Hirdetés

Fiatalok munka nélkül

•  Fotó: Gozner Gertrud

Fotó: Gozner Gertrud

Csak június folyamán több mint 10 ezerrel 56 500-ra nőtt a 25 évesnél fiatalabb munkanélküliek száma, s a több mint hat hónapja állástalanok száma elérte a 38 ezret – derül ki az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökség (ANOFM) statisztikáiból. A 25 évesnél fiatalabbak körében így arányaiban az országos átlagnál jóval több az állástalan: a legfrissebb, május végi adatok szerint az országos munkanélküliségi ráta 7,67 százalékos volt, míg a 25 évesnél fiatalabbak esetében meghaladta a 16 százalékot. A fejvadász cégek képviselői szerint nem a fiatalok a vétkesek abban, hogy huzamosabb ideig nem találnak állást.

Krónika

2010. augusztus 05., 09:162010. augusztus 05., 09:16

„Azok az álláskeresők a legaktívabbak, akiknek egyáltalán nincs szakmai tapasztalatuk, vagy még egy évig sem dolgoztak szakterületüknek megfelelő munkakörben. A hozzánk fordulók 65 százaléka a 21 és 35 éves korosztályból kerül ki” – nyilatkozta a statisztikai adatok kapcsán Adela Râpeanu, a Myjob állásközvetítő portál munkatársa.

Mint hangsúlyozta, jóval kevesebb állást ajánlanak a munkáltatók, mint amennyire kereslet van, így pedig igen alacsony annak a valószínűsége, hogy a meghirdetett posztokra a cégek kezdőket vagy kevés tapasztalattal rendelkezőket alkalmazzanak. Ezért szerinte a fiatalok, illetve a szakképzetlenek esetében valószínűsíthető a leghosszabb ideig tartó munkanélküliség. A kijelentéssel egyetért Laura Chilom, az eJobs állásközvetítő humánerőforrás-tanácsadója is, aki úgy nyilatkozott, három-négyszer alacsonyabb az igény a tapasztalattal nem rendelkezők, mint a már több évet tevékenykedők iránt.

A sok oklevél sem adu

A fejvadászok kijelentéseit alátámasztja a 25 éves B. I. tapasztalata is. Mint a Krónikának elpanaszolta, párhuzamosan két egyetemet is elvégzett, s magiszteri oklevéllel is rendelkezik, azonban nem sikerül állást találnia. Mint mondta, elsősorban azért utasították el több helyen is, mert nem rendelkezik szakmai tapasztalattal, azonban – tette hozzá – nemegyszer fordult elő az is, hogy „amikor a munkáltató megtudta, hogy hány diploma lóg otthon a falon, visszahőkölt”.

Ugyanis, vallja B. I., sokan tartanak attól, hogy a túlképzett munkaerő jobb ajánlat esetén gyorsan továbbáll, azért nem is alkalmazzák. Ugyanakkor az is előfordul, hogy a munkáltató nem szívesen vesz fel nála képzettebbeket. Éppen ezért azt tanácsolja a hasonló hajóban evezőknek, hogy tagadjanak egy-két, az illető munkahelyhez nem föltétlen szükséges oklevelet. B. I. egyébként lassan fél éve részesül munkanélküli-segélyben, s abban bízik, hogy az elkövetkező hat hónap során sikerül állást találnia.

A kedvezmények sem kellenek a cégeknek

Szatmár megyében a tanév befejezése óta körülbelül 150 fiatal kérvényezte a munkanélküli-segélyt – tudta meg lapunk Veronica Variutól, a megyei munkaerő-elhelyező ügynökség helyettes vezetőjétől. Hozzátette: még nem került sor a segélyek kiosztására, mert a frissen végzetteknek az utolsó vizsgák letelte után előbb egy hatvannapos periódus áll a rendelkezésére, amelynek során aktívan kell munkát keresniük. Ha ebben az időszakban sem sikerül elhelyezkedniük, akkor válnak jogosulttá a munkanélküli-juttatásra. Az aktív munkakeresés alatt a fiatalok ingyenes tanácsadásra és szakmai képzésre jogosultak az ügynökség részéről – tette hozzá Variu.

Az állástalanná váló diákok havi 255 lejes támogatást kaphatnak kézhez hat hónapon keresztül a hivataltól, és ezt a tanulmányaik befejezése után legtöbb 12 hónapig igényelhetik, függetlenül attól, hogy milyen tanintézményben végeztek. Ha a segélyre jogosultság ideje alatt sikerül elhelyezkedniük, a friss alkalmazottnak egy egyszeri, 425 lejes munkakezdési támogatást utal ki a hatóság, valamint ha még nem telt le a hat hónap, a juttatást is tovább folyósítják. Veronica Variu ugyanakkor elmondta, a cégek sem tülekednek az idén végzettekért, noha támogatás járna utánuk a munkanélkülisegély-alapból.

Az erre vonatkozó jogszabály szerint ugyanis a felsőoktatási intézményt végzett fiatalok foglalkoztatása esetén a munkaadó 12 hónapra megkapja az alkalmazáskor érvényes szociális referenciamutató 1,5-szörösét, a gimnáziumot végzettek alkalmazása esetén pedig az 1,2-szeresét. Cserébe a munkáltatónak a szerződés megkötésétől számítva legkevesebb három évig fenn kell tartania a munkaviszonyt, ellenkező esetben köteles visszafizetni az addig felvett összegeket, illetve az összegre számított kamatokat. A cégeket a szakember szerint az tartja vissza, hogy ez a juttatás költségvetési hiány miatt sokszor késett, vagy elmaradt.

Hátrányos helyzetben a művészetisek

Eddig 250 frissen végzett jelentkezett a Maros Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökségnél, a hivatal vezetője, Reghina Fărcaş azonban nem tartja kizártnak, hogy a közeljövőben számuk növekedni fog. Mint részletezte, még nem járt le a hatvannapos türelmi idő azok esetében, akik június–júliusban államvizsgáztak, illetve a pótérettségi is hátravan még. Fărcaştól ugyanakkor azt is megtudtuk, hogy az ügynökség munkatársai mindenkivel szóba álltak, akik benyújtották irataikat, s a lehetőségeikhez mérten megpróbáltak állást ajánlani számukra.

„Bár a sajtóban olyan hírek jelentek meg, hogy nincs állás a végzősök számára, Maros megyében ez nem teljesen így van. Tavaly például a végzősöknek a legnagyobb része álláshoz jutott, azok is, akik segélyért jelentkeztek. Idén is akad lehetőség számukra, s vannak, akiket továbbképző tanfolyamokra irányítunk” – ecsetelte az ügynökség vezetője.

Változó értékrend

Természetesnek tartja Kelemen Tibor, a Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség vezetője, hogy a frissen végzettek, a pályakezdők – amíg állást nem találnak – bejelentkezzenek a szakhatóságnál, és mindenkit erre buzdít. Az igazgató a Krónikának elmondta, a törvény értelmében az iskola befejezése után hatvan nap áll a végzősök rendelkezésére, hogy nyilvántartásba vetessék magukat, különben elesnek a különböző állami támogatásoktól. Szerinte ugyanakkor nincs szó arról, hogy a korábbi évekhez képest nőtt volna a munkanélküliek aránya a 25 évesnél fiatalabbak körében, mindössze egyre többen látják be annak fontosságát, hogy jelezzék a szakhatóságnak, hogy még nem találtak állást. Kelemen szerint ennek egyik oka, hogy idén a már több mint másfél éve tartó gazdasági válság hatására „sok minden átértékelődött”.

„Míg az elmúlt években a szülők is arra biztatták csemetéjüket, hogy ne töltsék az időt a munkaerő-elhelyező ügynökségnél, hiszen az iskola elvégzése után általában mindenkinek megvoltak a tervei. A gimnáziumot végzettek egyetemre mentek, az egyetemet végzetteknek pedig általában ősztől volt valamilyen állásajánlatuk vagy ígéretük az alkalmazásra. Ez most megváltozott, bizonytalanabb a jövő, a családi háttérre sem lehet olyan mértékben támaszkodni” – részletezte a szakember, aki szerint most már fontossá vált a munkanélküli-segély. Hozzátette: eközben egyre többen veszik igénybe az ingyenes továbbképző vagy átképző tanfolyamokat, amelyekre csak a nyilvántartásba vett munkanélküliek jelentkezhetnek.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés