
Kampány indul. Az ódzkodó panziósokat próbálják rávenni, megéri elfogadni az üdülési csekkeket
Fotó: Barabás Ákos
Egy felmérés szerint a kisebb székelyföldi szálláshelyek nagy részében nem fogadják el az üdülési csekkeket. Az ágazat képviselői tájékoztató kampányt indítanak a panziósok körében. Szorgalmazzák továbbá, hogy az utalványokra kerüljön fel egy útmutató, megjelent ugyanis egy olyan vendégréteg, amely korábban nem utazott, a szállásadók pedig panaszkodnak a viselkedésük miatt.
2019. június 12., 16:322019. június 12., 16:32
Lesújtó eredménnyel szembesültek a turisztikai szakemberek: a kis szállásadók jelentős része nem fogadja el az üdülési csekkeket, holott a program sikeres, pörgeti a forgalmat. Mint László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke elmondta, az elmúlt év végén az általa is vezetett két intézmény készített egy felmérést, erre a Kovászna és Hargita megyei turisztikai vállalkozások mintegy 30 százaléka válaszolt, és közülük kevesebb mint 50 százalék fogadta el az üdülési utalványokat.
„Ez lesújtó eredmény. A szállodák esetében nincs gond, de a kisebb szálláshelyek működtetői kis arányban fogadják el az üdülési csekkeket, vagy csak egyfélét fogadnak el. Ezért tájékoztató kampányt indítunk, hogy arra ösztönözzük a vállalkozókat, fogadják el az utalványokat, és mind a három kibocsátó céggel kössenek szerződést” – szögezte le a szakember. Jelezte továbbá:
Hozzátette a kis szállásadók konzervatívabbak, nem mindenki használja az internetet, holott az üdülési csekkek elfogadására a regisztráció online történik, előfordul, hogy nem tudják, vagy nem is akarják ezt meglépni, ebben is segítenek. Elmagyarázzák, hogy érdemes mind a három kibocsátó céggel szerződést kötni, hiszen az nem kerül semmibe. Erre azért van szükség, mert előfordulhat, hogy egy családon belül kétféle utalványt is kapnak a házastársak a különböző munkahelyükről, és ilyen esetben fontos, hogy tudják a családot kiszolgálni.
Arra is ösztönöznék az ágazat képviselőit, hogy szereljenek be kártyaolvasót, hiszen a 0,8–1,5 százalékos banki illeték nem olyan sok, viszont ha az üdülési támogatás kártyán van, akkor azonnal bekerül a pénz a számlájukra.
László Endre ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy ha az utalvány például júniusig érvényes, június utolsó napján is el lehet fogadni, mert elszámolják.
Az idegenforgalmi szakember arról is beszámolt, hogy a felhasználókat is jobban kellene tájékoztatni, hiszen a program révén megjelent egy olyan utazóréteg, amely korábban ritkán mozdult ki otthonról. Előfordul például, hogy két utalvánnyal négyen érkeznek a szálláshelyre, arra számítva, hogy összehúzódnak.
A szakember szerint az üdülési csekkeket kibocsátó cégeknek kellene útmutatót adniuk az utalványok mellé, mint ahogy a bankok is mellékelnek tájékoztatót a bankkártyához.
László Endre egyúttal emlékeztetett, az üdülési csekkeket szállásra lehet elsősorban felhasználni, de erre építve, a maradékot egyébre is el lehet költeni: étkezésre, wellness-szolgáltatásokra, az odautazásra, biciklibérlésre, síbérletre, szórakoztató vagy kulturális rendezvényekre. „Nem lehet üdülési csekkel fizetni egy étteremben, de a szálláshelyen már lehet étkezést is fizetni a fennmaradó összegből, ha például az odautazás költségei is elszámolhatók” – részletezte a szakember. Rámutatott, ha egy családban két személy is kap üdülési csekket, az már kétszer 1450 lej, amiből jól ki lehet gazdálkodni egy kirándulást.
azonban egyelőre még csak kis mértékben járul hozzá a programhoz, holott számukra is előnyös lenne, hiszen a jegyek után csak 10 százalékos jövedelemadót kell fizetni, társadalombiztosítási járulékot nem, és az egész országot be lehet utazni.
A szakember arra is ráirányította ugyanakkor a figyelmet, hogy
László Endre abban bízik, hogy a tájékoztató kampányuk hozzájárul ahhoz, hogy minél többen elfogadják az üdülési csekkeket, és a program még nagyobb sikerrel működjön, meglátása szerint ugyanis a turisztikai vállalkozások és a kedvezményezett alkalmazottak számára is jótékony program.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!