Hirdetés

Erdélyinek indult, Délkelet-Európa legnagyobbja lett, pedig nagyon görbén néznek a bankokra Romániában

Kiveszik a részüket. A BT a romániai bankpiac csaknem 20 százalékát tudhatja magáénak •  Fotó: Facebook/Banca transilvania

Kiveszik a részüket. A BT a romániai bankpiac csaknem 20 százalékát tudhatja magáénak

Fotó: Facebook/Banca transilvania

Igazi sikertörténet a Transilvania Banké, amely az elmúlt három évtizedben a csaknem félszáz, nagyrészt kolozsvári üzletember által „összedobott” néhány millió dolláros indulótőkét olyan jól forgatta-fialtatta, hogy az aktívák által képviselt vagyon immár csaknem 30 milliárd euróra rúg. Az eredetileg csak Erdélynek szánt regionális pénzintézet évek óta nemcsak Románia, hanem Délkelet-Európa legnagyobb bankja is. Bár a tizenegy ország képviselőit felvonultató rangsor szerint a romániai pénzintézetek a térség legerősebb bankjai, kissé meghökkentő, hogy eközben világszerte Romániában a legrosszabbak közt a bankárok és a bankok megítélése.

Páva Adorján

2023. november 06., 10:222023. november 06., 10:22

Továbbra is a Transilvania Bank (BT) Délkelet-Európa legnagyobb pénzintézete – derül ki a Seenews 2022-es adatokat elemző jelentéséből. A bulgáriai székhelyű, nagyrészt a balkáni térségre összpontosító, gazdasági hírportált is működtető nemzetközi piackutató cég rangsora szerint a kolozsvári alapítású BT – amely sorozatban ötödször zár az élen – a horvát Zagrebacka Bankát előzi meg, amely a korábbi listához képest helyet cserélt a Román Kereskedelmi Bankkal (BCR).

Az erdélyi pénzintézet megerősítette vezető pozícióját, hiszen aktívái 7,1 százalékkal nőttek, a vagyon immár mintegy 27,1 milliárd euróra tehető. A BT termelte a legnagyobb nyereséget is az elmúlt évben, 440,2 millió eurót.

Hirdetés

Ez jelentős növekedés az egy évvel korábban, 2021-ben jegyzett 362,3 millió euróhoz képest. A listavezető pénzintézet forgalomban lévő részvényeinek teljes piaci értéke 2,8 milliárd euróra rúg; a piaci kapitalizáció legfőbb részvényese a holland NN Group 10,11 százalékos részesedéssel, a következő legnagyobb részvénycsomagot az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (BERD) birtokolja (6,87 százalék) – idézi az adatokat az Economedia.ro portál.

•  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

A délkelet-európai térség alatt Albániát, Bosznia-Hercegovinát, Bulgáriát, Horvátországot, Koszovót, Észak-Macedóniát, Montenegrót, Szerbiát, Szlovéniát, a Moldovai Köztársaságot és Romániát kell érteni; a Seenews 100-as toplistáján utóbbi ország 18 bankkal „uralja a prérit”, Bulgária 17, Szerbia 13 képviselőt vonultat fel. A rangsorban szereplő romániai pénzintézetek az aktívák tekintetében összesen 137,98 milliárd eurós vagyonnal rendelkeznek, amely a teljes top 100-as mérlegtétel csaknem harmadát teszi ki. A 18 romániai bank összesen 2,077 milliárd eurós nyereséggel dicsekedhet, amely a legnagyobb száz profitjának 35 százaléka.

A Transilvania Bank természetesen Romániában is listavezető, ahol a piac csaknem 20 százalékát kanyarítja le magának, a BCR 13,69, a Román Fejlesztési Bank (BRD – Groupe Société Générale) pedig 10,16 százalékkal követi. Jelentősebb részesedést tudhat magáénak még a CEC Bank (9,51%), a Raiffeisen (8,92), az ING (8,32) és az UniCredit (8,13), a 8. helyezett Exim Banca Românească már csak 3,39 százalékot mutat fel.

•  Fotó: Facebook/Banca transilvania Galéria

Fotó: Facebook/Banca transilvania

Azonban éppen átalakulóban a romániai bankpiac: a harmadik erő jöhet létre két ismert pénzintézet fúziójából. Amint arról beszámoltunk, az UniCredit bejelentette, hogy Romániában egyesül az Alpha Bankkal, így a helyi piac harmadik legnagyobb bankja jön létre, amelynek együttes piaci részesedése az aktívák tekintetében több mint 11 százalékos lehet. A mezőnyből kimagasló BT vezető pozíciója így sem kerül veszélybe.

Pedig eredetileg maguk az alapítók sem gondolták, hogy ekkorára nő. A pénzintézetet 1993-1994-ben hozta létre 46, túlnyomórészt kolozsvári üzletember, azzal a céllal, hogy az erdélyi régiónak legyen egy saját bankja.

Az első vezérigazgató Iosif Pop volt, aki a Román Nemzeti Banknál dolgozott, majd a forradalom után a Román Külkereskedelmi Bank (BRCE) kolozsvári fiókjának vezetője lett. Egyik korábbi visszaemlékezése szerint 4 millió dollárral indultak, de valójában először csak 2 millió dollárt fektettek be. „Szegényen, nagyon szegényen kezdtük” – idézte fel Pop, aki 2002-ig vezette a vállalkozók támogatására elejétől fogva nagy hangsúlyt fektető BT-t. Egyébként az alapítók listáján két magyar nevet találunk: Tóthfalusi János kolozsvári üzletemberét, illetve Jávorszky Imréét, akit bécsi illetőségűként említenek.

•  Fotó: Blog.bancatransilvania.ro Galéria

Fotó: Blog.bancatransilvania.ro

A Transilvania Bank – ahogy a neve is sugallja – eleinte regionális pénzintézetként kívánt helyet szorítani magának a piacon. Ezt tükrözte az első logója is, amely az erdélyi középkorból inspirálódott. „Végül arra esett a választás, amely a leginkább tükrözte Erdély történelmi töltetét. Az írásstílus, a bárdok és a pajzs egyaránt harcos, középkort idéző szimbólumok, melyek Erdélyre és történelmi fejlődésére jellemzők. Mindez a BT érvényesülésért vívott harcát is jelképezte, illetve a harcba szállók kitartását is” – nyilatkozta korábban a logót megálmodó Ioana Avram kolozsvári építész. Az első jelkép sárga-fekete színű volt, a sárga a jövőben megtermelt „aranyat” kívánta jelképezni.

A gazdagság pedig nőttön nőtt a kezdeti, nehezebb időszak után.

Az első arculatváltást 2003-ban ejtették meg, amikor az eredetileg regionális tényezőként elképzelt BT már felvállaltan országos babérokra tört. Az immár nemzetközi tervezők által elkészített új logó megőrizte a két alapszínt, viszont már egyszerűbbé-korszerűbbé vált. Ez az arculat – kisebb ráncfelvarrásokkal – végigkísérte a kolozsvári-erdélyi bank komplex, nemcsak országosan, hanem nemzetközileg is elismert pénzintézetté válási folyamatát. Aztán 2016-ban érkezett a jelenleg is alkalmazott logó, amely már erőteljesen országos, nemzeti jegyeket visel magán, hiszen a sárga színhez a piros és kék társult, ugyanakkor a BT-hagyományt a páncélforma megőrzésével tartották fenn.

Közben a Transilvania Bank – amelynek honlapja magyar nyelven is elérhető – rohamosan fejlődött, mégpedig immár bő egy évtizede a török Ӧmer Tetik irányítása alatt. A mostani vezérigazgató mandátuma idején megötszörözték aktíváikat – többek között a Volksbank és a Bancpost felvásárlásával –, és a harmadik legnagyobb romániai bankból az elsővé léptek elő (2018-ban), illetve nemzetközi szinten is megkerülhetetlen erővé váltak.

„Szilárd elhatározásunk hozzájárulni a bank fejlődéséhez, illetve a román gazdaságban betöltött szerepe növeléséhez. Úgy érezzük, hogy ez még csak a kezdet, és alig várjuk, hogy újabb fejezeteket írjunk a Transilvania Bank sikertörténetében” – nyilatkozta Ӧmer Tetik idén májusban, tízéves BT-múltja apropóján.

•  Fotó: Facebook/Banca transilvania Galéria

Fotó: Facebook/Banca transilvania

Bár a Seenews tizenegy ország képviselőit felvonultató rangsora szerint a romániai bankok a délkelet-európai térség legerősebb pénzintézetei, kissé meghökkentő, hogy eközben világszerte Romániában a legrosszabbak közt a bankárok és a bankok megítélése.

Mindez az Ipsos közvélemény-kutató cég legfrissebb nemzetközi felméréséből derül ki, melyben 31 országból érkező adatot összesítettek. A jelentés szerint a romániaiak csupán 11 százaléka állítja, hogy megbízik a bankárokban – ez a legalacsonyabb arány a 31 országot vizsgáló listán, amelyen egyébként a második legrosszabb a 12 százalékkal szereplő Magyarország.

Ugyanakkor a romániaiak 57 százaléka kimondottan bizalmatlanul viszonyul a bankrendszerhez – ez esetben ez a második legnagyobb arány, ugyanis Spanyolországban (ahol kevesebb volt a „semleges” alany) 61 százalék tartja megbízhatatlannak az ország bankrendszerét; Magyarország itt 53 százalékon áll. Az általános megítélés szerint a világ – megkérdezett – polgárainak 25 százaléka megbízik a bankárokban, 38 százalékuk pedig bizalmatlan velük szemben, a többiek semlegesek (azaz az 1-től 5-ig tartó skálán a 3-as minősítést adtak válaszukban).

Románia esetében más felmérésekből kiderül, a nagyfokú bizalmatlanság nem feltétlenül azt jelenti, hogy a lakosok kevésbé veszik igénybe a banki szolgáltatásokat. Hanem inkább azt a meglátást, általános véleményt tükrözi, miszerint például egy hitel odaítélésekor elsősorban nem az ügyfél érdekeit nézik, „csak a bank jár jól”, miközben „az utolsó bőrt is lenyúzzák a szegény emberről”. Aki azért ettől függetlenül rendületlenül vesz fel kölcsönt, mert sok esetben más forrásból bizony nem futja.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
Hirdetés
Hirdetés