2009. július 10., 10:202009. július 10., 10:20
Kibővített körben, immár a legfontosabb fejlődő országok – Brazília, Dél-Afrika, India, Kína, Mexikó, Egyiptom, Ausztrália, Indonézia és Dél-Korea – bekapcsolásával folytatódott csütörtökön a hét legfejlettebb ipari ország és Oroszország csúcstalálkozója Olaszországban. A megbeszélések egyik fontos témája az általános felmelegedés kérdése volt. A Nyolcak – az Egyesült Államok, Franciaország, Japán, Kanada, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország és Oroszország – szerdán, lapzártánk után egyezségre jutottak, hogy az 1990-es szinthez képest 2050-ig felére csökkentik az üvegházhatást (s így a felmelegedést) okozó gázok világméretű kibocsátását, s ezen belül a legiparosodottabb országoknak ennél is nagyobb (legalább 80 százalékos) csökkentést kellene vállalniuk. Azonban a legfontosabb fejlődő országok ilyen ambiciózus kötelezettségvállalásra nem hajlandóak, legalábbis ezt mutatták az egyeztetések. A tárgyalások lapzártánkkor még tartottak.
A szerda késő este véget ért egyeztetésekről kiadott, a csúcstalálkozó első napját záró közös nyilatkozat rámutat, látszanak már a világgazdaság megszilárdulására utaló első jelek. Azonban úgy fogalmaznak, a stabilizálódás jelei ellenére „továbbra is bizonytalan a gazdasági és pénzügyi helyzet”. A válság akkor enyhül majd jelentősen, amikor az állami gazdaságösztönző programok „hatásai kiteljesednek”, áll a zárónyilatkozatban, amely szerint a Nyolcak „együtt és külön-külön is” minden szükséges intézkedést megtesznek, hogy fenntartható növekedés induljon meg a világgazdaságban.
A dokumentum szerint mihamarabb le kell zárni a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) 2001 óta húzódó, úgynevezett dohai tárgyalási fordulóját. A kereskedelmi korlátozások és vámok megszüntetéséről kezdett megbeszélések tavaly nyáron szakadtak meg. A tervek szerint még a legnagyobb fejlett és fejlődő gazdaságok alkotta G20-csoport szeptemberi találkozója előtt újraindítják a tárgyalásokat, azzal a céllal, hogy „kiegyensúlyozott és átfogó” megállapodást kössenek a WTO-tagállamok, méghozzá „gyorsan”, mert a válság miatt nagymértékben visszaesett a világkereskedelem és erősödik a protekcionizmus, ezért sürgősen cselekedni kell. A határidő kérdését nyitva hagyja a dokumentum, a G8-csúcson résztvevő Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke azonban szerdán úgy nyilatkozott, hogy a dohai forduló lezárása 2010-ben „reális célkitűzés”.
A nyilatkozatban a Nyolcak állást foglalnak a G20 londoni csúcstalálkozóján a globális pénzügyi rendszer reformjának kidolgozásáról elfogadott határozatok mellett. Ugyancsak közös célként fogalmazták meg egy „kivonulási stratégia” kidolgozását arról, hogy a válság lecsengése után az államok miként vonulhatnának vissza a gazdaságból, amelynek folyamataiba az ösztönző programok, élénkítő csomagok révén alaposan beavatkoztak.
A vezető iparhatalmak nyilatkozatukban hangsúlyozzák, hogy fokozni kell a fejlődő országok támogatását. A terv szerint a fejlett ipari országok 2015-ig a hazai össztermék (GDP) 0,7 százalékára növelik az úgynevezett nemzetközi fejlesztésre, azaz a harmadik világ országainak támogatására fordított összeget. A nyilatkozat kiemeli, hogy változtatni kell az éhínség bevett kezelési módszerein; élelmiszersegélyek helyett a fenntartható mezőgazdaság kialakítására kell összpontosítani, mindenekelőtt Afrikában. A betegségek, járványok megfékezésére a tavalyi németországi csúcson előirányzott 60 milliárd eurót 2012-ig fel kell használni, áll a dokumentumban.
| Poénkodásra is jut idő. Obama amerikai és Lula da Silva brazil elnök. Fotó: Agerpres |
A múltat, illetve a jövőt jelképező ajándékkal lepték meg a hét legfejlettebb ipari ország és Oroszország vezetőit az itáliai G8-csúcson – az előbbi Antonio Canova neoklasszicista szobrász munkásságát bemutató kódex, az utóbbi pedig egy arany pénzérme, amely a világ jövendőbeli fizetőeszközét hivatott jelképezni. A könyv – amelyből mindössze tíz példány készült – mérete 71-szer 44,5 centiméter, mindegyik kötet 24 kilogrammot nyom, és 23 olasz mesterember állította elő hagyományos módszerekkel. A borítót márvány dombormű díszíti, az oldalakat selyem és arany szálakkal fűzték össze. A kötetben több tucat, Antonio Canova műveit megörökítő fekete-fehér felvétel látható.
Az arany pénzérmék, amelyeket a belga Luc Luycx készített, egyik oldalukon az eurót mintázzák. Az úgynevezett euródollárok szimbolikus felhívásként szolgálnak az Európát és az Egyesült Államokat egyesítő közös fizetőeszköz bevezetésére. A pénzérmék értéke 2800 euró. A Világ Egyesült Jövendőbeli Fizetőeszköze nevű csoport készíttette őket, amely globális pénzeszköz bevezetéséért kampányol.
Eközben magánbeszélgetésük során Brazil válogatott mezt kapott ajándékba Barack Obama brazil kollegájától. Noha az amerikai elnök örült az aláírt meznek, némi keserűség is volt benne, mivel minap az amerikai futballválogatott épp Brazíliától szenvedett vereséget a Konföderációs Kupa döntőjében. Luiz Inacio Lula da Silva elnök nem állta meg, hogy ne szúrjon oda Obama elnöknek a június 28-i döntőben történtek után, ahol az esélytelenebbnek tartott amerikaiak
2-0-ás vezetésről bukták el a mecscset 2-3-ra. A két államfő félórás találkozója végén az amerikai elnök visszaszúrt kollegájának, és figyelmeztette, hogy még egyszer nem fognak két gólos vezetést kiengedni a kezükből.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.