
Reménysugár. Azt ígérik, nem lesz hideg az otthonokban
Fotó: Pinti Attila
Megfagyhat a télen saját otthonában a romániai lakosság, nem lesz ugyanis elegendő földgáz a fogyasztók szükségleteinek a biztosítására – riogat pár napja a bukaresti sajtó. Ezzel szemben a Krónikának nyilatkozó szakember elmondása szerint a Transgaz valóban nem végezte el a feladatát, de ez nem jelentheti azt, hogy a lakosság számára ne lehetne biztosítani a fűtést.
2019. október 24., 06:212019. október 24., 06:21
2019. október 24., 06:312019. október 24., 06:31
Mivel a Transgaz máig nem írta alá a szerződést arról, hogy Ukrajnából importáljon, nem lesz elég földgáz ahhoz, hogy a téli hónapokban biztosítani lehessen Románia szükségleteit – kongatja néhány napja a vészharangot a bukaresti sajtó. Nem tűnik jó jelnek az sem, hogy az európai gázrendszer-üzemeltetők egyesületének a Digi 24 hírtelevízió által idézett elemzése szerint
Ennek fő oka valóban az, hogy a Transgaz nem kötötte meg a már említett szerződést, ám annak nyélbe ütéséhez még arra is szükség van, hogy Oroszország és Ukrajna az év végéig megállapodjon a tranzitról, ami elemzők szerint nem túl valószínű a két állam között fennálló konfliktus miatt. Mások a tavalyi év végén elfogadott, azóta minden irányból támadott, 114-es számú sürgősségi kormányrendeletet teszik felelőssé, az ugyanis sokak szerint arra késztette a belföldi vállalatokat, hogy csökkentsék a földgázkitermelést a veszteségek elkerülése érdekében. Otilia Nuţu energetikai piaci szakértő a Digi 24-nek nyilatkozva úgy vélekedett,
Amint arról több ízben is írtunk, a hírhedt 114-es rendeletben a szociálliberális kormány megawattóránként 68 lejben maximalizálta a belföldön kitermelt földgáz eladási árát. Aztán idén márciusban ezt úgy módosította, hogy ez csak a háztartási fogyasztók és a hőszolgáltatók esetében maradt érvényben, az ipari fogyasztóknál május elsejétől már nem alkalmazzák. Akkor viszont megemelkedett a vállalatok által a tőzsdén vásárolt gáz ára, mert a kitermelők így próbálták kompenzálni a maximalizált ár miatt veszteségeiket.
A sajtóbeszámolók szerint jelenleg Románia a földgázszükséglet 20 százalékát fedezi importból. Közben a földalatti raktárak nagyjából 80 százalékban vannak tele, de a borúlátóbbak szerint a tartalékok korlátozottak.
„Semmiképpen nem történhet meg, hogy a lakosság számára ne legyen biztosított a földgázellátás a téli hónapokra” – szögezte le határozottan a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) igazgatóhelyettese. Hangsúlyozta,
Mint a szakértő részletezte, a kormány, ezen belül az energetikai minisztérium kidolgozott egy téli tervet, ami arra az esetre szól, ha a földgázellátás akadozna. Ebben azt szabályozzák, hogy milyen fogyasztókat korlátoznak, ám a lakosságot ez nem érinti. A terv alapján a hőenergia-termelők átállhatnak a földgázfogyasztásról más típusú üzemanyagra – például gázolajra, fűtőolajra vagy szénre. Olyan mértékű válság Nagy-Bege szerint nehezen elképzelhető, hogy a lakosságnak gondjai legyenek a földgázellátással.
Fotó: Pixabay.com
Az ANRE igazgatóhelyettese beszámolt ugyanakkor arról is, hogy a szabályozó hatóság múlt héten módosította a határozatot, amivel megszabták, hogy a hőenergia-termelők milyen mennyiséget kapnak a belföldi kitermelésű földgáztermelésből, és minden termelőnek növelnie kell azt a mennyiséget, amelyet köteles a lakosságot ellátó forgalmazóknak, illetve a lakosságot hőenergiával ellátó földgáz-fogyasztóknak biztosítani. Ez a módosítás novembertől márciusig érvényes.
Nagy-Bege Zoltán egyúttal arra is kitért: egész nyáron az volt a téma, hogy az ország megháromszorozta a földgázimportját, azonban ez azért történt, hogy a belső termelésből származó földgázt tudják elraktározni. Mivel a nyári időszakban a tavalyhoz képest megháromszorozódott az import,
A körülményeket azonban az is befolyásolja majd, hogy milyen tél lesz.
Az igazgatóhelyettes ugyanakkor kifejtette, a Transgaz valóban nem végezte el a feladatát, tény az, hogy a bolgárokkal és az ukránokkal nem kötötte meg a csatlakozási szerződéseket, s még mindig a tárgyalások, technikai egyeztetések zajlanak. Hozzátette: az ANRE is felvette a kapcsolatot a bolgár szabályozó hatósággal, kérve, hogy ők is sürgessék meg az egyezség létrejöttét. Másrészt a romániai hatóságok Magyarországgal már nyélbe ütötték a csatlakozási szerződést, a két félnek még azt kell pontosítania, hogy milyen termékekkel oldják meg a többletkapacitást, ugyanis Románia 50 százalékkal növelte a Magyarország felől érkező importkapacitást.
– mutatott rá a szakértő. Ha megteszik, akkor gyakorlatilag nem változik semmi, ám ha megszakítják a földgáztranzitot Ukrajnán keresztül, akkor valószínűleg a Dobrudzsán átmenő Isacceánál belépő vezetéken keresztül lesz gáz, viszont a Szatmár megyében levő vezetéken keresztül ez esetben csak akkor, ha Európa nyugati feléről terelnek arra. Másrészt az illetékesek arra számítanak, hogy Bulgárián keresztül is tudnak importálni a déli vezetékből, amely Törökországon, Görögországon keresztül megy Olaszországba, és abból a balkáni vezetéken át lehetne felhozni Bulgáriába is.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
szóljon hozzá!