
Fotó: Gönczi Ákos
Szeptemberben nem kapnak ingyentízórait a háromszéki diákok. Henning László, a Kovászna Megyei Tanács alelnöke tegnap közölte, már augusztusban megszervezték a tej-kifli program lebonyolítására a versenytárgyalást. A tenderfüzet alapján négy tejfeldolgozó és öt pékség nyújtotta be az ajánlatot. Az egyik jelentkező azonban megóvta a versenytárgyalás eredményét, így csak akkor lehet szerződést kötni a kormányprogram lebonyolítására, ha az ilyenkor szokásos jogi procedúra lezárul. A gyerekek októberben az elmaradt szeptemberi kifli- és tejadagot is megkapják.
Az országos kifli-tej program keretében egyébként már négy éve sikerült megoldani, hogy helyben előállított pékárut kapjanak a gyerekek. A háromszéki önkormányzat úgy írta ki a versenytárgyalást, hogy arra kisrégióként jelentkezhettek a helyi pékségek. A tejjel bonyolultabb a helyzet, mert a szabályzat szerint csak tartósított, úgynevezett UHT tejet lehet leszerződni a kormányprogramra. A megyei tanács ragaszkodik ahhoz, hogy a gyerekek tejet, és ne más tejterméket kapjanak, mert a korábbi években ezzel már voltak gondok, a diákok nem szerették a túrót, a krémsajtot.
Bár a jogszabályok értelmében a helyi önkormányzatok átvehetnék a kifli-tej program lebonyolítását, Háromszéken ezt továbbra is a megyei tanács végzi. A megyei önkormányzat már tavaly felajánlotta, hogy átadja ezt a programot, de a polgármesterek nem vállalták. Kovászna megyében több mint 25 ezer diák kapja az ingyentízórait a kormányprogram alapján, közülük 6178 óvodás, 10 090 elemi osztályos és 9394 általános iskolás.
Mivel a Szatmárnémeti polgármesteri hivatal nem írta ki kellő időben a megfelelő versenytárgyalást, akár több hetet is késhet a kisiskolások reggelije a partiumi megyeszékhelyen. Leghamarabb csak szeptember végén lehet nyertest hirdetni, és ha a többi pályázó megóvja az önkormányzat döntését, újabb heteket csúszhat az uzsonnaosztás. Ilyés Gyula polgármester szerint nem kellett volna ezt a feladatot az önkormányzatokra bízni, mert a közbeszerzési osztály amúgy is túlterhelt, ezért csak augusztus 6-án hirdették meg a pályázatot. Mint arról korábban beszámoltunk, a Szatmár Megyei Tanács idéntől a megye településeinek vezetőire bízta az iskolai ételkiosztás megszervezését. Így míg korábban a megyei tanács 3-4 munkatársa foglalkozott a közbeszerzési eljárás lebonyolításával, addig idén ősszel csaknem 100 közalkalmazott látja el ezt a feladatot megyeszerte. A legtöbb szatmári településen a tanévkezdéskor már kaptak reggelit a gyerekek.
Hargita megye településeinek többségében sikerrel startolt a tej-kifli program, és az iskolások nagy része már az első iskolai naptól jó minőségű tejet és péksüteményt tízóraizhatott – derül ki abból a kimutatásból, amelyet Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke juttatott el a Krónikához. Amint arról lapunkban is beszámoltunk, Hargita megyében idén első ízben bonyolították a helyi önkormányzatok és nem a megyei tanács. A módosításnak kettős célja volt, egyrészt az iskolások minőségi tízóraival való ellátása, másrészt a helyi termelők termékeinek előnybe részesítése az értékesítés során.
A táblázatból kiderül, hogy Hargita megye községeinek többségében, ahol nem kellett közbeszerzést kiírni a szolgáltatásra, sikeresen megoldották az ügyet és többnyire helyi termelők termékeit osztják ki tízórai gyanánt az iskolásoknak. A városokban közbeszerzés alá esett a szolgáltatás, és többnyire itt tapasztalható némi csúszás. Csíkszeredában például hétfőtől már szállította a Harmopan a kiflit és a brassói Prodlacta a tejet, az iskolaigazgatók azonban pénteken írják alá a szerződést a cégekkel. Gyergyószentmiklóson szerdától kaptak a gyerekek tejet, Mezei János polgármester elmondta, a csúszás annak tulajdonítható, hogy a közbeszerzési eljárás óvási ideje ekkor járt le. A kiflit már hétfőtől osztják.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.