
Nem jó. Dumitru Chisăliță energiaszakértő szerint a kormánynak nem szabadna elfogadnia az üzemanyagár korlátozását célzó tervezetet
Fotó: Borbély Fanni
A kormány által elfogadandó, a nyersolaj- és/vagy kőolajtermék-piacon kialakult válsághelyzet kihirdetéséről szóló rendkívüli rendelet nem felel meg valójában a fogyasztók igényeinek, és nem fogja előidézni a várt pozitív hatásokat az üzemanyagárakra, hanem éppen ellenkezőleg, fennáll a kockázata, hogy a javasolt beavatkozások torzítják a piac működését és jelentős egyensúlyhiányt okoznak az ellátási láncban – állítja Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
2026. március 24., 10:582026. március 24., 10:58
Az energiaszakértő nyílt levélben fordult a kormányhoz.
„Az Intelligens Energia Egyesület mély aggodalmát fejezi ki a nyersolaj- és/vagy kőolajtermék-piacon kialakult válsághelyzet kihirdetéséről, valamint a válság ideje alatt a gazdaság és a lakosság védelmét szolgáló intézkedések bevezetéséről szóló rendkívüli rendelet elfogadására irányuló szándék kapcsán. Jelenlegi formájában úgy véljük, hogy
– áll az AEI kormányhoz intézett nyílt levelében.

Adrian Negrescu gazdasági elemző szerint az üzemanyagválsággal kapcsolatos intézkedések „csupán szükségmegoldások”, amelyek elhanyagolható, legfeljebb 5 százalékos hatással bírnak a végső üzemanyagárakra.
A dokumentum szerint az AEI elemzései azt mutatják, hogy:
– figyelmeztetett Chisăliță.

A kormány által az üzemanyagárak korlátozására előkészített intézkedések nem tudják teljes egészében ellensúlyozni a közel-keleti konfliktus által a világpiacon okozott zavarokat, azonban olyan hatásuk lesz, amely mérsékli az árak emelkedését.
Ennek érdekében az AEI kéri a rendkívüli rendelet jelenlegi formájában történő elfogadásának felfüggesztését, átlátható párbeszéd kezdeményezését az ipar és a fogyasztók képviselőivel, olyan hatásvizsgálat elvégzését, amely felméri az ellátásbiztonságra és a piac stabilitására gyakorolt kockázatokat a kőolajválság leküzdésére irányuló konkrét intézkedések hiánya miatt, valamint olyan alternatív, hatékony és fenntartható intézkedések kidolgozását, amelyek támogatják a fogyasztókat anélkül, hogy befolyásolnák a piac működését.
„Úgy véljük, hogy az üzemanyag-piac stabilitása elengedhetetlen a nemzetgazdaság és a polgárok jóléte szempontjából. Bármely olyan döntést, amely jelentős zavarokat okozhat, a legnagyobb felelősséggel kell kezelni. Nyitottak vagyunk a párbeszédre és az intézményi együttműködésre a legjobb megoldások megtalálása érdekében” – tette hozzá az AEI elnöke.
Az energiaügyi minisztérium hétfő este tette közzé a sürgősségi rendelet tervezetét, amely
A dokumentum szerint az árrést legfeljebb az elmúlt 12 hónapban regisztrált kereskedelmi felár átlagának 50 százalékára korlátozódik, és az intézkedés célja a gazdasági szereplők visszaéléseinek elkerülése, valamint az esetleges spekulációs tendenciák megakadályozása.
A kereskedelmi haszonkulcs korlátozása a gazdasági tevékenység teljes láncolatára vonatkozik.
A tervezet egyúttal előírja, hogy

Válsághelyzet kihirdetésére készül a kormány az üzemanyagpiacon: a tervezett sürgősségi rendelet árrésplafont vezetne be a benzin és a gázolaj esetében.
Ugyanakkor intézkedéseket vezetnek be a kőolajtermékek maximális árakat meghaladó áron történő értékesítésének megakadályozására, és lehetővé teszik a gazdasági szereplők számára, hogy a védelmi intézkedések alkalmazásának időtartama alatt a piacra bocsátott benzin mennyiségében a bioüzemanyag-tartalmat 8 százalékról legalább 2 százalékra csökkentsék.
A védelmi intézkedések hat hónapos időtartamra vonatkoznak, amely a válságot kiváltó körülmények fennállásának ideje alatt legfeljebb három hónapos időszakokra egymást követően meghosszabbítható.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!