerikai kortársaiktól, ami annak tudható be, hogy megpróbálják behozni a lemaradást ahhoz az idõszakhoz képest, amikor gyermek- vagy ifjúként nem volt lehetõségük a ma tapasztalható áru- és szolgáltatásbõség gyümölcseit kiélvezni. Ezért aztán õk vásárolják a legtöbb luxusterméket is. A statisztikák szerint egyébként ez a legnépesebb generáció, az összlakosság 35 százalékát teszi ki.
X generáció:
Stefan Chiriþescu, a Graffiti BBDO tervezési osztályának vezetõje pozitívként értékelte ezeket az adatokat, mivel úgy véli: ez a réteg lehet a romániai középosztály magja, miközben a világcégek számára a legjelentõsebb felvevõpiacot jelentheti. Rámutatott ugyanakkor, hogy a vállalatok még mindig nem aknázták ki az ebben a generációban rejlõ lehetõségeket. Hozzátette, Romániában az X és az Y generáció közötti különbségek igen csekélyek. „A 30 fölöttiek ma próbálják meg újraélni a fiatal korukat, hiszen a mai világ sokkal többet nyújt számukra a márkák, technológiák, valamint a szabadidõ eltöltésének terén” – mutatott rá Stefan Chiriþescu.
A tanulmány szerint az X generáció tagjai optimisták, nagyratörõek, és kiegyensúlyozottságra törekszenek. Az is kiderül, hogy ezen generáció tagjai nagyon fontosnak tartják munkahelyüket, ám az esetek többségében úgy érzik, érdemeiken alul fizetik meg õket. Vélhetõen ennek tudható be, hogy Romániában jóval gyakoribbak a munkahelyváltások, mint a többi vizsgált országban.
Az X generáció számára a hagyományos értékek és a családi biztonság is fontosabb, mint a többiek számára. E generáció tagjai nagyobb arányban vesznek részt a társadalmi és a közösségi eseményeken, erõsebb a nemzeti érzésük, és fontosabbnak tartják a kulturális értékeket.
Télapó kontra Darth Vader
A felmérés során a megkérdezetteknek kedvenceikrõl is nyilatkozniuk kellett. Mint kiderült, az X generáció nyilatkozó tagjai a Télapót, a Beatlest, a román Phoenix zenekart, a színészek közül pedig Florin Piersicet és Charlie Chaplint kedvelik. A negatív „hõsök” között Darth Vadert és Szaddám Huszeint nevezték meg.
A mai showbiznisz képviselõi közül az X és az Y generáció tagjai egyaránt kedvelik a Jóbarátok címû amerikai filmsorozatot, Madonnát, Marilyn Monroe-t, Tapsi Hapsit és a Mátrixot.
Az X generáció tagjai azok, akik a leginkább vonzódnak a luxusmárkák, illetve azon termékek iránt, amelyek magasabb társadalmi státust biztosítanak számukra, miközben õk utasítják el a legnagyobb mértékben a hagyományos román márkákat, mint a Gambrinus, az Eugenia vagy a Carpaþi cigaretta.
Az X és a Baby Boomer generáció egyaránt elutasítja a McDonaldst, az Eugeniát és az MTV-t, és ez az a két csoport, amely a legjobban kedveli a magasabb életszínvonalhoz, illetve a beteljesült családi élethez társított márkákat, mint az IKEA, a Mercedes vagy az IBM. Egyébként a felmérés szerint a vizsgált országok közül Romániában hajlamosak a legtöbben a vonzó külsejû csomagolás miatt megvásárolni valamely terméket.
Fontos a magánélet
Mint kiderült, az X generáció tagjainak jellemzõ vonása, hogy megpróbálnak egyensúlyt teremteni a munkájuk és a magánéletük között. Ez abban nyilvánul meg, hogy fontosnak tartják a munkanap végén a barátaik körében eltöltött idõt, és a nehézségek, illetve a stressz ellenére az Y és a Baby Boomer generációnál nagyobb mértékben igyekeznek pozitívan felfogni saját életüket.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?