
2009. február 04., 07:112009. február 04., 07:11
A hírügynökségek szerint a munkáltatók képviselői elégedetten távoztak a tárgyalásról, mivel az eredeti válságellenes csomagba két követelésüket is sikerült belefoglaltatniuk. Így az idei év második negyedétől nem kell adózniuk az újrabefektetett tőkéjük után, és a kis- és közepes vállalkozások garanciaalapjának és a viszontgarancia-alapjának működőképessé tételét is sikerült kivívniuk.
Nem jártak azonban ekkora sikerrel a szakszervezeti tömörülések képviselői. Mindössze annyival kellett beérniük, hogy áprilisig a kormány mindenképp befagyasztja béreiket, s április 15. után tárgyalhatnak ismét arról, hogy a két részletben ígért 5 százalékos béremelésnél részesülhetnek-e többen. Ehhez ugyanis – mint elhangzott – figyelembe kell venni az ország első negyedévi gazdasági eredményeit és az akkori pénzügyi előrejelzéseket.
„Nem módosult az a kitétel, hogy az idei év folyamán a nyugdíjak két részletben 5 százalékkal nőnek. Abban azonban sikerült megállapodásra jutnunk, hogy a közalkalmazottak béremelési követeléseit április második felében újratárgyaljuk az első negyedévi pénzügyi eredmények függvényében. A mutatók pedig még akár azt is lehetővé tehetik majd, hogy visszamenőleg, április elsejétől alkalmazzuk a módosított béremelési százalékarányt” – nyilatkozta a tárgyalások után Marian Sârbu munkaügyi miniszter.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, a kormány által csütörtökön elfogadott költségvetés-tervezet értelmében a közalkalmazottak bére és a nyugdíjasok havi járandósága az idei év folyamán mindössze 5 százalékkal nő, áprilisban 3 százalékkal, míg októberben 2 százalékkal kapnak majd nagyobb fizetést.
A kormány és a szakszervezetek közötti tárgyalások kényes témája volt a pótlékok és a juttatások kérdése, ez utóbbiaknak ugyanis a kabinet „hadat üzent” a kiadások csökkentése érdekében. Ám egyes közalkalmazottak esetében ezek a pótlékok teszik ki a jövedelem nagy részét, meghaladják az alapfizetés összegét is. A kormányfő a tárgyalások előtt bejelentette, hogy idén megvonják a közalkalmazottaktól ezeket a pótlékokat. Boc a szakszervezetekkel folytatott tárgyalás után azonban árnyalta álláspontját. Leszögezte, hogy a Munka Törvénykönyv által szabályozott pótlékokhoz a kormány nem nyúl. A szakszervezetek viszont elfogadták, hogy a következő időszakban közösen kidolgozzanak egy sürgősségi kormányrendeletet, amely részben eltöröl majd egyes pótlékokat, másokat pedig csak csökkent.
„Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) nem ért egyet az állami büdzsé és a társadalombiztosítási költségvetés-tervezettel” – áll az érdekvédelmi szervezet tegnap közzétett állásfoglalásában. Jobban szeretnék, ha egy későbbi időpontban kerülne a parlament elé a büdzsétervezet, mintsem hogy egy „elhamarkodott, ostoba, bonyodalmakat eredményező” tervezettel kelljen szembesülniük a döntéshozóknak.
„A BNS megérti, hogy az országnak mielőbb szüksége van a 2009-es büdzsére, és bármikor, bármilyen órában készek vagyunk részt venni újabb egyeztetéseken. Azonban ehhez még szükségünk van néhány adatra a kormánytól” – mutatnak rá közleményükben. Hozzáteszik: a hétfő esti egyeztetésen a szakszervezeti tömörülés elutasította a büdzsétervezet jelenlegi formáját, és további adatokat igényelt a részletek megértése végett.
„Trükknek tartjuk azt az általánosító megfogalmazást, miszerint a társadalmi partnerek a hétfői egyeztetésen rábólintottak volna arra, hogy a költségvetés-tervezetet jelenlegi formájában továbbítani lehet a parlament elé. Továbbá manipulációnak tartjuk, hogy a kormány megtagadta, hogy növelje a fő hitelutalványozók humán erőforrással járó költségeit” – fogalmaznak.
Marius Petcu, a CNSLR Frăţia szakszervezeti tömörülés elnöke még hétfő este, a tárgyalásokat követően úgy nyilatkozott, hogy az érdekvédelmiek elutasították a kormány bérbefagyasztásra vonatkozó javaslatát, ám beleegyeztek abba, hogy április második felében a gazdasági helyzet függvényében újratárgyalják a béremelési követeléseket.
Ellenben Aurel Cornea, a Román Demokratikus Szakszervezeti Konföderáció (CSDR) alelnöke leszögezte, a CSDR volt az egyetlen érdekvédelmi tömörülés, amely a kormány képviselőivel folytatott tárgyaláson elutasította a költségvetés jelenlegi tervezetét, és abba sem ment bele, hogy csak április után lehessen újratárgyalni a költségvetési alkalmazottak béremelési követeléseit.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.