
Van benne potenciál. A Székelyföld többek között a térségben egyedülálló mofettákkal várja a kezelésre érkezőket
Fotó: Kristó Róbert
Az európai gyógyturizmus paradicsoma lehetne Románia, és főként az ország központi régiója, élen a Székelyfölddel – hangzott el azon a tanácskozáson, amelyet az öt évvel ezelőtt alakult Transylvania Regionális Balneoturisztikai Klaszter tartott. Mindehhez azonban a kormány közép- és hosszú távú stratégiájának az életbe léptetésére volna szükség.
2019. március 20., 14:462019. március 20., 14:46
2019. március 20., 15:022019. március 20., 15:02
Ma már nem elégséges a panziók szaporodásában vagy a vendégéjszakák számának növekedésében mérni az idegenforgalom javuló helyzetét, ennél jóval többre lenne szükség – állapodtak meg a romániai turisztikai szakemberek azon a marosvásárhelyi tanácskozáson, amelyet az öt évvel ezelőtt alakult Transylvania Regionális Balneoturisztikai Klaszter tartott. Az ágazat képviselői ma leginkább az egymást váltogató kormányok következetességét hiányolják.
„Nem segélyt kérünk a kormánytól, hanem együttműködési készséget, kiszámíthatóságot, következetességet” – jelentette ki Vajda Lajos, a Transylvania Regionális Balneoturisztikai Klaszter alelnöke.
Ez nem kimondottan a Dăncilă-kormány hiányossága; elhangzott, hogy eddig szinte az összes miniszter tevékenysége az elődök szidalmazásából és újabb meg újabb mestertervek megrendeléséből merült ki. Amint ezek a hosszú távú tervek elkészültek, nyomban valamelyik fiók mélyén végezték.
A klaszter vezetői amúgy kimutatták, hogy
Csakhogy a számon tartott 34 üdülőtelep közül kevés az, amelyik a 21. század igényeinek is képes megfelelni. A régió még így is képes lenne fenntartani magát a gyógyturizmusból – vélte Péter Ferenc, a klaszter elnöke, aki három mandátumon keresztül Szováta polgármestereként maga is egy fürdőváros sorsát igazgatta.
„Kár, hogy nem értékeljük megfelelőképpen a gyógyturizmusban rejlő lehetőségeket, hisz a lakosság egészsége mindennél fontosabb kellene hogy legyen. Az ország egészségügyi stratégiájának nem kellene mindössze a kórházakra, az orvosokra és a gyógyszerellátásra való odafigyelésből kimerülnie” – mondta Vajda.
A Romániai Balneoturisztikai Patronátus (OPTBR) elnöke, Nicu Rădulescu szerint
A bukaresti szakember jónak tartja az üdülési csekkek bevezetését, azonban úgy véli, még szerencsésebb lenne a sokkal szerteágazóbb és következetesebb magyarországi Széchenyi-programból tanulni. Rădulescu példamutatónak és dicséretesnek nevezte a magyar kormány stratégiáját és törekvését. Kérdésünkre, hogy mit várna el a román kormánytól, a patronátus elnöke elsősorban a beruházók támogatását, az összefüggő program kialakítását és életbe ültetését, valamint a turisztikai, egészségügyi, környezetvédelmi és az oktatási szaktárcák jobb együttműködését említette. Ugyanakkor jónak tartaná, ha az ágazaton jókorát lendítő utazási voucherrendszer hosszú távon is működne. Mindenképpen más hozzáállást vár az állami nyugdíjbiztosítási pénztártól, mely ahelyett, hogy már év elejétől biztosítaná a kezelési jegyeket, mindössze a tavasz végétől, a nyár elejétől kezdi küldeni gyógykúrára az idősebb nemzedéket. Az OPTBR elnöke úgy véli, még nagyon sok tennivaló van ahhoz, hogy Románia gyógyturizmusa felzárkózzék a két világháború közti szintre – nemcsak a minőség, hanem a mennyiség szempontjából is. Kilencven év alatt az üdülőtelepek mintegy fele eltűnt vagy használhatatlanná vált.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!