
Fotó: Pinti Attila
Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) úgy módosította a földgáz- és villamosenergia-hálózatra történő ingyenes csatlakozásról szóló jogszabályt, hogy lehetővé tette a fogyasztók számára a munkálatok értékének megfinanszírozását. A pénzt öt év alatt kapják majd vissza.
2021. március 12., 13:362021. március 12., 13:36
2021. szeptember 10., 12:092021. szeptember 10., 12:09
Új földgáz- és villamosenergia-csatlakozási szabályzatokat hagyott jóvá az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE). A szerdai döntés értelmében érvényben marad ugyan, hogy a lakossági fogyasztókat az elosztók ingyen kötelesek csatlakoztatni, de megteremtik egyúttal annak a lehetőségét, hogy ha valaki nem akarja kivárni, amíg sorra kerül, megelőlegezze a munkálatok értékét. A pénzét öt év alatt részletekben fogja majd visszakapni.
„Ez egy lehetőség, nem kötelező. Aki nem szeretne fizetni, rábízza az elosztóra, és kivárja, amíg ingyen csatlakoztatják” – szögezte le megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke. Felidézte, az elmúlt év folyamán jelentek meg az 2020/155-ös, illetve a 2020/290-es jogszabályok, melyek előírják, hogy a földgáz- és a villamosenergia-elosztók kötelesek ingyen csatlakoztatni a hálózatra a lakosságot. A most elfogadott szabályzatok ezt megerősítik, viszont lehetővé tesznek egy kivételt annak érdekében, hogy a folyamatokat gyorsítani lehessen.
Ebben az esetben az elosztócégek kötelesek ezt az összeget öt év alatt, éves részletekben visszafizetni.
Akinek viszont nincs lehetősége, vagy nem hajlandó fizetni, kivárhatja, amíg az elosztó végigjárja a procedúrát, kiválasztja a kivitelezőt, beszerzi az engedélyeket, elvégezteti a munkát, és akkor a fogyasztónak semmit nem kell fizetnie.
Fotó: Pál Árpád
A törvényekben vannak ugyan határidők, de ezt csak az építkezési engedély kiállításának pillanatától számolják.
Nagy-Bege Zoltán rámutatott, az építkezési engedélyek kiállítása az önkormányzatokon múlik, ha az csúszik, a felelősség már nem az elosztót terheli, tehát az csak az engedély kiállítása után kerül lépéskényszerbe, a 90 napos határidő betartására. Ugyanakkor az engedély kiváltása előtt is lehet húzni még az időt, hiszen előtte el kell készíttetni a tervet, ami szintén hosszabb ideig tarthat.
„Ha a fogyasztó talál egy engedélyezett földgáz- vagy villanyszerelő céget, amely képes arra, hogy mindezt gyorsabban elvégezze, akkor rövidre zárhatja a procedúrákat, viszont a hátránya, hogy meg kell előlegeznie a költségeket, és csak öt év alatt kapja vissza a pénzét” – összegezte Nagy-Bege Zoltán.
Fotó: Mihály Csaba
Mint ismeretes, a korábban érvényben levő szabályzat értelmében a fogyasztónak nem volt joga arra, hogy közvetlenül a bekötésre szerződjön egy alvállalkozóval, viszont amióta az ingyenesség életbe lépett látványosan megnőtt a kérések száma, a kisebb szolgáltatók pedig már nem tudják időben finanszírozni ezeket. Ezért teremtették meg a lehetőséget, hogy a fogyasztó megfinanszírozza a csatlakozást, majd utólag visszakapja a pénzét.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!