
Nagyító alatt. Három bank jövedelmének alakulását vizsgálják az adóellenőrök
Fotó: Pixabay.com
Elismerte az Országos Adóhatóság, hogy jelenleg három bankban is ellenőrzés zajlik.
2019. február 20., 21:492019. február 20., 21:49
2019. február 20., 22:022019. február 20., 22:02
Az Országos Adóhatóság (ANAF) keretében működő, a nagy adófizetőkkel foglalkozó igazgatóság február 12-e óta adóügyi ellenőrzést tart egy bankban, aminek során a 2013–2017-es időszakban befolyt jövedelem utáni adótartozást veszik górcső alá – ezt a választ adta az adóhatóság a Mediafax hírügynökségnek. Közölték továbbá, hogy a pénzintézetet már január 10-én értesítették az ellenőrzés tényéről.
Az igazgatóság ugyanakkor jelezte: két másik bankban is részleges adóügyi ellenőrzést végez, amelyek még 2018-ban elkezdődtek. Ezekben is
A részleges adóügyi vizsgálatokat az ellenőrök az adóügyi kockázati elemzés alapján végzik, és megnéznek minden műveletet és aspektust, ami releváns az adóalap helyes meghatározása szempontjából. A hatóság leszögezte: más bankoknál nem folytatnak ellenőrzést.
Amint arról korábban beszámoltunk, az idei év elején Eugen Teodorovici pénzügyminiszter bejelentette, hogy az ANAF 2019-ben a nagy adófizetőkre, a multinacionális vállalatokra, illetve az államkasszába befizetendő adó összegének csökkentése érdekében, adóügyi optimalizálást végrehajtó vállalatokra fog összpontosítani. A tárcavezető akkor egy bankkal példálózott, amelyik
Közben Călin Popescu-Tăriceanu szenátusi elnök azt üzente a Bankok Romániai Egyesületének és a pénzintézetek képviselőinek, hogy azt szeretné, ha a pénzügyi aktívák megadóztatását előíró 114-es kormányrendeletről szóló párbeszéd a liberalizmus logikája alapján és piacgazdaságpárti szellemben történne. Mint a kisebbik kormánypárt, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) elnöke hangsúlyozta, a rendelettel egyrészt a bankok ügyfeleinek érdekeit szeretnék védeni, de egyúttal a bankok érdekeit is szem előtt akarják tartani, hiszen tisztában vannak vele, hogy
Éppen ezért „win-win” eredményre törekednek a tárgyalások során, amelyben mindkét fél valamilyen pozitív eredménnyel kerül majd ki – fogalmazta meg Tăriceanu.
Beszélt egyúttal arról is, hogy a 114-es sürgősségi rendeletet az indokolta, hogy valamilyen módon korlátozni kellett a romániai pénzintézetek által megszabott hitelkamatok mértékét, amelyek ellehetetlenítették bizonyos vállalatok és magánszemélyek hitelkérelmezési lehetőségeit.
Újra nagyot ugrott az irányadó kamatláb
Nagyot ugrott tegnap is a háromhavi irányadó bankközi kamatláb: a kedden jegyzett 3,19 százalékról 3,25 százalékra nőtt – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) adataiból. Ez már a második nap, hogy hirtelen nagyot nő a 3 havi ROBOR értéke. A 6 havi irányadó bankközi kamatláb hasonlókképpen az előző napi 3,36 százalékról 3,39 százalékra, a kilenchavi ROBOR 3,47 százalékról 3,50 százalékra, a 12 havi irányadó bankközi kamatláb pedig 3,53 százalékról 3,55 százalékra emelkedett. Mint ismeretes, a háromhavi ROBOR értéke azért fontos, mivel ennek alapján számolják ki a változó kamatozású hitelek törlesztőrészletét, miközben a hathavi ROBOR-t a jelzáloghitelek törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazzák. A kilenchavi és a tizenkéthavi ROBOR-t a kereskedelmi bankok által egy másik kereskedelmi banktól felvett kölcsön kamatjának kiszámításakor alkalmazzák.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!