
2010. szeptember 28., 08:362010. szeptember 28., 08:36
Pozitív változások mutatkoznak a háromszéki gazdaságban, a tavalyi riasztó jelek ellenére a készruhagyártás túlélheti a válságot, jelentette be György Ervin. Kovászna megye prefektusa sajtótájékoztatón elmondta, hogy jobban érezze a gazdaság pulzusát, végiglátogatja a háromszéki konfekciógyárakat. Eddig a sepsiszentgyörgyi Olt textilgyár és a kézdivásárhelyi Zarah Moden készruhagyár vezetőségével tárgyalt, és pozitív jelzéseket kapott. Mindkét vállalatnak jövő év végéig vannak megrendelései, a sepsiszentgyörgyi gyár pedig minden állami adósságát törlesztette.
Fellendülésről számol be Nagy Lajos, a kovásznai FBC (Favorit Bradul Covasna) nadrággyár igazgató-tulajdonosa, az ASIMCOV háromszéki vállalkozói szövetség vezető bizottságának tagja is. Az üzletember a Krónikának kifejtette, a piacon valóban pozitív jelek észlelhetők, a hazai konfekcióiparban egyre több a megrendelés. Ezek a szerződések rengeteg utánajárással, több hónapos kemény marketing eredményeként köttetnek, magyarázta Nagy Lajos, hangsúlyozva, hogy a kormány továbbra sem tesz semmit az ágazatért. Németországban a nagy forgalmazó cégek többsége tönkrement, azonban amelyek megmaradtak, inkább a kelet-közép-európai országokban rendelnek.
A romániai termelők gyorsabban tudnak reagálni a piac változásaira, rövidebb idő alatt tudják szállítani a megrendeléseket, mint a távol-keleti vállalatok. A nyugati cégeknek egyre több a negatív tapasztalatuk a Távol-Kelettel, mert az ottani termelők, a különböző mentalitás miatt, nem mindig azt gyártják, amit kérnek tőlük. Ezt kell most kihasználni, hiszen azok a romániai készruhagyárak, amelyek túlélték a válságot, megtanultak alkalmazkodni, és pontosan megértik, mit kérnek tőlük, magyarázta Nagy Lajos. Lejárt a „kis modellszámban nagy megrendelések” ideje, most a fordítottjára van igény, nagy modellszámban kis megrendelésekre kell gyártani, szögezte le az üzletember. Kár lenne tönkretenni a még meglevő hazai konfekcióipart, a vállalkozók továbbra is várják a kormány hatékony válságkezelő programját, a valós adócsökkenést.
A kilencvenes évek elején Kovászna megyében nagy számban telepedtek be a bérmunkában dolgoztató nadrággyárak, 12 nagy gyár és hat-nyolc kisvállalat jött létre. A térségben vonzerőt jelentett, hogy a textiliparnak nagy hagyománya volt, képzett szakmunkásokra lehetett számítani, ugyanakkor alacsonyak voltak a termelési költségek. Húsz évvel ezelőtt a háromszéki nadrággyárak több mint hétezer asszonyt foglalkoztattak, mára azonban a többség felszámolta a délutáni váltást, így alkalmazottaik száma háromezerre csökkent. Az ASIMCOV háromszéki vállalkozói szövetség az év elején arra figyelmeztetett, hogy az elmúlt esztendőnek katasztrofális mérlege volt a háromszéki nadrággyárak számára, pénzüket elszívta az állam, hatalmas adósságokat halmoztak fel. Nagy Lajos akkor arról számolt be, hogy a készruha piaca a gazdasági válsággal látványosan beszűkült, a nyugati országokban is sokkal megfontoltabban és ritkábban vásárolnak új ruhát.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.