
Fotó: Mediafax
2011. január 06., 10:152011. január 06., 10:15
Többtucatnyian – főként nyugdíjasok – állnak sorban január 3-ától mindennap a csíkszeredai polgármesteri hivatal adó- és illetékosztályán, hogy kedvezményesen fizethessék be a helyi adókat és illetékeket. A helyi tanács határozata értelmében ugyanis 10 százalékkal kevesebbet kell fizetniük mindazoknak, akik az első negyedévben befizetik a rájuk háruló adókat, illetékeket. Antal Attila alpolgármester szerint azonban nem csak a kedvezmény az oka annak, hogy sokan már az első napokban törlesztenék adósságaikat. „Ezeknek az embereknek más a lelkiismeretük, nyugodtabbak, ha nincsenek adósságaik, ráadásul most kedvezményesen fizethetnek. De ha nem lenne kedvezmény, akkor is pont ezek az emberek érkeznének elsőként fizetni” – fogalmazott az elöljáró. Kolozsváron is már az év első munkanapjától ki lehet fizetni a helyi adókat és illetékeket. A polgármesteri hivatal sajtóosztályának közlése szerint hétfőn már több mint 2 ezren törlesztették a rájuk háruló adósságot, a nap folyamán 310 ezer lej gyűlt össze. Egyre népszerűbb ugyanakkor az internetes kifizetés, a hétfői nap folyamán már 21-en éltek az on-line kifizetési lehetőséggel, ezen az úton 5755 lej gyűlt össze. Egyébként a kincses városi önkormányzat is 10 százalékos kedvezményt biztosít mindazoknak, akik március 31-éig törlesztik éves adósságaikat.
Gyergyószentmiklóson tegnap óta fogadják az adófizetőket, az első negyedévben törlesztőknek pedig itt is 10 százalékkal kell kevesebbet fizetniük. Itt azonban közel sem alakult ki tolongás. Selyem Norbert, a helyi adók és illetékek pénzügy osztályának a jogásza lapunknak elmondta, a tegnapi első napon még annyian sem keresték fel a városházát, mint egy átlagos évközi munkanapon. Szerinte egyébként a kedvezményes adófizetés iránti érdeklődés várhatóan március utolsó hetére növekszik meg.
A szatmárnémeti önkormányzat adóhivatalának ajtajában január első hetében csak a biztonsági őr fogadja az adófizetőket. „Egyelőre leltár van, készülnek a tavalyi év kimutatásai, összegeznek a hivatalnokok. Csak január 10-én reggel nyitunk ki a nagyközönség számára” – közölte az őr.
Szintén január 10-étől indul az ügyfélfogadás a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal adó- és illetékosztályán. Dorin Florea polgármester tegnapi sajtótájékoztatóján közölte, újdonság idén, hogy a magánszemélyek mellett az első negyedévben törlesztő jogi személyek is részesülnek a 10 százalékos kedvezményben. „Támogatásként kapják ezt a bónuszt. Így tűnik helyesnek, hiszen ők azok, akik többletértéket teremtenek, s nagy összegekkel járulnak hozzá a város költségvetéséhez is” – hangsúlyozta az elöljáró.
Sepsiszentgyörgyön is csak jövő héttől fogadják az adófizetőket. Bálint József alpolgármester elmondta, le kell zárniuk az elmúlt év teljes könyvelését, és csak azután kezdhetik el az idei adók begyűjtését. Hogy az adófizetők minél hamarabb eleget tegyenek kötelezettségüknek, különböző kedvezményeket is megszavazott számukra a város közgyűlése. A határozat értelmében 10 százalékos kedvezményt kap az, aki az év első két hónapjában befizeti a terület-, ingatlan- és járműadót, és az is 5 százalékos engedményben részesül, aki márciusban törleszt. Bálint József elmondta, már az év első napján sorban álltak a sepsiszentgyörgyiek az adóhivatalnál, az adók begyűjtése azonban csak jövő héten rajtol.
Szintén jövő hétfőtől lehet kifizetni a helyi adókat és illetékeket Aradon, ahol a városháza illetékes osztálya mellett on-line kifizetési lehetőséget is biztosítanak, s Geanina Pistru alpolgármester közlése szerint a postai hivatalokban is lehet törleszteni.
Székelyudvarhelyen – a korábbi évekhez hasonlóan – csak a hónap közepétől lehet befizetni a helyi adókat. Itt is mindazok, akik március 15-éig kifizetik az idei járulékaikat, 10 százalékos kedvezményben részesülnek. Egyelőre nem lehet kifizetni a helyi adókat és illetékeket a nagyváradi hivatalokban sem. A polgármesteri hivatal sajtóosztályának közlése szerint január harmadikán elkezdték a 2010-es év lezárását, és ügyfelet legközelebb január 17-én fogadnak. Megtudtuk: azok, akik március 31-éig valamennyi helyi illetéket kifizetik a városnak, 8 százalékos adókedvezményben részesülnek.
Összeállításunk szerzői:
Bálint Eszter, Bíró Blanka,
Dénes Emese, Jánossy Alíz,
Nagy Orsolya, Végh Balázs
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.