
Fotó: Gönczi Ákos
2009. szeptember 30., 08:572009. szeptember 30., 08:57
A tulajdonoscsoport korábbi ígérete ellenére a nyár folyamán nem láttak neki a szovátai gyógyászati és wellnessközpont bővítésének. Az eredeti elképzelés szerint a budapesti székhelyű Danubius Rt. kezében lévő szovátai fürdővállalat 5 millió eurós beruházásba kezdett volna a nyár folyamán. A magyarországi anyavállalat negatív gazdasági mérlegére hivatkozva a részvényesek felülírták korábbi döntésüket, és a terv befagyasztása mellett szavaztak. Pozitív elmozdulásra leghamarabb októberben lehet számítani, amikor a tulajdonosok kezébe kerül a szovátai cég szeptember 30-i mérlege.
A Fürdővállalat Rt. eddigi gazdasági mutatói egyértelmű nyereségről tanúskodnak. „Az első hat hónap mérlege mintegy 8 százalékkal rosszabb, mint a tavalyi, azonban a főszezonban, júliusban és augusztusban taroltunk. A gond csupán az, hogy a Medve-tó bezárása után év végéig nem csak júliusok meg augusztusok következnek” – értékelte az idei első nyolc hónapot a cég vezérigazgatója, Fülöp Nagy János. A Fürdővállalat vezetője elégedett az idei eredménnyel, hisz, mint érvelt, az országban számos olyan szálloda van, amely vendégek hiányában szilveszter óta bezárva tart, vagy az idény kellős közepén volt kénytelen lehúznia a redőnyt.
A Danubius Rt. három erdélyi szállodája, a négycsillagos Szováta, valamint a kétcsillagos Brădet és Făget tavasz óta szinte telt házzal működik. „Gazdasági válság ide vagy oda, idén lényegesen nőtt a Szovátára üdülésre vagy kezelésre érkezők száma. Az más kérdés, hogy már azok a visszatérő vendégek sem szórják a pénzt, akik az elmúlt években tették. A viszszaesést azonban a konferenciaturizmus csükkenése okozta” – magyarázta Fülöp, aki az őszi idényre lát némi esélyt a javulásra.
| A múlt héten Marosvásárhely–Moszkva-charterjárat indult, melynek utasai nagy része Szovátára látogatott. Az orosz üzletemberek még a tavasz folyamán érdeklődtek Elena Udrea idegenforgalmi miniszternél a Bihar megyei Félixfürdő, illetve Szováta iránt. A vállalkozók elsősorban gyógyászati szolgáltatásokat szeretnének szerződtetni, de a beruházások kieszközölésétől sem zárkóznak el. Lapunk értesülései szerint a moszkvai kereskedelmi kamara elnökeként az ősz folyamán Viktor Primakov volt külügyminiszter is Romániába látogatna. „Nekünk is be kell látnunk, hogy egy idő óta a keleti piac sokkal kecsegtetőbb, mint a nyugati. Az idősebb németek és osztrákok már csak nosztalgiából látogatnak Szovátára, miközben sokkal több orosz turista érkezik” – fejtette ki Fülöp Nagy János, a Fürdővállalat Rt. vezérigazgatója. Amenynyiben érdeklődés mutatkozik, Marosvásárhely és Moszkva között heti rendszerességű repülőjárat indul. |
Az elmúlt évhez képest csaknem 60 százalékkal csökkent a tanácskozásokból, bemutatókból, kiállításokból származó jövedelem. Fülöp Nagy János azonban reméli, hogy a szeptember 30-i mérleg ismét és ezúttal végérvényesen meggyőzi a tulajdonosokat a további bővítések fontosságáról, illetve létjogosultságáról.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, az év elején a Hotel Brădet négy és fél csillagosra való fényesítése szerepelt a prioritási lajstrom első helyén. A gazdasági válságra és a bankok hitelfeltételeire hivatkozva tavasszal a magyarországi Danubius részvényesei elvetették Fülöp Nagy János szovátai vezérigazgatónak a szálloda felújításra és átalakításra vonatkozó javaslatát. Elfogadták ellenben a fele akkora befektetést igénylő wellnessközpont kialakítására vonatkozó elképzelést.
A zalaegerszegi Formaterv 95 Kft. által elkészített építkezési tervek készen álltak, és a tulajdonosok a nyár elejét jelölték meg a munkálatok kezdési időpontjaként. A wellnessközpontot a Danubius „vezérszállója”, a négycsillagos Szováta hotel gyógyászati részlegének alsó szintjén alakították volna ki, hisz az egység öt évvel ezelőtt történt felújítása után a mintegy 1100 négyzetméteres felület kihasználatlan maradt.
Az elképzelés szerint teljesen szétválasztanák a felsőbb szinten jelenleg együtt működő gyógyászatot a leendő wellnessközponttól. Itt több édes-, illetve sós vizű medencét alakítanának ki, három különböző fajta szaunát helyeznének el, és a felső szinten működő fitnesztermet is leköltöztetnék. Ugyanakkor építenének egy élményfürdőt, melyből ki lehetne úszni a szabadba, ahol úgyszintén egy medence és napozófelület kapna helyet.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.