
Fotó: Haáz Vince
Alaposan átalakította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások piacát az a tény, hogy a két legnagyobb biztosítótársaság, amely együtt a kötvények mintegy 80 százalékát birtokolja, árat emelt. Ennek következtében ma már nem ők kínálják a legolcsóbban ezt a fajta biztosítást.
2020. október 29., 19:322020. október 29., 19:32
Hiába hangsúlyozzák évek óta a biztosítási szakemberek, hogy olcsó húsnak híg a leve, és tapasztalják meg sokan, hogy a közúti baleset után nem vagy csak késve fizet a biztosítótársaság, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) terén hosszú évek óta érvényes igazság, miszerint az olcsó kötvényt kínáló biztosítók visznek mindent. Az is hosszú ideje ismert tény, hogy az Euroins és a City Insurance kínálja a legolcsóbban ezeket a kötvényeket – így alakulhatott ki, hogy a kgfb-kötvények nagyjából 80 százalékát ez a két biztosító értékesítette.
Mint az Economica.net gazdasági portál összehasonlító elemzéséből kiderül, a City Insurance a romániai lakosság körében legnépszerűbbnek számító hat hónapos biztosítás árán akkorát emelt, hogy rögtön a harmadik helyen találta magát. Például egy 1,9 literes motorral rendelkező személygépkocsit vezető, 56 éves sofőrnek a Citynél hat hónapra csaknem 400 lejt kell fizetnie. És bár alig egy hete még fölényesen náluk lett volna a legolcsóbb ez a biztosítás, ma már a Grawe és az Euroins is olcsóbban kínálja. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy az Euroins sem túl versenyképes mai áraival a Grawe-hez mérten, hiszen 375 lejes árszintje 70 lejjel haladja meg a második helyezett ajánlatát.
Az első helyen a Grawe és az Omniasig áll 650 lej körüli árszinttel, az Euroins eközben 750 lejt, a City pedig csaknem 800 lejt kér ugyanazért a biztosításért. Egy héttel ezelőtt még a két „óriás” uralta fölényesen a piacot 600 lej alatti áraival.

A nyugdíjpénztárakat, a tőzsdét és a biztosítási piacot felügyelő hatóság sorozatban veszíti el a pereket, emiatt döntéseik érvényüket vesztik, gyakorlatilag a hatóság elveszíti a szerepét, a kontroll lehetőségét. A lapunk által megszólaltatott szakértő szerint a törvények átláthatatlanok.
És mivel – mint írtuk – az ár a döntő szempont a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás esetében, az áremelés hatása máris meglátszik az ügyletekben, az Economica.net információi szerint az Euroins hétfőn 40 százalékkal kevesebb kötvényt értékesített, és 20 százalékkal alacsonyabb volt a forgalma, mint az előző hét első napján. A City Insurance bevétele is több mint 10 százalékkal csökkent, miközben a Grawe 230 százalékos, az Omniasig 60 százalékos, míg az Asirom 20 százalékos növekedést regisztrált.
Amint arról lapunkban több ízben is írtunk, az elmúlt években az ASF következetesen kitartott álláspontja mellett, hogy növelni kell az árakat, hogy a társaságoknak ne legyenek veszteségeik, tudják fizetni a károkat, ám ezt az árverseny miatt egyetlen cég sem vállalta be, így a rendszer veszteséget termel, és folyamatosan akadozik.
Kivonul a romániai piacról az Aegon
Kivonul a kelet-európai piacról, így Romániából is az Aegon holland biztosítótársaság, és értékesíti itteni aktíváit, így próbál meg likviditáshoz jutni a koronavírus-világjárvány miatt kiesett bevételei kompenzálása érdekében. A Reuters hírügynökség információi szerint máris zajlanak az egyeztetések a biztosító kelet-európai érdekeltségének megvásárlásáról, a tranzakció értéke piaci források szerint 650 millió euró körül alakulhat. Az érdeklődők között olyan nagy neveket találunk, mint az Allianz, az NN vagy a belga KBC. Az Aegon a romániai piacon főként egészség- és életbiztosításokat nyújt, de erős szereplője a magánnyugdíjpiacnak is. A második pillérben, vagyis a kötelező magánnyugdíjak terén a Vital alapot működteti, ami aktíváit tekintve a második piaci szereplő. A Transilvania Bankkal együttműködésben indult, de aztán kivásárolta társát, majd az Eureko alapot megvásárolva erősítette meg piaci szerepét. Jelenleg a második pillér aktíváinak 10 százalékát kezeli. Érdekeltsége van továbbá a harmadik pillérben és a fakultatív magánnyugdíjak piacán is.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!