
Fotó: Agerpres
2010. január 26., 08:562010. január 26., 08:56
Az Alfa Kartell tegnapi bukaresti tiltakozó akciójával kezdetét vette az idei első sztrájkhullám: mintegy 150 fémfeldolgozó-ipari, szállítói, autógyártói, bányaipari, vegyipari vállalat dolgozója vonult tüntetni a pénzügyminisztérium épülete elé.
A tervezettnél egy órával rövidebb, alig egyórás tiltakozás során a demonstrálók egyebek mellett azt követelték, hogy a kormány hosszabbítsa meg az idei évre is a kényszerszabadságolásra vonatkozó jogszabályt, hogy a válság miatt csökkentett kapacitással üzemelő vállalatok alkalmazottait ne kelljen elbocsátani, csupán kényszerszabadságra küldjék a munkáltatók a pillanatnyilag feleslegesnek bizonyuló munkaerőt.
„Állítsák le az elbocsátásokat!”, „Mi munkanélküliek, ti bojárok”, „Válságellenes intézkedéseket akarunk, nem munkanélküliséget!” – emelték magasba molinóikat a folyamatosan füttyögő tiltakozók.
A tüntetőket Sebastian Vlădescu pénzügyi tárcavezető párbeszédre hívta, és tárgyalt is szakszervezeti vezetőkkel. Hírügynökségi jelentések szerint Ioana Stoica szakszervezeti vezető a minisztert tájékoztatta a tiltakozók követeléseiről, hangsúlyozva, hogy nem jelenthet megoldást az alkalmazottak elbocsátása, illetve azt is nehezményezte, hogy jelen pillanatban Romániában kétféle minimálbér érvényes.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, miközben a kormány 705 lejre emelte a közalkalmazottak számára garantált legalacsonyabb fizetést, a magánszféra dolgozói számára a tavalyi 600 lejes szinten tartotta azt. Vlădescu válaszként mindössze annyit közölt, hogy megvizsgálják a felvetett problémákat.
A pénzügyminiszter egyébként tízesével a székházba invitálta a fagyoskodó tüntetőket, akik egy-egy csésze forró teát is kaptak a szaktárca alkalmazottaitól. Válaszként a szakszervezetiek ironikusan jegyezték meg, hogy jobban szeretnék, ha fizetéseik melegítenék őket, nem az a csésze tea.
Ugyanakkor, mint hangoztatták, azt szeretnék akciójukkal elérni, hogy megmaradjanak munkahelyeik, hiszen el kell tartaniuk családjaikat, s szinte mindenkinek bankhitelrészletet is törlesztenie kell. „Újabb forradalom lesz Romániában, mivel dolgozni szeretnénk, s nem hagynak” – hangsúlyozta az egyik tiltakozó.
A szakszervezetiek ugyanakkor leszögezték, mindaddig rendszeresen utcára vonulnak, amíg nem teljesülnek követeléseik, mivel életük és munkahelyeik forognak veszélyben. Az Alfa Kartell közlése szerint péntekig mindennap kivonulnak a pénzügyminisztérium elé.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, az Alfa Kartell szakszervezet, illetve az UGIR-1903 munkáltatói szövetség már a múlt héten beadványban fordult Emil Boc kormányfőhöz, kérve, hogy legtöbb két héten belül hoszszabbítsák meg a kényszerszabadságolásra vonatkozó törvény hatályát.
Mint hangsúlyozták, amennyiben ez nem történik meg, a végtelenségig is hajlandóak folytatni tiltakozó akcióikat, s a munkabeszüntetéstől sem riadnak vissza. Mihai Şeitan a beadvány kapcsán egyelőre csak annyit tudott mondani, hogy megvizsgálják a jogszabály meghosszabbításának lehetőségét.
Az egységes bérezési törvény és a közszférában tervezett több tízezres elbocsátások miatt tiltakozó akciókat szervez a közeljövőben a szintén az Alfa Kartellhez tartozó Közalkalmazotti Szakszervezetek Országos Szövetsége (FNSA) is.
Az érdekvédelmiek tegnap ismertették tiltakozási menetrendjüket. Mint kiderült, akciójukat február 2-án kezdik, amikor is munkaidejük kezdetén kétórás, munkabeszüntetéssel járó figyelmeztető sztrájkot tartanak. Február 9-én tüntetést szerveznek a belügyi és közigazgatási tárca székhelye előtt, s ha követeléseiket mindaddig sem teljesíti a kormány, akkor február 12-étől meghatározatlan ideig általános sztrájkot hirdetnek. Szintén tegnap jelentette be a CNSLR-Frăţia szakszervezeti tömörülés is, hogy február közepétől tiltakozó akciókat szerveznek, amelyek között egy hatalmas bukaresti tüntetést is tartanak.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, várhatóan a nyugdíjasok is
csatlakoznak a tiltakozó akciókhoz. A nyugdíjasok szakszervezetei már a múlt héten felemelték hangjukat amiatt, hogy a beígérttel ellentétben január elsejétől mégsem nőtt a bruttó átlagbér 45 százalékára a nyugdíjak kiszámításakor alapul vett nyugdíjpont értéke, ezért ők is utcára vonulnak. Vezetőik úgy nyilatkoztak, nem magukban szervezik meg a tiltakozó akciókat, hanem csatlakoznak a nagy országos szakszervezeti tömbök tüntetéseihez.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?