
Fotó: Krónika
Fotó: Dacia Group
Ezzel a hiánnyal az ország európai uniós szinten a hatodik helyen áll. A legnagyobb külkereskedelmimérleg-hiányt Nagy-Britanniában regisztrálták, ahol ennek a mutatónak az értéke elérte a 44,6 milliárd eurót. A britek után Spanyolország következik 34,4 milliárd euróval, amelyet Franciaország 19,5 milliárd és Görögország 11,9 milliárd eurós hiánya követ. Az ötödik helyen Portugália áll 7,2 milliárd euróval. Eközben a legnagyobb többlettel Németország és Hollandia zárta az év első harmadát a maga 69,1, illetve 15,2 milliárd eurós pluszával.
Bővülő import és export
Január és április között a romániai kereskedők 10,7 milliárd euró értékben szállítottak külföldre árut, ami 17 százalékos növekedést jelent a tavalyi év első harmadában regisztrált 9,2 milliárd euróhoz viszonyítva. Az importőrök 17,8 milliárd euró értékben hoztak be Romániába külföldi termékeket, ami pedig 16 százalékkal haladja meg a tavaly április végi 15,3 milliárd eurót.
Májusra még csupán előrejelzéseket, nem statisztikai adatokat tett közzé az Eurostat. Becsléseik szerint az Európai Unió külkereskedelmimérleg-hiánya az idei év ötödik hónapjában elérte a 21,5 százalékot a 2007 májusában regisztrált 14,7 milliárdhoz képest. Az áprilisi 15,4 milliárd eurós hiányhoz képest is növekedés volt tapasztalható. A Romániára vonatkozó becslések szerint májusban 1,1 százalékkal csökkent a kivitel volumene, az import értéke pedig 0,7 százalékkal esett vissza áprilishoz viszonyítva. Az Országos Statisztikai Hivatal (INS) által közzétett adatsor szerint májusban a román export értéke elérte a 2,95 milliárd eurót, ami 19,4 százalékkal több a tavalyi év ötödik hónapjában jegyzett értéknél. Eközben a behozatal összértéke 4,7 milliárd euróra rúgott, 19 százalékkal bővülve 2007 májusához képest.
Csökkenő energiakereskedelem, növekvő gépkocsieladások
Uniós szinten az energiakereskedelem az idei év első négy hónapjában szintén deficittel zárt a tavalyi év első harmadához képest: a 2007-es 118,7 milliárd euróról 81 milliárdra esett vissza. Az ipari berendezések és a gépkocsik piaca a tavaly is 33,9 milliárd eurós többlettel zárt az első négy hónapban, ez a számadat pedig az idén január és április között még tovább növekedett, elérve a 48,3 milliárd eurót.
Az európai statisztikai hivatal adatai szerint a vizsgált periódusban az uniós tagállamok kereskedelme a legfontosabb gazdasági partnerekkel tovább bővült, mindössze két kivétellel: az Amerikai Egyesült Államokba irányuló export 3 százalékkal csökkent a 2007 első négy hónapjában regisztrálthoz képest, míg Japán esetében is 2 százalékkal esett vissza a kivitt áruk értéke. Ugyanakkor a felkelő nap országából az uniós import is csökkent, 1,1 százalékkal. Az Oroszországba irányuló export bővült a legnagyobb mértékben, 28 százalékkal a tavalyhoz képest. Az import tekintetében szintén Oroszország a listavezető: 28 százalékkal nagyobb értékben érkezett áru az Unió országaiba.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?