
Nem keveset kell lepengetnie annak, aki másfél évig halogatta a villanyszámla kifizetését
Fotó: Jakab Mónika
Több mint félmilliárd lejes hátralékot halmoztak fel az Electricánál a fogyasztók, miután a kormány a világjárvány miatt előírta, hogy nem lehet levágni a gázt és a villanyt azoknál, akik nem fizetnek határidőre. Lapunknak az áramszolgáltató képviselője azt mondta, sokan kérték az adósságok átütemezését, de most már csak legtöbb három hónap haladékot adnak a törlesztésre.
2022. május 07., 08:442022. május 07., 08:44
2022. május 07., 08:532022. május 07., 08:53
Visszaéltek a fogyasztók az áramszolgáltatás felfüggesztését tiltó rendelettel, a járványhelyzetben meghozott védelem a nemfizetést bátorította – panaszkodnak a romániai szolgáltatók. Az észak-munténiai, észak-erdélyi és dél-erdélyi fogyasztókat kiszolgáló elektromosáram-szolgáltató,
Mint ismeretes, a koronavírus-világjárvány miatt a bajbajutottak megsegítését célzó mentőcsomag keretében volt egy olyan előírás is, ami szerint a több mint másfél évig tartó időszak alatt a szolgáltató nem vághatta le a gázt és az elektromos áramot azoknál a fogyasztóknál, ahol a számlák kifizetése a határidő után sem történt meg.
Corina Popescu, az Electrica vezérigazgatója a részvényesek éves közgyűlésén úgy fogalmazott, hogy sokan nem fizettek, mert arra számítottak, hogy ennek a magatartásnak nem lesz következménye, gyakran az volt a hozzáállás, hogy „úgysem függesztik fel a szolgáltatást, nem történik semmi, ezért inkább nem fizetek”.
Amikor pedig a kormány tavaly októberben megszüntette a felfüggesztésre vonatkozó tiltást, és újra lehetővé tette, hogy a szolgáltató levágja az áramot a tartozást felhalmozóknál, akkor már nehezen lehetett orvosolni a kialakult helyzetet.
Hatalmas tartozások halmozódtak fel másfél év alatt, ebben a helyzetben az ügyfelek átütemezést kértek. Az Electrica éves jelentésében az szerepel, hogy 582 millió lejes kinnlevőségük van, ami a több mint 90 napos elmaradásokból gyűlt fel.
Elemzők sokatmondó adatnak tartják, hogy az elmúlt év végén 843 millió lej volt a kinnlevőség, és ebből csak 78,1 millió lej volt az a tartozás, amely nem haladta meg a 30 napos fizetési határidőt.
Tavaly októberben, amikor újra lehetővé vált a szolgáltatás felfüggesztése, aki tudott, fizetett, ez többletbevételt jelentett a szolgáltatóknak, de az adósok jelentős része nem tudta törleszteni a másfél év alatt felhalmozott elmaradást.
mert nem akarták tolni maguk előtt az adósságot, és attól is tartottak, hogy az emelkedő kamatok miatt utólag magasabb összegű lesz a törlesztőrészletük. Az elektromos energia esetében viszont sokan nem érzékelték a halogatás veszélyét, mivel a késlekedőknek nem számoltak büntetőkamatot, így egyszerűen „elfelejtették” kifizetni a számlát.
– mondta Corina Popescu.
Lapunknak a szolgáltató egyik, neve elhallgatását kérő illetékese úgy nyilatkozott, valóban sokan kérik az átütemezést, ám általában csak három hónapos haladékot kapnak. Aki nem tudja kifizetni az elmaradást, kérheti az adósság átütemezését, általában legtöbb három hónap haladékot kap, ha az alatt nem fizeti ki a teljes összeget, levágják az áramot, összegezte a szolgáltató munkatársa.

Amint megjelenik a Hivatalos Közlönyben, hatályba is lép az a sürgősségi kormányrendelet, amelynek értelmében veszélyhelyzet idején is le lehet kapcsolni azoknál az áramot vagy földgázt, akik nem fizetik rendszeresen a számláikat.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!